اعتراض روزنامه جمهوری اسلامی به عملکرد دولت رئیسی و گرانی های بی رویه اخیر

بهترین خبر – روزنامه جمهوری اسلامی دیروز نوشت:

تصمیمات جدید اقتصادی دولت برای تغییر سیاست پرداخت یارانه اقلام اساسی با افزایش قیمت آرد و گندم کلید خورد که این امر با هشدار نمایندگان مجلس وصاحبنظران اقتصادی مواجه گردید.
تورم و گرانی، امان همه را بریده و این موضوع، زیر سایه عدم‌پاسخگویی دولت‌ که به تبع آن، بی‌اعتمادی را در جامعه به اوج خود رسانده، کار اداره کشور را سخت‌تر از همیشه کرده است. درحالی که قرار بود دولت سیزدهم، با نگاه به ظرفیت داخل و همچنین نظارت روزانه و دقیق، بهبود معیشت مردم و رونق اقتصادی را در کشور رقم بزند و به گفته ابراهیم رئیسی “اقتصاد ایران شرطی نباشد”، اما گذشت زمان تا اینجای کار نتیجه‌ای نداشته است. گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد از اسفند ۱۴۰۰ تا پایان فروردین ۱۴۰۱، قیمت اکثر اقلام، با رشد فزاینده‌ای روبرو شده است و به نظر می‌رسد اگر با همین دست‌فرمان دولت جلو برویم شاید شعار رئیسی در پایان سال، برعکس به واقعیت تبدیل شود، یعنی به جای ریشه‌کن‌شدن فقر مطلق با همه‌گیری فقر مواجه شویم.
گرانی گندم،آرد، ماکارونی، و روغن و البته نایاب‌شدن آنها طی چند روز اخیر اعتراض بسیاری از شهروندان را به دنبال داشت. گرچه مسئولان عواملی همچون جنگ روسیه و اوکراین، احتکار و قاچاق را عامل افزایش قیمت‌ها می‌دانند، اما مردم معتقدند که اگر قاچاق و احتکاری هم صورت می‌گیرد، این دولت است که وظیفه کنترل آن را بر عهده دارد.
اکثریت مردم دولت را عامل اصلی گرانی‌ها‌ی اخیر از جمله گندم و آرد و به تبع آن ماکارونی می‌دانند. آنها نه به تاثیر مستقیم جنگ روسیه و اوکراین باور دارند و نه اعتقادی به نقش دلال و واسطه. این گروه از مردم می‌گویند اگر احتکار، قاچاق یا سودجویی هم صورت می‌گیرد مقصر خود دولت است نظارت نمی‌کند.
نان در سفره مردم ما از اهمیت بسزایی برخوردار است بطوریکه آمارها نشان میدهد مصرف سرانه این ماده مهم غذایی در ایران حدود ۱۶۰ کیلوگرم است. این ارقام نشان از اهمیت نان در بین مردم ما بویژه اقشار متوسط و ضعیف دارد، موضوعی که حساسیت زیادی در خصوص تغییر قیمت آن ایجاد کرده است.
بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت نان طی کمتر از دو دهه،بیش از ۴۳ برابر شده است. البته ظاهرا این پایان افزایش قیمت‌ها نیست، دولت سیزدهم اعلام کرده تصمیم دارد یارانه نان را به طور کل حذف کند و این می‌تواند قیمت‌های فعلی را تا چهار برابر افزایش دهد! همین حالا این موضوع به رشد چشمگیر قیمت نان فانتزی و ماکارونی منجر شده، با این حال وزیر اقتصاد گفته فعلا افزایش نرخ‌ها شامل نان‌های سنتی نخواهد شد و اجازه افزایش پرداخت از جیب مردم در مورد نان سنتی تا پایان سال ۱۴۰۱ داده نخواهد شد.
متاسفانه دولت برغم مخالفت هاای نمایندگان مجلس و کارشناسان اقتصادی و همچنین قاطبه مردم تصمیم به حذف ارز ترجیحی از گندم گرفته است. اولین نشانه‌های اقدام دولت نشان می‌دهد برای شرکت‌های مصرف‌کننده آرد قیمت این کالا ۴ برابر شده است. این موضوع خود در قیمت ماکارونی، انواع بیسکویت و کیک و… نشان داده است.
