اشتباه در تزریق واکسن خبرنگاران سلامت؛ به جای دز دوم، دز یادآور تزریق شد

بهترین خبر – واکسیناسیون خبرنگاران در ماه گذشته با تزریق واکسن پاستور (واکسن مشترک ایران و کوبا که با نام سوبرانا شناخته می‌شود) به خبرنگاران حوزه سلامت آغاز شد.

با فرارسیدن موعد دوز دوم این واکسن، تعدادی از خبرنگاران حوزه سلامت تهران از ساعت ۱۰ صبح دیروز به محل منتخب مراجعه کردند و پس از تاخیری بیش از یک ساعته روند واکسیناسیون آنها آغاز شد. 

درحالی که دُز اول واکسن خبرنگاران “پاستوکووک” (تولید مشترک ایران و کوبا) تزریق شده بود، قاعدتا برای دُز دوم نیز می بایست واکسن پاستوکووک یا مشابه کوبایی آن (سوبرانا ۲) تزریق می شد. اما پس از تزریق واکسن به جمعی از آنها، خبرنگاری با مشاهده پوکه ویال واکسن متوجه شد واکسن تزریق شده، به اشتباه نوع «سوبرانا پلاس» یا دُز یادآور است که در قالب مطالعه بالینی و به عنوان دوز سوم واکسن مشترک ایران و کوبا استفاده می‌شده است و در این میان به عنوان دُز دوم به آنها تزریق نشد.

​البته با پیگیری این موضوع از سوی خبرنگاران، جهانپور که این موضوع عارضه ای ندارد و مشکلی در روند واکسیناسیون آنها بوجود نخواهد آورد و نه تنها جای نگرانی ندارد، بلکه به نوعی «توفیقی اجباری» در تزریق “سوبرانا پلاس” بوده؛ چراکه این نوع هم، خود واکسنی کامل است.

مسئولین وزارت بهداشت تا این لحظه پاسخگوی این اشتباه رخ داده نبوده‌اند، اشتباهی که اولاً منجر به نگرانی تعداد زیادی از خبرنگاران حوزه سلامت شده است و ثانیا این سوال را ایجاد می‌کند که چرا وزارت بهداشت هیچ نظارتی بر توزیع واکسن‌های تزریق شده در این مرکز نداشته است؟!

هرچند که مسوولان مربوطه به خبرنگاران اطمینان دادند مشکلی از بابت تزریق سوبرانا پلاس به جای دُزدوم وجود ندارد و خبرنگارانی که مایل باشند می‌توانند ۲۸ روز بعد برای دریافت دُز جامانده و کامل شدن سه دُز واکسن، اقدام کنند، اما سوال اینجا است چرا با وجود آنکه تاریخ نوبت دوم واکسن از ماه گذشته مشخص بود، مسئولان وزارت بهداشت جهت تامین و تزریق دُز درست واکسن برنامه ریزی و هماهنگی لازم را انجام نداده بود؟ برغم اطمینان خاطر مسئولان وزارت بهداشت، آیا اشتباه در دُز تزریقی در روند ایمنی‌زایی واکسن خللی ایجاد نمی‌کند؟ چرا نباید ناظر واکسیناسیون وجود داشته باشد تا بر این روند نظارت کند تا شاهد وقوع چنین اشتباهاتی نباشیم؟/ایسنا


به صفحه اینستاگرام بهترین خبر بپیوندید:

https://www.instagram.com/behtarinkhabar.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WC Captcha − 7 = 1

پست بعدی

دو محموله واکسن کرونا به سرقت رفت

ی شهریور ۷ , ۱۴۰۰
بهترین خبر – خبر به سرقت رفتن دو محموله واکسن از سوی کیانوش جهانپور- سخنگوی سازمان غذاو دارو و مدیر […]

دسترسی های سریع