تاثیر حذف ارز ترجیحی بر قیمت مسکن

بهترین خبر – افزایش قیمت مسکن منتفی نیست.

ساخت مسکن

 

با اصلاح ارز ۴۲۰۰ تومانی از نظام یارانه‌ای کشور و تغییرات قیمتی اعمال شده در کالاهای اساسی نگرانی‌ها در زمینه تسری این گرانی‌ها به بازار مسکن نیز افزایش یافته است، البته این دغدغه زمانی تشدید می‌یابد که همزمان با تغییرات نظام یارانه‌ای در سایر بازارهای سرمایه‌ای همچون ارز و طلا نیز شاهد رشد قیمت‌ها و حتی عبور دلار از مرز ۳۰ هزار تومان بوده‌ایم موضوعی که رئیس اتحادیه مشاوران املاک از عدم ارتباط گراین‌های اخیر بر بازار مسکن خبر داده و معتقد است بازار مسکن از مولفه‌های تورم عمومی و مواد اولیه ساختمانی تاثیر می‌گیرد.

البته اگرچه مصطفی قلی خسروی معتقد است بازار مسکن تاثیرات زیادی از وضعیت کنونی کالاهای اساسی نخواهد داشت اما تجربه نشان داده زنجیره اقتصاد ایران در زمینه گرانی‌ها استثنایی قائل نشده و تمامی زنجیره را در برمی‌گیرد فقط اینکه این تاثیر‌گذاری در کوتاه مدت رقم خواهد خورد یا بلند مدت به سیاست و رویکرد مافیای بازار بر می‌گردد.

مصطفی‌قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک می‌گوید: بازار مسکن از پارامترهایی مثل تورم عمومی، بازارهای موازی، میزان تولید مسکن، هزینه ساخت، تورم نهاده‌های ساختمانی و نرخ دستمزد تاثیر می‌گیرد و تغییرات اخیر قیمت کالاهای اساسی و خوراکی تاثیر چندانی بر این بازار ندارد.

وی افزود: اگر تغییر قیمت کالاهایی مثل روغن، لبنیات و ماکارونی تاثیر زیادی بر شاخص تورم ایجاد کند ممکن است تا حدود اندکی بر بازار مسکن اثر‌گذار باشد، اما همان‌طور که گفتم رشد قیمت سنگین ایجاد نخواهد کرد.

خسروی با بیان اینکه مشاوران املاک نقشی در نوسانات قیمت مسکن ندارند، گفت: طبیعی است که پایین آمدن قیمت خانه منجر به رونق شغل واسطه‌های بازار املاک می‌شود، بنابراین ما همواره طرفدار ارزان شدن مسکن هستیم. رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به صحبت‌های برخی نمایندگان مجلس مبنی بر نقش مشاوران املاک بر افزایش قیمت مسکن گفت: نمی‌دانم چه دلیلی دارد که برخی دائم بر یک تحلیل اشتباه اصرار می‌کنند و کم‌کاری خودشان را به گردن مشاور املاک می‌اندازند.

خسروی تاکید کرد: ما طبق قانون نظام صنفی، مجری قوانین هستیم. بارها گفته‌ایم که این قانون برای صنف املاک حداقل هفت ایراد دارد که باید اصلاح شود. قانون را اصلاح نمی‌کنند بعد هرجا کم می‌آورند از مشاوران املاک مایه می‌گذارند. وی اظهار کرد: یکی از نمایندگان عضو کمیسیون عمران مجلس اخیرا بیان کرده هیات‌مدیره اتحادیه املاک که خودشان بنگاه‌دار هستند نمی‌توانند بنگاه‌داران را کنترل کنند.

آخر مگر می‌شود از صنوف دیگر برای اتحادیه املاک استفاده کرد؟ طبق ماده ۷ قانون نظام صنفی، اتحادیه شخصیتی حقوقی است که از افراد یک یا چند صنف که دارای ‌فعالیت یکسان یا مشابهند، برای انجام دادن وظایف و مسئولیت‌های مقرر در این قانون تشکیل می‌گردد. خسروی همچنین درباره آخرین وضعیت بازار مسکن گفت: بحمدا… ثباتی که از حدود یک سال گذشته در بازار ایجاد شده همچنان وجود دارد و قیمت مسکن در اردیبهشت تغییر چندانی نداشت.

تا حدودی نگران بازار اجاره هستیم. به مشاوران املاک توصیه می‌کنیم با نزدیک شدن به پیک جابه‌جایی از چانه‌زنی با مالکان برای کاهش نرخ اجاره بها غافل نشوند. وی بیان کرد: در شرایط فعلی که کشور درگیر جنگ اقتصادی با دشمنان قسم خورده نظام است، باید هرکس در هر شغلی تلاش کند تا اوضاع زندگی مردم بهتر شود.

ما اعتقاد داریم باید هوای اقشار ضعیف را داشته باشیم. کاری که ما می‌توانیم بکنیم این است که به مالکان توصیه رعایت انصاف و رافت اسلامی را داشته باشند. البته دولت سقف افزایش اجاره بها را در شهر تهران ۲۵ درصد اعلام کرده که ما نیز در انعقاد قراردادها باید این مسأله را به موجران و مستاجران گوشزد کنیم. انعقاد قراردادهای بالاتر از سقف تعیین شده ممنوع است.

بازنشر از روزنامه آرمان ملی

مشاهده سایر خبرهای اقتصادی – بهترین خبر (behtarinkhabar.ir)


تبلیغات:

اگر دوست دارید همراه با سرمایه گذاری مطمئن برای آینده، از پوشش های کامل بیمه حوادث برخوردار شوید بر روی تصویر زیر کلیک نمایید از وب سایت تامین آتیه بازدید فرمائید. ( جهت مشاوره می توانید با شماره ۰۹۱۲۷۰۳۸۳۶۵ بگیرید.

 

 


تبلیغات:

فروش انواع زنجیر یا مناسب ترین قیمت بازار – تلفن های تماس: ۶۶۷۴۴۶۵۱ , ۶۶۷۴۴۸۳۴ – ۰۲۱

 

فروش زنجیر

به پیج اینستاگرام بهترین خبر بپیوندید:

behtarinkhabar.ir • Instagram photos and videos@

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WC Captcha 32 − 30 =

پست بعدی

پریسا جهانفکریان ملی پوش وزنه برداری خبر از مهاجرتش داد

ی اردیبهشت ۲۵ , ۱۴۰۱
بهترین خبر – بعد از ماجرای ناپدید شدن یکتا جمالی در یونان، دیشب پریسا جهانفکریان ملی پوش وزنه برداری بانوان […]

دسترسی های سریع