با این حال دولت مدعی است که با ارائه کارت نان اجازه نخواهد داد افزایش قیمت نان سرباری برای کشور شود. مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه گفته مردم می‌توانند با کارت، نان را با قیمت فعلی از نانوا بخرند و بعدا دولت مابه‌التفاوت قیمت واقعی و قیمت یارانه‌ای نان را به نانوا پرداخت می‌کند. به عبارتی در این شیوه خرید نان، همان قیمت قبلی نان از کارت نان افراد کسر می‌شود، ولی به نانوا قیمت جدید پرداخت می‌شود.
به نظر می‌رسد با اجرای چنین طرحی دو نرخی شدن نان غیرقابل اجتناب است و افرادی که به هر دلیلی کارت نان به همراه ندارند مجبور خواهند بود، چندین برابر قیمت‌های کنونی برای آن بپردازند. همچنین بعید به نظر می‌رسد این کارت مشمول خرید نان‌های کارخانه‌ای که در سوپرمارکت‌ها به فروش می‌رسد بشود.
براساس اطلاعات موجود قیمت هر کیلو آرد به حدود ۱۸ هزار تومان رسیده است. اما با افزایش قیمت آراد آیا قیمت نان گران می‌شود؟
واقعیت این است که اگر هیچ یارانه‌ای از سمت دولت برای جلوگیری از افزایش قیمت نان در نظر گرفته نشود قیمت هر نان سنگگ از ۳ هزار تومان به ۱۰ هزار تومان، قیمت هر نان بربری از ۲ هزار تومان به ۸۵۰۰ تومان و قیمت هر نان لواش از ۶۰۰ تومان به حدود ۲۶۰۰ تومان خواهد رسید.
حال این اقدام دولت یعنی حذف یک‌باره ارز ترجیحی گندم مردم را بیش از پیش نگران تامین قوت غالب آنان یعنی نان کرده است. به تبع مردم، بسیاری از نمایندگان آنان در مجلس و همچنین کارشناسان نسبت به عواقب چنین اقدامات غیرکارشناسی و شتابزده دولت هشدار داده‌اند.
احسان ارکانی نماینده نیشابور در توییتر نوشت: آزادسازی قیمت اقلام و مواد غذایی بویژه آرد، مصرف نان را هم در اقشار متوسط و پایین جامعه به چالش خواهد کشید. سیاست‌های اقتصادی فعلی دولتمردان در تضاد با عدالت است و بیشتر به رهاسازی اقتصاد و معیشت و مردم شباهت دارد. قرارمان این نبود!
روح‌الله ایزدخواه نماینده تهران در مجلس هم در واکنش به اظهارات جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی که از ارائه یارانه به مردم به خاطر گران کردن آرد خبر داده نوشت: گران کن و یارانه بده، نسخه وارداتی مدیریت اقتصادی.
ایزدخواه در استوری اینستاگرام خود با درج تصویری از مصاحبه وزیر جهادکشاورزی نوشت: حذف ارز ترجیحی کار خودش را می‌کند. به آقایان گفتم این کار تورم دارد؛ گفتند فقط ۷ درصد. گفتیم تورم از یارانه جلو خواهد زد. گفتند ارز ترجیحی به هدف اصابت نکرده. گفتیم از اصلاح ساختار تولید شروع کنید نه گران کردن. گفتند ارز نداریم.
وی ادامه داد: حالا معلوم شد اولا ارز ترجیحی با تمام مشکلاتش به هدف اصابت کرده بود. والا نباید شاهد این گرانی‌های فاحش می‌بودیم. ثانیا مشکل کمبود ارز از راه دیگری قابل حل بود. ثالثا معلوم شد که نسخه نویسان دولت چقدر پیش‌بینی هایشان از گرانی، واقعی بوده است.
نماینده تهران در مجلس در پایان نوشته است: گران کن و یارانه بده، نسخه وارداتی مدیریت اقتصادی.
یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هم تاکید کرد: مجلس دولت را مکلف کرد که اگر قصد حذف ارز ترجیحی را دارد باید برنامه حمایتی دیگری را برای ممانعت از افزایش قیمت‌ها جایگزین کند و اکنون دولت باید جلوی افزایش نامتعارف قیمت‌ها بایستد.
