خیساندن برنج روشی ساده برای از بین بردن سموم برنج

کار اشتباهی که ایرانی‌ها برای پختن برنج می‌کنند | روش ساده‌ای برای از بین بردن سموم برنج که باید بدانید

بهترین خبر – خیساندن برنج و مزیت های آن ، برنج به عنوان یکی از غذاهای اصلی مصرفی در کشور است،  هر خانوار ایرانی به طور معمول چندین بار در طول هفته از برنج استفاده می کند.

برنج

 

خیساندن برنج قبل از پخت یکی از مراحلی است که در روند آماده سازی و پخت برنج انجام می‌شود، اما در بسیاری مواقع افراد به دلیل کمبود وقت ممکن است از انجام آن صرف نظر کنند.

مهمترین مزیت خیساندن برنج حذف آلودگی برنج از فلزات سنگین است.

متاسفانه امروزه به دلیل استفاده ناخواسته از آب‌های دارای آلودگی به فلزات سنگین و پساب‌های صنعتی در شالیزارها، نگرانی‌های زیادی پیرامون آلودگی برنج به این مواد پرخطر نظیر آرسنیک، کادمیم و جیوه وجود دارد.

مطالعات انجام شده حاکی از آن است که با خیساندن برنج یک شب یا حداقل سه تا چهار ساعت قبل از پخت (با نسبت یک پیمانه برنج به شش پیمانه آب)، دور ریختن آب و سپس آبکشی مجدد می‌توان آلودگی به آرسنیک و کادمیم را تا حدود ۸۰ درصد در برنج کاهش داد.

به افرادی هم که فرصت کافی برای خیساندن برنج ندارند، توصیه می شود شست و شوی برنج را چند بار انجام داده و هر بار آب شست و شور را دور بریزند.

همچنین می‌توان با دور ریختن آب در خلال خیساندن و جایگزینی با آب تازه، میزان حذف این ترکیبات را تا حد زیادی افزایش داد.

حذف و کاهش بقایای آفت کش ها را هم دیگر مزیت مهم خیساندن برنج پیش از پخت آن است.

امروزه به دلیل استفاده گسترده از آفت‌کش‌ها و پایداری بالای آن‌ها در طبیعت، امکان انتقال آن‌ها از خاک و آب به گیاهانی نظیر برنج وجود دارد. همچنین در حین کاشت و داشت برنج نیز از این ترکیبات برای مبارزه با حشرات، آفات و علف هرزها استفاده می‌شود.

مطالعه‌ انجام شده در ایران نشان می دهد که ۱۲ تا ۸۸ درصد از باقیمانده‌های سموم مختلف مورد استفاده در کشت برنج، با شست و شوی مناسب آن قابل حذف است و قسمت اعظم این حذف مربوط به سمومی است که به صورت ضعیفی به سطح برنج چسبیده‌اند.

خیساندن برنج یک شب قبل از پخت نیز با کاهش قابل توجه بسیاری از سموم همراه است و این اثرات حتی در سه تا چهار ساعت خیساندن نیز گزارش شده است.

حذف ترکیبات ضد تغذیه‌ای برنج هم دیگر مزیت خیساندن برنج است، تمامی حبوبات و غلات از جمله برنج دارای ترکیبات ضد تغذیه‌ای از قبیل فیتیک اسید یا بازدارنده‌های آنزیمی می‌باشند.

اسید فیتیک ترکیبی است که از جذب املاح مفید به خصوص آهن جلوگیری می‌نماید و بازدارنده‌های آنزیمی نیز ترکیباتی هستند که روی آنزیم‌های گوارشی نظیر تریپسین اثرات بازدارندگی دارند و با توجه به اینکه این ترکیبات محلول در آب بوده، به راحتی در حین خیساندن از برنج جدا می‌شوند./ سمیه سلیمانی مهر

 

 


تبلیغات:

اگر دوست دارید برای آینده فرزندتون یک حقوق ماهیانه منظم دست و پا کنید  و یا خودتون یک حقوق بازنشستگی مکمل داشته باشید روی تصویر زیر کلیک کنید و با مشاوران بیمه پاسارگاد تماس بگیرید.

به پیج اینستاگرام بهترین خبر بپیوندید:

behtarinkhabar.ir • Instagram photos and videos@

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WC Captcha 7 + 2 =

پست بعدی

جنگ روسیه و اوکراین آغاز شد

پ اسفند ۵ , ۱۴۰۰
زلنسکی: روسیه حمله به اوکراین را تصویب کرده است
جنگ روسیه و اوکراین

دسترسی های سریع