ضرورت مشخص‌شدن متولی رمزارزها

بهترین خبر – با وجود آنکه آمارهای غیررسمی از افزایش قابل‌توجه تعداد ایرانیانی که به بازار رمزارزها ورود کرده‌اند حکایت می‌کند، اما در عمل، هنوز وضعیت قانونی یا غیرقانونی‌بودن معامله این ارزها در کشور شفاف نشده است، البته صرافی‌ مجازی هم از سوی بانک‌مرکزی برای فعالیت در این حوزه معرفی نمی‌شود و حتی با وجود وضع برخی قوانین، وضعیت استخراج این ارزها به شکل شفاف بیان نشده است.

رمز ارز

جمشید نفر، رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران در این رابطه گفت: متاسفانه در ۴۲ سال بعداز انقلاب، فرصت‌هایی را از دست دادیم. اگر مقوله رمزارزها را فرصت بدانیم متاسفانه رفتار مناسب با آن را هنوز پیدا نکرده‌ایم و احتمال دارد در این مورد نیز مانند گذشته عمل کنیم.

به اعتقاد او لازم است اطلاعات و سطح آگاهی و دانش خود را نسبت به رمزارزها بیشتر کنیم و از آن بهترین بهره را ببریم. هرچند هنوز درباره مسائل این حوزه به یک رویکرد و حرف واحد نرسیدیم. همچنین علی شمس‌اردکانی، رئیس کمیسیون اقتصاد کلان اتاق ایران نیز تاکید کرد: از آنجایی‌که استاد فرصت‌سوزی هستیم و همواره عدم آگاهی منجر به انواع سنگ‌اندازی‌ها و مخالفت‌ها می‌شود، باید سعی کنیم اطلاعات خود را نسبت به رمزارزها و کاربردهای آن افزایش دهیم.

او به اولین نقش پول در اقتصاد به‌عنوان وسیله‌ای برای پرداخت در معاملات اشاره کرد و گفت: ارزش این ابزار جدید که تا حدی می‌توان آن را جایگزین پول دانست در سطح دنیا پذیرفته شده است. پس انکار آن عقلانی و منطقی نیست.

از منظر این فعال اقتصادی اتاق ایران باید محور این کار باشد و استفاده از این ابزار را در تجارت توسعه دهد. در این بین قدم اول، تشریح و شناساندن رمزارزها و چگونگی استفاده از آنهاست. معرفی این ابزار از سوی اتاق ایران باید پیگیری شود. شمس‌اردکانی تاکید کرد: نباید به‌دلیل عدم آگاهی، خود را از این فناوری جدید در هر بخشی محروم کنیم. محمدرضا طلائی، رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران نیز معتقد است که متولی اصلی در حوزه رمزارزها باید مشخص شود. چون هنوز فرهنگ استفاده از این ابزار در داخل ایجاد نشده و نوسانات تصمیم‌سازی در این حوزه بالاست، فعالان اقتصادی چندان تمایلی به استفاده از این بخش ندارند.

این عضو هیات نمایندگان اتاق ایران همکاری اتاق ایران با بانک‌مرکزی برای انسجام بخشیدن به این حوزه را لازم دانست. به باور او نمی‌شود از یکطرف مجوز سرمایه‌گذاری برای تولید رمزارزها را بدهیم و از طرفی با یک حکم مانع فعالیت آنها شویم. طلائی روی آینده پژوهی در حوزه بلاکچین نیز تاکید کرد و ادامه داد: مشکلات عام در این حوزه وجود دارد؛ اما لازم است نیازهای اصلی را شناسایی و با همکاری دست‌اندرکاران در این حوزه یک برنامه جامع طراحی کنیم. اتاق می‌تواند این کار را انجام دهد و نقشه راهی را با مشارکت کلیه عوامل تهیه کند./ آرمان ملی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WC Captcha 68 − = 60

پست بعدی

مزاحمی که در اسپانیا ۹۰۰۰ بار با اورژانس تماس گرفته بود!

د خرداد ۱۷ , ۱۴۰۰
بهترین خبر – پلیس اسپانیا مردی که طی سه سال گذشته حدود ۹۰۰۰ بار با اورژانس تماس گرفته و مزاحمت ایجاد […]
اورژانس

دسترسی های سریع