محمد علی پور با اشاره به حذف یارانه آرد و افزایش قیمت نان و ماکارونی افزود: مجلس در لایحه بودجه ۱۴۰۱ این مجوز را به دولت داد تا یا سیاست تخصیص ارز ترجیحی را ادامه دهد یا آن را حذف کند با این شرط که قیمت کالاهای اساسی به نسبت شهریور سال ۱۴۰۰ تغییری نداشته باشد. اکنون نیز مجلس بر این موضع تاکید دارد که قیمت نان به هیچ وجه نباید افزایش یابد.
وی اظهارداشت: از آرد یارانه‌ای در بخش‌های صنعتی نیز استفاده می‌شود اما با تصمیم دولت دیگر به این حوزه یارانه تعلق نمی‌گیرد. افزایش قیمتی که در حوزه ماکارونی و سایر نان‌های صنعتی رخ داده به همین دلیل است. در خصوص کالاهای اساسی هیچ گونه افزایش قیمت قابل قبول نیست. برخی از کالاها که از این یارانه برخوردار بودند و جزو کالاهای اساسی نیز نیستند با افزایش قیمت مواجه شده که ما از دولت انتظار مدیریت آن را داریم.
نماینده ماکو در مجلس تصریح کرد: نباید فشار مضاعفی بر زندگی مردم تحمیل شود. علاوه بر نانوایی‌ها از آرد در شیرینی پزی‌ها و صنایعی نظیر تولید ماکارونی استفاده می‌شود. اکنون دولت فقط برای نان یارانه پرداخت می‌کند. هدف دولت رساندن یارانه به اقشار ضعیف است اما این ضروری است که نباید با افزایش قیمت‌ها فشار دیگری بر مردم تحمیل شود.
علی پور افزود: انتظار می‌رود دولت در این زمینه برنامه‌ریزی داشته باشد. بنای مجلس حمایت از مردم است. مجلس از اول تاکید کرد که اگر دولت می‌خواهد ارز ترجیحی را برای برخی از کالاها حذف کند باید برنامه حمایتی جایگزینی داشته باشد تا فشاری به مردم وارد نشود. دولت باید جلوی این افزایش قیمت نامتعارف بایستد.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نیز با انتقاد از سیاست‌های همراه با آزمون و خطای تیم اقتصادی دولت گفت: قوه مجریه باید پاسخگوی کاهش قدرت خرید و تضعیف وضعیت معیشتی مردم باشد.
محمد کعب عمیر با بیان اینکه تیم اقتصادی دولت در کنترل قیمت‌ها عملکرد مطلوبی نداشته است، افزود: این وضعیت بیش از پیش باعث نگرانی مردم و مجلس شده است.
وی ادامه‌داد: مهمترین رسالت تیم اقتصادی دولت باید بهبود وضعیت معیشتی مردم باشد اما این امر تاکنون به خوبی مدیریت نشده است.
نماینده شوش در مجلس به وعده وزرا و تیم اقتصادی دولت در زمان رای اعتماد اشاره‌ کرد و گفت: آنچه که امروز از عملکرد این تیم مشاهده می‌شود؛ ضعف در انجام وظایف قانونی است که برای کنترل گرانی‌ها بر عهده دولت گذاشته شده است.
کعب عمیر افزود: وزارت کار با هدف افزایش قدرت خرید جامعه کارگری، ساختار افزایش دستمزدها را به پیش برده اما ازسوی دیگر می‌بینیم که این مسئله به بهانه‌ای برای گرانی‌ها تبدیل شده است.
وی با تاکید بر اینکه تیم اقتصادی دولت نیاز به بازنگری جدی دارد، گفت: در شرایطی که کشور نیازمند نیروهای توانمند و کارشناس در حوزه اقتصادی دارد، مسئولان اقداماتی را در پیش گرفته که همراه با آزمون و خطا هستند.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: از دولت خواسته می‌شود ضمن ترمیم بدنه مدیران و تصمیم گیران اقتصادی کشور، بیش از پیش مشورت پذیر باشد و از انجام تصمیمات شتاب زده و خلق الساعه پیشگیری کند.
نماینده شوش در مجلس با اشاره به اینکه قیمت آرد امروز به چالشی جدی در جامعه تبدیل شده است، گفت: نباید اجازه داد با تصمیمات غیرکارشناسی، بیش از این مردم دچار زحمت شوند.
