رشد ۴۸ درصدی تسهیلات پرداختی بانک‌ها

بهترین خبر – طبق آخرین داده‌های آماری، سال گذشته ۲ هزار و ۴۰۰ هزار میلیاردتومان تسهیلات از سوی بانک‌ها و موسسات اعتباری پرداخت شده که نسبت به سال قبل از آن ۴۸.۶ درصد افزایش یافته است.

تسهیلات بانکی

 

البته به‌نظر می‌رسد دلیل این میزان رشد تسهیلات تبصره‌های تکلیفی دولت در راستای پرداخت تسهیلات کرونایی بوده که به‌همراه تورم حدود ۵۰ درصدی رویکرد بانک‌ها را به تغییر میزان تسهیلات معطوف کرده است. بانک‌ها سال گذشته در مجموع ۲۳ هزار و ۹۲۶ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کردند.

این تسهیلات به اشکال مختلف قرض‌الحسنه، مضاربه، سلف، مشارکت، جعاله، فروش‌اقساطی، اجاره به شرط تملیک، سرمایه‌گذاری مستقیم و موارد دیگر بوده است. بررسی داده‌های آماری حاکی از این است که پرداخت تسهیلات توسط بانک‌ها و موسسات اعتباری در سال ۹۹ که مهمترین اتفاق آن همه‌گیری کرونا و مشکلات اقتصادی ناشی از آن بود ۴۸.۶ درصد بیش از سال ۹۸ بوده است. سال ۹۸ در مجموع ۱۶ هزار و ۹۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده بود. سال گذشته ۲۸ درصد تسهیلات پرداختی (رقمی‌معادل ۶ هزار و ۷۳۰ هزار میلیارد ریال) به‌صورت مرابحه بود.

مرابحه در واقع نوعی قرارداد بین بانک و مشتری برای فروش یک دارایی یا کالاست. در این قرارداد، بانک کالاهای مورد تقاضای مشتری را خریداری کرده و آنها را به قیمت بیشتر به مشتری می‌فروشد. مبلغ سود (افزایش قیمت) پیش از بسته‌شدن قرارداد مشخص و تثیبت شده و به مشتری اعلام می‌شود. این عقد برای حمایت از بازارسرمایه، انتشاراوراق صکوک و تامین مسکن مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین سال گذشته ۸.۵ درصد تسهیلات پرداختی به‌صورت قرض‌الحسنه بوده است و نسبت به سال ۹۸ می‌توان گفت ۷۵.۳ درصد رشد داشته است.

سال گذشته میزان سرمایه‌گذاری مستقیم بانک‌ها تنها ۶۳ هزار میلیارد ریال بوده و در مقایسه با سال ۹۸ نه تنها رشد نداشته بلکه ۹.۷ درصد نیز کم شده است.تسهیلات پرداختی بانک‌های تجاری در سال گذشته متفاوت بوده است. به نحوی که ۳۲.۶ درصد از وام این بانک‌ها به شکل فروش اقساطی (یک هزار و ۲۰۳ هزار میلیاردریال) و ۱۳.۶ درصد وام‌ها به‌صورت قرض‌الحسنه (۴۹۷ هزار هزار میلیاردریال) بوده است. سال گذشته ۲۰.۸ درصد تسهیلات توسط بانک‌های تخصصی پرداخت شده است. بانک‌ها سه هزار و ۸۷۷ هزار میلیارد ریال وام دادند.

بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری بیشتری سهم را در واریز وام به متقاضیان داشتند. این بانک‌ها و موسسات در مجموع ۱۶ هزار و ۳۸۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کردند که رشد ۶۰.۹ درصدی داشته است. بیشترین تسهیلات پرداختی در این بخش به متقاضیان مربوط به مرابحه با رقم پنج‌هزار و ۵۷۶ هزار میلیاردریال است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WC Captcha 10 + = 11

پست بعدی

وعده تولید 2 میلیون دستگاه خودرو توسط رئیسی

ش خرداد ۲۲ , ۱۴۰۰
بهترین خبر – سیدابراهیم رئیسی کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در اظهارت اخیر خود به صنعت خودرو و مشکلات این […]

دسترسی های سریع