با جمهوری دومینیکن تنها کشوری که در کنار آمریکا به تحریم تسلیحاتی ایران رای داد آشنا شوید

بهترین خبر – خخبر ناکامی ایالات متحده آمریکا در تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت، نام کشور ” جمهوری دومینیکن” را بر سر زبان‌ها انداخته است.

با رای‌گیری دیشب در جلسه مجازی شورای امنیت ملل متحد و ناکامی ایالات متحده آمریکا در تصویب قطعنامه پیشنهادی خود برای “تمدید تحریم تسلیحاتی ایران”، نام “جمهوری دومینیکن” به سر تیتر اخبار سیاسی امروز جهان آمد.

کشوری کمتر شناخته شده در حوزه کاراییب که وابستگی سنتی آن به ایالات متحده آمریکا باعث شد تنها عضوی از ۱۵ عضو شورای امنیت باشد که به قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، رای مثبت بدهد.

با این رویداد که به گمان بسیاری از ناظران و تحلیلگران “افتضاح دیپلماتیک آمریکا” لقب گرفته، بهتر است جمهوری دومینیکن را به عنوان کشوری که علیه ایران رای داد، بهتر و بیشتر بشناسیم:

– جمهوری دومینیکن در قرن نوزدهم از استعمار اسپانیا مستقل شد و در طی دو قرن گذشته دو مرتبه از سوی اسپانیا و ایالات متحده آمریکا (۱۹۱۶) به اشغال درآمده است.


– زبان رسمی این کشور اسپانیولی است.

– این کشور با بیش از ۴۸ هزار کیلومتر مربع “صد و بیست و هشتمین” کشور از نظر وسعت در دنیاست.

– با ۱۱ میلیون نفر جمعیت پس از کوبا پرجمعیت ترین و بزرگ‌ترین (وسعت) کشور حوزه کاراییب است.

– جمهوری دومینیکن در بخش شرقی جزیره بزرگ ” هیسپانیولا” واقع شده و متشکل از ۲۰ استان است. بخش غربی این جزیره متعلق به کشور فقیر “هاییتی” است.

– جمهوری دومینیکن به لحاظ جاذبه‌های گردشگری یک مقصد عمده برای گردشگری است و به طور متوسط سالانه پذیرای بیش از ۶ میلیون گردشگر خارجی است و از این منظر توریست پذیرترین مقصد گردشگری در حوزه کاراییب است. درآمد گردشگری نزدیک به ۱۲ درصد از تولید ناخالص داخلی جمهوری دومینیکن را تشکیل می‌دهد.

– صادرات عمده این کشور شامل شکر، آهن ، نیکل، طلا، نقره، کاکائو، قهوه، تنباکو و گوشت و واردات عمده این کشور شامل مواد غذایی، پنبه، نفت، محصولات شیمیایی و پتروشیمی و دارویی است.

– جمهوری دومینیکن از ابتدای سال ۲۰۱۹ به مدت ۲ سال به عنوان یکی از ۱۰ عضو غیردایم شورای امنیت برگزیده شده است. عضویت این کشور تا دی ماه امسال پایان می‌یابد.

– دومینیکن به لحاظ خط‌مشی سیاسی و جهت‌گیری‌های بین‌المللی در مجموعه کشورهای وابسته و دنباله‌روی ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شود.

– دومینیکن بر خلاف هاییتی کشور نسبتا ثروتمندی است. تولید ناخالص داخلی (واقعی) دومینیکن در سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۱۹۰ میلیارد دلار ودرآمد سرانه این کشور بالای ۲۰ هزار دلار بوده است.

– واحد پول این کشور “پزو” است.

– ایرانیان برای سفر به جمهوری دومینیکن نیاز به ویزا دارند اما اگر شهروند ایرانی در پاسوپورت خود ویزای سفر به کشورهایی چون کانادا، اعضای شنگن و یا ایالات متحده آمریکا و قبرس و چند کشور دیگر اروپایی غیرعضو شنگن را داشته باشد، بدون نیاز به ویزا می‌تواند با پاسپورت ایرانی خود به دومینیکن سفر کرده و ۹۰ روز در این کشور اقامت داشته باشد.

– جمهوری دومینیکن با ۲۰۰ هزار دلار سرمایه گذاری به خارجی‌ها تابعیت و پاسپورت می‌دهد و با پاسپورت این کشور می‌توان به بیش از ۱۰۰ کشور دنیا سفر کرد.

– جمهوری دومینیکن از “سابقون” سازمان ملل است و در کنار ایران از ۵۱ عضو موسس و اولیه سازمان ملل و امضا کننده منشور ملل متحد محسوب می‌شود.

– فردا (یکشنبه) تاریخ تحلیف رییس جمهوری منتخب و جدید جمهوری دومینیکن است. جمهوری دومینیکن در تاریخ پنجم ژوئیه (۴۰ روز پیش) انتخابات سراسری برگزار کرد. قرار بود انتخابات در ماه مه امسال برگزار شود اما به دلیل بحران کرونا به تعویق افتاد و در نهایت با ۲ ماه تعویق در ماه ژوئیه برگزار شد.

در این دوره از انتخابات برای نخستین بار در تاریخ برای کم کردن و یک کاسه کردن ریسک حضور مردم در شعبه‌های رای‌گیری، انتخابات ریاست جمهوری، معاون رییس جمهوری، مجلس سنا، مجلس ملی و شهرداری‌ها همزمان برگزار شد. در انتخابات ریاست جمهوری دومینیکن “لوئیز آبینادر” نامزد حزب “نوین انقلابی” پیروز شد و از فردا (یکشنبه ۱۶ آگوست ۲۰۲۰) جانشین “دانیلو مدینا” رییس جمهوری ۸ سال گذشته دومینیکن خواهد شد.بر ناکامی ایالات متحده آمریکا در تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت، نام کشور ” جمهوری دومینیکن” را بر سر زبان ها انداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WC Captcha 93 − 88 =

پست بعدی

متن نامه وزیر بهداشت خطاب به روحانیون و وعاظ و ذاکرین اهل بیت درباره مراسم عزاداری محرم

ش مرداد ۲۵ , ۱۳۹۹
بهترین خبر –وزیر بهداشت در نامه ای نوشت: تقاضایی عاجزانه است از مردم عزیز و عشاق اهل بیت تا شور […]

دسترسی های سریع