شدیدترین تورم ترکیه در ۱۹سال گذشته رقم خورد

بهترین خبر – نرخ تورم در ترکیه در ماه دسامبر سال ۲۰۲۱ افزایش یافت و حالا به بالاترین میزان خود در ۱۹سال گذشته رسیده است.

تورم سالانه ترکیه بالاترین میزان خود در دوره “رجب طیب اردوغان” رئیس جمهور ترکیه را ثبت کرده است.

این در حالیست که سقوط ارزش لیر ترکیه نیز همچنان ادامه دارد. سقوط ارزش لیر ترکیه در ماه های اخیر و پس از اصرار “رجب طیب اردوغان” مبنی بر کاهش نرخ بهره به ۱۴ درصد آغاز شد و در هفته های اخیر شتاب گرفت.

لیر ترکیه تنها در سال گذشته حدود ۴۴ درصد از ارزش خود در برابر دلار را از دست داد.

رویترز نوشت: مرکز آمار ترکیه در آخرین گزارش خود اعلام کرد که شاخص تورم سالانه این کشور از میانگین پیش بینی شده ۳۰.۶ درصد هم فراتر رفته شده به ۳۶.۰۸ درصد رسید.

داده های موسسه آمار ترکیه نشان می‌دهد که شاخص قیمت مصرف کننده در ماه دسامبر با افزایشی بی سابقه به عدد دو رقمی ۱۳.۵۸ درصد رسیده است.

ارزش لیره ترکیه بار دیگر در اواسط روز دوشنبه کاهش یافت و تا ساعاتی پیش هر دلار آمریکا با ۱۳.۷ لیر ترکیه برابری می‌کرد.

یک اقتصاددان پیش بینی کرده که ممکن است تورم ترکیه تا بهار به ۵۰ درصد برسد مگر اینکه جهت سیاست‌های پولی ترکیه تغییر یابد.

“اوزلم دریچی سنگول” یکی از موسسان شرکت سرمایه گذاری و مشاوره “اسپین” در استانبول گفت: “نرخ بهره باید فورا و به شدت افزایش یابد و این موضوع اضطراری است”.

وی افزود: با این حال بعید می رسد بانک مرکزی ترکیه کاری کند و تورم سالانه “احتمالا تا ماه مارس (۲ ماه دیگر) به ۴۰ تا ۵۰ درصد خواهد رسید.

تورم سالانه ترکیه در ماه نوامبر نیز به بالای ۲۱ درصد رسید.

ترکیه قیمت برق را حدود ۵۰ تا ۱۰۰ درصد برای خانوار و شرکت‌های مناطق مختلف این کشور افزایش داده است.

علاوه بر قیمت برق، قیمت گاز طبیعی نیز از در روزهای اخیر در ترکیه افزایش یافته است.

زنان ترکیه در حال خرید از یک بازار محلی در استانبول/ عکس: رویترز

براساس پیش بینی ها، افزایش قیمت برق و گاز به تورم کلی و رو به افزایش در ترکیه دامن زده و بر فشارهای اقتصادی موجود می افزاید.

سازمان تنظیم مقررات بازار انرژی در اولین روز سال نوی میلادی اعلام کرد که قیمت برق برای خانوارهای کم مصرف در سال ۲۰۲۲ حدود ۵۰ درصد و برای پر مصرف ها ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

شرکت توزیع کننده گاز طبیعی “بوتاش” ترکیه نیز از افزایش ۲۵ درصدی قیمت گاز طبیعی برای مصارف مسکونی و افزایش ۵۰ درصدی برای مصارف صنعتی در ماه ژانویه خبر داد.

نظر سنجی ها نشان می‌دهد که آشفتگی‌های اقتصادی به محبوبیت اردوغان آسیب زده و او در انتخابات سال ۲۰۲۳ رقابت سختی را با احزاب رقیب در پیش خواهد شد.

به پیج اینستاگرام بهترین خبر بپیوندید:

behtarinkhabar.ir • Instagram photos and videos@

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WC Captcha 15 − 9 =

پست بعدی

متهم اصلی خروج سرمایه از تالار شیشه‌ای کیست؟

د دی ۱۳ , ۱۴۰۰
بهترین خبر – ۵۱۱ روز از زمانی که شاخص کل بورس به قله اعجاب‌انگیز ۲میلیون و ۷۸هزار واحد رسید، می‌‌گذرد. […]
بورس تهران

دسترسی های سریع