وی افزود: قشر کم درآمد جامعه نیاز دارد که تصمیمات اقتصادی دولت باعث بهبود شرایط زندگی آنها شود و در همین راستا باید از تصمیمات خودسرانه برخی مدیران دولتی جلوگیری کرد.
کعب عمیر گفت: مردم در شرایط فعلی توان تحمل گرانی‌های موجود را ندارند و انتظار می‌رود که دولت هرچه سریعتر برای ترمیم تیم اقتصادی خود وارد عمل شود و قوه مجریه باید پاسخگوی کاهش قدرت خرید و تضعیف وضعیت معیشتی مردم باشد.
وی اظهارداشت: دولت برای اینکه بتواند در عرصه اقتصادی کشور حرفی برای گفتن داشته باشد باید با واقعیت‌های موجود روبرو شود و از شعارهایی با کاربرد سیاسی پرهیز کند.
نماینده شوش درمجلس با تاکید بر اینکه بیکاری و گرانی همچنان بزرگترین مشکل مردم کشور محسوب میشود، گفت:رفع این مشکلات نیازمند بکارگیری از توان و دانش علمی افراد کارشناس و آگاه به امور است.
نماینده اراک در مجلس هم با بیان اینکه ۹ میلیون خانوار ایرانی زیر خط فقر هستند،تاکید کرد: اگر بناست روند حذف ارز ترجیحی کالاها ادامه داشته باشد یارانه هر فرد باید حداقل به ۶۰۰ هزار تومان افزایش یابد.
محمد حسن آصفری با اشاره به حذف یارانه آرد و افزایش قیمت نان و ماکارونی افزود: اینکه ما تاکید داریم حذف ارز ترجیحی منجر به فشار به مردم می‌شود، یکی از نمونه‌های پس لرزه آن اکنون در بحث ماکارونی و نان‌های صنعتی قابل مشاهده است. دولت باید نظارت خود را بر توزیع ارز ترجیحی افزایش دهد تا اینکه بخواهد آن را حذف کند. حذف یک‌باره ارز ترجیحی افزایش قیمت‌ها را به دنبال دارد.
وی اضافه کرد: دولت باید نظارت خود را افزایش دهد و بسنجد که آیا به فردی که ارز ترجیحی را می‌دهد صلاحیت دارد؟ آیا کالایی که تولید کرده و یا وارد می‌کند را در اختیار مردم قرار می‌دهد؟ حذف ارز ترجیحی آثار نامطلوبی به همراه دارد. ماکارونی که خوراک اقشار پایین و متوسط جامعه است با افزایش قیمت از سفره‌ها حذف می‌شود. افزایش سه برابری قیمت ماکارونی قطعا به مردم فشار وارد می‌کند.
نماینده اراک در مجلس تصریح کرد: اگر هم دولت قصد دارد که ارز ترجیحی را حذف کند، باید یارانه‌ها را افزایش دهد. یارانه ۴۵ هزارتومانی دیگر دردی از مردم دوا نمی‌کند. اگر بناست ارز ترجیحی حذف شود باید به هر فرد حداقل ۶۰۰ هزار تومان یارانه داده شود. مجلس قطعا نسبت به این موضوع کوتاه نمی‌آید.
وی در ادامه تاکید کرد: توقع است قبل از حذف ارز ترجیحی، یارانه‌ها افزایش یابد. ۶۰ میلیون نفری که یارانه دریافت می‌کنند از اقشار ضعیف و متوسط جامعه هستند. خوراک این قشر موادی ساده نظیر ماکارونی و نان‌های صنعتی بود. انتظار می‌رود اگر قرار است این روند ادامه یابد دولت در کوتاه‌ترین زمان نسبت به افزایش یارانه‌ها اقدام کند. نباید با گرانی فشار بیشتری بر مردم تحمیل شود.
نماینده ساوجبلاغ در مجلس هم تاکید کرد: با قاچاق و هدر رفت ‎یارانه آرد باید مبارزه شود، اما باید فکری هم به حال مردم و مستضعفین کنیم.
