حاشیه های حکم شهرداری علیرضا زاکانی

حُکم شهرداری «زاکانی» حاشیه‌ساز شد

بهترین خبر – مرتبط نبودن تحصیلات زاکانی و نداشتن سابقه اجرایی سبب شد تا درباره تایید حکم او به عنوان شهردار تهران شبهه‌هایی مطرح شود.

برخی از اعضای موافق زاکانی می‌گفتند تا زمانی که حکم شهرداری او از سوی وزیر کشور صادر شود، آیین‌نامه انتخاب شهرداران نیز اصلاح خواهد شد، اتفاقی که تا همین امروز نیز نیفتاده است. در نهایت وزیر کشور حکم شهرداری زاکانی را به استناد یک استعلام از سازمان امور استخدامی صادر کرد.

مهدی جمالی نژاد، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در آن زمان گفت که «سازمان امور اداری و استخدامی کشور صراحتا در پاسخ به استعلام وزارت کشور، طی نامه‌ای رسمی، شرایط آقای زاکانی برای تصدی سمت شهردار تهران را کافی دانست و وی را واجد شرایط قانونی لازم برای این جایگاه دانست.»

علیرضا زاکانی

 

او البته علاوه بر اشاره به استعلام از سازمان امور استخدامی گفت که «برای اتقان موضوع، وزیر کشور طی نامه‌ای خطاب به معاون اول رئیس جمهور از هیات دولت نیز استفسار کرد که هیات وزیران ضمن بلااشکال بودن تصدی پست شهرداری تهران توسط زاکانی باتوجه به هم‌ترازی شهردار کلانشهر‌ها با مقامات توسط هیات وزیران، تصمیم در این باره را از اختیارات وزیر کشور دانست لذا در این خصوص نیازی به تغییر آیین‌نامه ندانست و اکنون صدور حکم شهرداران کلانشهر‌های بالای یک میلیون نفر به پشتوانه قانون و تایید و مجوز هیات وزیران انجام شده و صورت خواهد گرفت.»

در نهایت علیرضا زاکانی به عنوان شهردار تهران انتخاب شد، اما از آنجایی که حقوقدانان حکم او را غیر قانونی می‌دانستند همزمان اعلام شد که اگر شخصی علیه حکم وزیر کشور شکایت کند دیوان عدالت اداری احتمالا رای به باطل بودن استعلام خواهد داد.

در شهریور ماه، همت‌علی شاه‌نظری طی نامه‌ای به رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها بر صلاحیت کامل زاکانی برای تصدی سمت شهرداری تهران تأکید کرده بود. امروز این نامه از سوی مرجع قضایی رد شده است.

علی دشتی حقوقدان در گفت‌وگویی اعلام کرده که اگر امضای وزیر کشور بر حکم زاکانی بر اساس نامه ابطال شده نباشد زاکانی با وجود ابطال نامه می‌تواند در شهرداری بماند. اگر به استناد بر نامه ابطال شده حکم صادر شده باشد (با توجه به این که حکم عمومی دیوان قابل ابطال نیست) شورای شهر یا باید مجددا زاکانی را به عنوان شهردار انتخاب و به وزارت کشور معرفی کنند تا فرایند نهایی شدن حکم طی شود یا اینکه گزینه دیگری را انتخاب کند.

حُکم شهرداری «زاکانی» حاشیه‌ساز شد:

سروری: فردی که درباره زاکانی استعلام کرده، صلاحیت نداشته است

پرویز سروری نائب رییس شورای شهر تهران و از نزدیکان زاکانی در توضیح حکم دیوان عدالت اداری بر این موضوع که صادر کننده استعلام، صلاحیت اعلام نظر را نداشته تایید می‌کند. او می‌گوید: دیوان گفته که این فردی که به استعلام پاسخ داده، سمت نداشته که بگوید آقای زاکانی مقام سیاسی است یا نه. اما همزمان در پایان نیز تاکید کرده که اساسا سازمان امور استخدامی صلاحیت حرفه‌ای مورد سنجش قرار دادن جایگاه شهردار را ندارد و مشکلی در این زمینه نیست.

نادعلی: تنها یکی از ورودی‌های تایید حکم شهردار تهران باطل شده است

همچنین علیرضا نادعلی سخنگوی شورای شهر تهران نیز در این‌باره به رویداد۲۴ می‌گوید: سخنگوی شهرداری تهران باید در این‌باره اظهار نظر کرده و نظر حقوقی شهرداری را اعلام کند، اما آنطور که من از آقای کرمی رییس مرکز حقوقی شهرداری تهران استعلام گرفتم، مشکل خاصی در نتیجه ایجاد نخواهد کرد، چون استعلام از سازمان امور استخدامی یکی از راه‌های ورود به تایید حکم شهردار تهران بوده است و وزیر کشور اختیار دارد؛ لذا طبعا اگر بخواهد اتفاق جدی ایجاد کند همه ما حساس هستیم.

او در پاسخ به این پرسش که احتمال ابطال حکم شهردار تهران وجود دارد یا نه، تاکید می‌کند: اگر بنای ابطال حکم باشد وزارت کشور یا سازمان بازرسی باید اعلام کند. یکی از ورودی‌هایی که برمبنای آن حکم انشا شده باطل شده و سایر ورودی‌ها باطل نشده است.

بازنشر از رویداد ۲۴

 


تبلیغات:

اگر دوست دارید برای آینده فرزندتون یک حقوق ماهیانه منظم دست و پا کنید  و یا خودتون یک حقوق بازنشستگی مکمل داشته باشید روی تصویر زیر کلیک کنید و با مشاوران بیمه پاسارگاد تماس بگیرید.

به پیج اینستاگرام بهترین خبر بپیوندید:

behtarinkhabar.ir • Instagram photos and videos@

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WC Captcha 2 + 7 =

پست بعدی

خیساندن برنج روشی ساده برای از بین بردن سموم برنج

چ اسفند ۴ , ۱۴۰۰
کار اشتباهی که ایرانی‌ها برای پختن برنج می‌کنند | روش ساده‌ای برای از بین بردن سموم برنج که باید بدانید
برنج

دسترسی های سریع