رابطه میان ویتامین D و خواب

ویتامین دی اهمیت زیادی برای بدن دارد که بهتر است زمان مناسب مصرف آن را بدانید تا بیشتر جذب شود

بهترین خبر – شاید شما هم شنیده باشید که مصرف مکمل ویتامین D می تواند روی خواب اثر گذارد اما دانشمندان هنوز در اینباره کاملاً مطمئن نیستند.

ویتامین D
ویتامین D

تحقیقات نشان داده ویتامین D در تولید ملاتونین نقش دارد، هورمونی که به تنظیم ساعت زیستی و خواب بدن کمک می کند. کارشناسان می گویند از قرار معلوم یک رابطه ی دو سویه میان ویتامین D و خواب وجود دارد. میان پایین بودن سطح ویتامین D در بدن و کاهش کیفیت و مدت خواب ارتباط وجود دارد. از سویی دیگر ارتباطی هم میان نداشتن خواب کافی و بالاتر بودن ریسک کمبود ویتامین D مشاهده شده است. علم در اینباره هنوز در اول راه است.

مدارک و شواهدی وجود دارد که می گوید ویتامین D باعث خواب می شود اما تحقیقات در اینباره کماکان ادامه دارد. در اینکه میان کمبود ویتامین D و تعدادی از مشکلات خواب ارتباط وجود دارد، شکی نیست، اما برای پی بردن به رابطه ای که واقعاً میان مصرف مکمل ویتامین D و خواب وجود دارد، به پژوهش بیشتری نیاز است.

بهترین زمان برای مصرف مکمل ویتامین D چه وقتی است؟

به گفته ی کارشناسان، زمان مصرف ویتامین D به خودتان بستگی دارد و ساعت به خصوصی برای این کار وجود ندارد. در حقیقت، بهترین زمان هر وقتی در برنامه ی روزانه تان است که یادتان بیاید مکمل تان را بخورید.

اگر مکمل تان حاوی چربی باشد دست تان بازتر است. گرچه برای اینکه گاهی خوردن مکمل را فراموش نکنید، می توانید این کار را به دیگر امور برنامه ی روزانه ی خود گره بزنید، مثلاً نوشیدن چای یا قهوه ی صبحگاهی یا مسواک زدن دندان ها.

اگر مکمل تان حاوی چربی نیست، می توانید آن را به همراه صبحانه تان بخورید (البته مطمئن شوید چربی سالمی مثل آووکادو یا روغن زیتون در صبحانه تان وجود دارد). اگر ناهار یا شام برایتان بهتر است، به همان روش عمل کنید.

اگر هم ویتامین D خود را اوقات مختلفی از روز می خورید یا حتی هر از گاهی خوردنش را فراموش می کنید، نگران نشوید. این ویتامین بسیار باگذشت است. اگر یک روز خوردنش را فراموش کردید، می توانید روز بعد دو تا از آن بخورید.

 

به اینستاگرام بهترین خبر بپیوندید:

@behtarinkhabar.ir • Instagram photos and videos

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WC Captcha 46 − 42 =

پست بعدی

آیا باید واکسیناسیون کرونا را اجباری کرد؟

س مهر ۶ , ۱۴۰۰
اجباری شدن واکسیناسیون علیه کرونا؛ آری یا خیر؟
واکسیناسیون کرونا

دسترسی های سریع