علی حدادی در صفحه شخصی خود در توییتر، نوشت: در آزاد سازی ‎قیمت آرد صنعتی نه تنها اطلاع‌رسانی و اقناع درستی صورت نپذیرفت، بلکه تا کنون راهی برای جبران آن نیز ازسوی دولت دیده نشده است.اهتمام دولت به استفاده از رسانه جمعی برای آگاه‌سازی و اقناع‌سازی مردم عزیز به شدت احساس می‌شود.‏ با قاچاق و هدر رفت ‎یارانه آرد باید مبارزه شود، اما باید فکری هم به حال مردم و مستضعفین کنید. تنها راه مبارزه با قاچاق، گرانی نیست.آیا فکری هم برای ‎نظارت بر بازار و کنترل قیمت‌ها در بازار شده است؟ مبارزه با احتکار لازم است.
نماینده تهران در مجلس هم از بدقولی دولت برای دادن کارت کالابرگ به مردم انتقاد و نسبت به پیامدهای ادامه این تاخیر هشدار داد که “مبادا این تاخیرها مردم را عاصی کند”.
مصطفی میرسلیم در صفحه شخصی‌اش نوشت: گرانی‌ها کمر مردم را شکسته است و دولت قول داده بود با اتکا به سامانه رفاه ایرانیان و در اختیار قراردادن کارت کالابرگ به ویژه به دهک‌های آسیب پذیر برای تامین مهمترین کالاهای ضروری به نرخ شهریور ۱۴۰۰ و استفاده از یارانه متناسب با نیازمندی هر دهک، اقدام کند.این اقدام به تاخیر افتاده و باعث تشدید نارضایتی مردم و سوء استفاده محتکران شده است؛ مبادا این تاخیرها مردم را عاصی کند.
سید احمد آوایی نماینده مجلس هم در صفحه شخصی خود نوشت: گرانی‌های افسارگیخته که با سیاست آزادسازی قیمت‌ها توسط دولت ایجاد شده، با چه توجیهی انجام پذیرفته است؟ آیا هدف سیاستگذاران کوچک‌تر کردن سفره مردم به ویژه ضعیف‌ترین قشر جامعه است یا ساماندهی وضعیت اقتصادی کشور؟ واضح است اقتصاد کشور با حذف ارز ترجیحی و آزادسازی بی‌حساب قیمت‌ها و عدم نظارت بر بازار، سامان نمی‌یابد. صرفا رنج مردم رنجدیده را بیشتر و اعتراض شان را گسترده‌تر خواهد کرد. دولت مردان باید هشدارهای صریح اقتصاددانان و جامعه شناسان را جدی بگیرند.
نماینده شیراز در مجلس هم با انتقاد از وضع اقتصادی کشور گفت: دستگاه‌های امنیتی و نظارتی باید با دقت‌نظر بیشتر کار را دنبال کنند، چون همه اتفاقات کشور، سهل‌انگاری نیست، یعنی عمد هم وجود دارد. باید ریشه این مشکلات جدی و دقیق مشخص شود.
علیرضا پاک‌فطرت در تحلیل وضعیت کنونی اضافه کرد: قیمت‌ها در بازار حساب و کتابی ندارد و کلاً بازار رها شده است. دولت نظارتی روی بازار ندارد و خیلی هم در این رابطه، وقت نمی‌گذارد و به نظر برایش هم خیلی مهم نیست.
وی افزود: اکنون انتظار از سازمان تعزیرات حکومتی بسیار بالاست. قرار باشد وضع فرق کند باید تلاشی بیش از این را به کار ببندند. جرائم مقابله با گران‌فروشی و کم‌فروشی، بسیار ناچیز و برای زمان‌های خیلی قبل است. با این برخوردهای تنبیهی، نمی‌توان اوضاع را به نفع مردم تغییر داد. برخورد باید جنبه بازدارندگی داشته باشد نه اینکه با یک جریمه مختصر، فرد متخلف دوباره سودای سوءاستفاده به سرش بزند.
عضو کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: دولت اگر روی موضوع مهم و حساس کنترل بازار متمرکز نشود و با حساسیت، نقشه راه ارائه نکند، سرمایه اجتماعی که مردم هستند، به مرور از بین می‌رود. رهبر انقلاب هم فرمودند مردم، سرمایه اصلی انقلاب اسلامی هستند، پس این روند کنونی بسیار برای آینده کشور خطرناک است.
