نقش زینک بر عملکرد مغز و کنترل فشار خون

کلسیم و پتاسیم در تنظیم فشارخون نقش دارند، اما نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که زینک (روی) نیز ممکن است در این مورد، نقش داشته باشد.

کلسیم و پتاسیم در تنظیم فشارخون نقش دارند، اما نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که زینک (روی) نیز ممکن است در این مورد، نقش داشته باشد.

بهترین خبر – محققان به‌طورتصادفی هنگامی‌که در حال بررسی نقش زینک بر عملکرد مغز موش‌ها بودند، این یافته را کشف کردند. پزشکان از راه‌های مختلفی برای کمک به افراد در کنترل فشارخون بالا استفاده می‌کنند.

زینک

هنگامی‌که ورزش و اقدامات غذایی، مانند افزایش مصرف پتاسیم و کاهش نمک، برای نگه‌داشتن فشارخون در حد قابل‌قبول کافی نباشد، داروهای متعددی در دسترس هستند.

دکتر «اسکات آیتون»، می‌گوید: «زینک یک یون فلزی مهم در زیست‌شناسی است و با توجه به اینکه کلسیم و پتاسیم در کنترل جریان خون و فشارخون شناخته شده هستند، جای تعجب است که قبلا از نقش زینک در این مورد آگاهی وجود نداشته است.»

وی در ادامه می‌افزاید: «ما در حال بررسی تاثیر داروهای حاوی زینک بر عملکرد مغز در بیماری آلزایمر بودیم که در مدل‌های موش صحرایی تحت‌درمان با داروها متوجه کاهش قابل‌توجه و غیرمنتظره فشارخون شدیم.» کشف محققان چند نکته را در مورد زینک توضیح می‌دهد.

اول اینکه کمبود زینک با فشارخون بالا در مدل‌های حیوانی همراه است. دوم، ژن مسئول حفظ میزان زینک در سلول‌ها با فشارخون بالا و سایر بیماری‌های قلبی‌وعروقی هم مرتبط است. با این حال، در مطالعات انسانی، هیچ مدرکی دال بر ارتباط بین مصرف زینک و فشارخون در رژیم غذایی وجود ندارد.

مقدار زینک در جریان خون با مقادیر موجود در سلول ارتباط ندارد. این مطالعه نشان داد که مقدار زینک داخل سلول‌ها مهم است.

محققان دریافتند که زینک به‌طورهمزمان بر عضلات، سلول‌های اندوتلیال و اعصاب حسی تاثیر می‌گذارد و باعث کاهش میزان کلسیم در عضلات و شل‌شدن آنها می‌شود.

این فرآیند به نوبه خود منجر به افزایش جریان خون و کاهش فشارخون می‌شود. اگر تحقیقات بیشتر نتیجه مطالعه را تایید کند، یافته‌ها در نهایت می‌تواند به تولید داروهای جدیدی برای کنترل فشارخون بالا منجر شود.

بخش سلامت بهترین خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WC Captcha − 7 = 1

پست بعدی

نرخ تورم خرداد ۱۴۰۰ نسبت به ماه قبل ۲ درصد افزایش داشت

س تیر ۱ , ۱۴۰۰
نرخ تورم سالانه خرداد ماه ١٤٠٠ برای خانوارهای کشور به ٤٣ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٢ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

دسترسی های سریع