نماینده شیراز اظهار داشت: چه معنی دارد که هر روز، افراد بیشتری زیر خط فقر بروند و متاسفانه، قشر متوسط هم، روند زندگی‌شان به سمت خط فقر است که دلیل اصلی آن، همین حال و روز بازار و گرانی‌ها است که البته دولت هم دارد به گرانی‌ها دامن می‌زند.
پاک‌فطرت یادآور شد: دولت به یک‌باره قیمت خودروی داخلی را، افزایش چشمگیر داد. مردم هم توجیه‌های آن‌ها را نمی‌پذیرند. کلاً شکل کار ایراد دارد. ارائه ۱۰ درصد تولید خودرو به صورت قرعه‌کشی و ۹۰ درصد دیگر آن، که توسط واسطه‌گران خودروسازان در بازار فروش می‌رود، زیر سوال است. همین قیمت خودرو، خود به پایه بسیاری از نرخ اقلام در مملکت تبدیل شده است.
وی افزود: در خصوص اقلام خوراکی هم، دولت باید خودش نبض کار را به دست بگیرد. باید واردات و نظارت آن، مستقیم دست دولت باشد، چون با سفره زندگی و معیشت مردم نمی‌شود بازی کرد. برای من جالب است که چرا وزارت صمت که بخش عمده‌ای از این کارها به آن‌ها مربوط می‌شود، راهکار ارائه نمی‌دهد و اساساً چرا سازوکاری ندارند؟ چرا دستگاه قضا در این رابطه تعلل می‌کند؟ چرا قوانین اصلاح نمی‌شود؟ چرا اگر لازم است، دولت به مجلس لایحه ارائه نمی‌کند؟ چرا جرایم متخلفان و برهم‌زنندگان بازار سنگین نمی‌شود؟ این پرسش‌ها و دغدغه‌ها، ذهن هرکسی را به خود معطوف می‌کند.
وی تصریح کرد: دستگاه‌های امنیتی و نظارتی باید با دقت‌نظر بیشتر کار را دنبال کنند، چون همه اتفاقات کشور، سهل‌انگاری نیست، یعنی عمد هم وجود دارد. باید ریشه این مشکلات جدی و دقیق مشخص شود.
نماینده شیراز گفت: طبق صحبت وزیر نفت، فروش روزانه نفت ایران از یک میلیون بشکه هم فراتر رفته است و ازسوی دیگر، قیمت نفت هم نسبت به گذشته افزایش چشمگیری داشته است. پول نفت به کشور برمی‌گردد و برخی پول‌های بلوکه‌شده ایران هم آزاد شده است. با این حال عجیب است که اقلام نیاز روزانه مردم با تورم‌های ۳۰، ۴۰ و ۵۰ درصد مواجه شده است. دولت وقتی حقوق را ۱۰ درصد افزایش می‌دهد باید تورم را هم در همین حد کنترل کند نه اینکه حقوق رشد ناچیزی داشته باشد و تورم در حدود ۵۰ درصد باشد؛ با این روند نمی‌توان مردم کشور را راضی نگه داشت.
احمد نادری نماینده تهران در مجلس هم در صفحه شخصی‌اش نوشت: آزادسازی قیمت‌ها به این شکل از اصول پایه‌ای نئولیبرالیسم است.افزایش عجیب قیمت قوت غالب مردم،محرومان و مستضعفان را درگیر بازی بقا خواهد کرد. جناب رئیس جمهور! پیش از آنکه دیر شود، جلوی ‎نئولیبرال‌های ریش‌دار در دولت را بگیرید.
جلیل رحیمی جهان آبادی،عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس هم در صفحه شخصی خود نوشت: آزاد نمودن قیمت آرد و محاسبه آن با نرخ جهانی به دلار؛اشتباه فاحش مدیران اجرایی دولت است.اگر قرار است هزینه مردم به قیمت جهانی باشد درآمدشان هم باید در سطح جهانی و با دلار باشد نه ریال بی‌ارزش.صبر مردم را آزمایش نکنیم آستانه تحمل مردم سالهاست به پایین‌ترین حد ممکن رسیده است.
یوسفیان‌ملا نماینده سابق مجلس هم با انتقاد از وضع فعلی کشور بویژه در حوزه اقتصادی تصریح کرد: دولت و مجلس باید برنامه مدون و قابل قبول داشته باشند. تا امروز هرچه گفتند ضعف و مشکلات بود. گفتن این موارد اصلا به نتیجه نمی‌رسد. تا دولت برنامه قوی نداشته باشد، فساد آن بدتر از فساد قبلی خواهد بود. به همین دلیل نارضایتی مردم به اوج رسیده و دیگر تحمل آنان قابل کنترل نیست و مشکلات زیادی برای کشور به وجود خواهد آورد.
این فعال سیاسی در پاسخ به این سوال که نقش حاکمیت و سیاستمداران در حل این موضوع چیست که یاس و ناامیدی مردم بیشتر نشود، گفت: دولت و مجلس مسائلی که برای مردم مطرح می‌کنند باید اعتمادآور و اطمینان‌ساز باشد. اعضای هیئت دولت آقای رئیسی باید همه برنامه داشته باشند. اگر تک تک اعضای هیئت دولت آقای رئیسی را با رئیس‌جمهور مقایسه کنید می‌بینید که همراه او نیستند و برنامه‌ای هم ندارند.
وی افزود: امروز وزرایی آمدند که نمی‌دانند وزیر، مسئولیت تضامنی با سایر وزرا دارد. فکر کرده‌اند همین وزارتخانه است و هرچه دوست و آشنا می‌شناخته با خود آورده و دور هم کار می‌کنند. امروز وزرای دولت رئیسی فکر نمی‌کنند که در دولت مشغول به کار هستند. فکر می‌کنند در همان وزارتخانه مشغول هستند. آن‌ها راه‌های ارتباطی با سایر اعضا و وزرای دولت که به هم مربوط است را نمی‌دانند. حرف‌هایی که امروز وزرا می‌زنند را با صحبت‌هایی که در جلسه رای اعتماد زدند، مقایسه کنید. می‌بینید که تفاوت آن زمین تا آسمان است. کسانی برای آن‌ها برنامه‌ای نوشتند تا برای عبور از مرحله رای اعتماد از آن استفاده کنند.
نماینده سابق مجلس تصریح کرد: باید میان دولت و مجلس تعامل همراه با توافق وجود داشته باشد. یعنی به این شکل نباشد که مجلس بگوید من این را تصویب کردم دولت این کار را انجام داد و به من ربطی ندارد. خیر باید تعامل و توافق وجود داشته باشد. دولت و مجلس بر سر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نتوانستند مسئله را حل کنند. بنابرین به این شکل نمی‌توان به نتیجه رسید.
یوسفیان‌ملا در ادامه گفت: دولت باید با صاحبان فکر اقتصادی جلسه تشکیل دهد و بعد به یک تصمیم پخته برسد که اگر قرار است ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شود برنامه جایگزین به این شکل است. نه اینکه بار دیگر مسئله بنزین تکرار شود و اتفاقات ناگوار در کشور به وجود بیاید. نکته دیگر هم اینکه صادقانه بیایند با مردم حرف بزنند اگر این کار را نکنند شاهد وضعیت امروز که پاس دادن به همدیگر خواهیم بود و به نتیجه‌ای هم نمی‌رسد.
* هشدار همتی به رئیسی
رئیس اسبق بانک مرکزی هم با ارجاع دادن دولت به جهش قیمت ماکارونی به دنبال حذف ارز ترجیحی، نسبت به پیامدهای ادامه بدون برنامه حدف ارز ترجیحی هشدار داد.
دکتر همتی در صفحه شخصی‌اش نوشت: ۴ ماه پیش نوشتم به خاطر تاثیرات حذف ارز ترجیحی خصوصا بر دهکهای پایین جامعه، حذف آن بایستی در چارچوب یک تصمیم منسجم برای جبران آثار آن وهمراه با تنویر افکار عمومی باشد. باتوجه به آثار حذف آن برمحصولاتی نظیر ماکارونی. توجه به آن نکات را مجددا تاکید میکنم.
*یک پست طنز و کنایه‌دار که در فضای مجازی خوب می‌چرخد!
در پاسخ به ادعای دولتمردان که علت گرانی‌ها را “جلوگیری از قاچاق” اعلام می‌کنند، این پست در فضای مجازی با استقبال کاربران مواجه شده است.”شما نمی‌فهمید وگرنه افزایش قیمت پراید هم به خاطر جلوگیری از قاچاقشه.البته قیمت جهانی پراید هم بالا رفته. “
* نامه تند بسیج دانشجویی به رئیسی:مردم تحمل همه این گرانی‌ها را ندارند، کشور دچار آشوب می‌شود!
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور در نامه‌ای به رئیس‌جمهور تاکید کرد: اقلام باقیمانده‌ای که ارز ترجیحی دریافت می‌کنند، حساس‌ترین کالاهای موجود در سبد زندگی مردم به حساب آمده و مردم تحمل گران شدن یکباره همگی آنها را ندارند!
این شورا ضمن درخواست برای اقناع افکار عمومی قبل از اجرای تصمیمات مهم اقتصادی، نوشت: اینک که کشور در آستانه‌ تصمیمات سخت قرار دارد، علاوه بر شجاعت و عقلانیت در تصمیم‌گیری، جهاد تبیین برای مردم نیز ضرورتی انکارناپذیر است.
در این نامه خطاب به رئیسی آمده است: متاسفانه تبعات عدم اطلاع‌رسانی درست دولت در مورد اصلاح یارانه‌ها و خصوصا یارانه ارز ترجیحی باعث شده، در کنار به هم ریختن بازار کالاهای مرتبط با آرد، بازار روغن و قند و شکر نیز به هم ریخته و به یک‌باره این کالاها کمیاب یا نایاب شده که سیگنالی بسیار نگران‌کننده در درون خود دارد.
بارها کارشناسان، دلسوزان و جریان دانشجویی به شما اعلام کردند که در مورد اجرای سیاست حذف ارز ترجیحی، دولت با تدبیر و عقلانیت تصمیم بگیرد. زیرا اقلام باقیمانده‌ای که ارز ترجیحی دریافت می‌کنند، حساس‌ترین کالاهای موجود در سبد زندگی مردم به حساب آمده و مردم تحمل گران شدن یکباره همگی آنها را ندارند! بی‌برنامگی دولت محترم در این مورد باعث گردید مجلس شورای اسلامی نیز تصمیم صحیح را در این مورد اتخاذ نکند و با این وجود اختیار این اقدام بزرگ را به دولت واگذار نمود.
به شما اعلام می‌کنیم که جامعه آمادگی لازم برای این میزان افزایش قیمت‌های یکباره با این سطح از بی‌برنامگی در اجرا را ندارد. دلسوزانه به شما اعلام می‌داریم که بهم‌ریختگی بازارها در چند هفتهٔ اخیر و خصوصا تصمیم شوک‌آور وزارت جهاد کشاورزی در مورد افزایش چندبرابری قیمت آرد صنف و صنعت، می‌تواند تبعات و ناآرامی‌های اجتماعی به دنبال خود داشته باشد خصوصا امروز که رسانه‌های ضد انقلاب و ضدمردمی در کمین نشسته‌اند تا کشور را به آشوب بکشند و از ثمرهٔ آشوب‌ها کشور و مردم مستضعف را بیشتر تحت فشار تحریم‌ها قرار دهند. لازم است که دولت محترم در حوزه تصمیم‌گیری و اطلاع‌رسانی با هماهنگی و قدرت بسیار بیشتری وارد عمل شده و از تصمیمات شوک‌آور و بدون اقناع افکار عمومی پرهیز کند.


تبلیغات:

اگر دوست دارید همراه با سرمایه گذاری مطمئن برای آینده، از پوشش های کامل بیمه حوادث برخوردار شوید بر روی تصویر زیر کلیک نمایید از وب سایت تامین آتیه بازدید فرمائید. ( جهت مشاوره می توانید با شماره ۰۹۱۲۷۰۳۸۳۶۵ بگیرید.

به پیج اینستاگرام بهترین خبر بپیوندید:

behtarinkhabar.ir • Instagram photos and videos@

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WC Captcha − 1 = 1

پست بعدی

انتقاد شدید مجلس از عملکرد دولت رئیسی و گرانی های اخیر

ی اردیبهشت ۱۸ , ۱۴۰۱
بهترین خبر – رئیس مجلس ضمن اشاره به گرانی‌های اخیر و موضوع ارز ترجیحی از عملکرد دولت رئیسی به شدت […]

دسترسی های سریع