جدیدترین مطالب سایت
خانه » اقتصادی » بانک و بیمه » ۲۵ درصد فعالیت بازار پول خارج از نظارت بانک مرکزی!

۲۵ درصد فعالیت بازار پول خارج از نظارت بانک مرکزی!

رئیس کل بانک مرکزی با انتقاد از عدم حضور این بانک در تصمیم سازی های سال های گذشته گفت: مایه تاسف است ۲۵ درصد فعالیت مالی بازار پول خارج از نظارت باشد.
بهترین خبر – ولی الله سیف با انتقاد از خلاء حضور بانک مرکزی در سال های اخیر گفت: زمان احیای بانک مرکزی در عرصه تصمیم سازی فرا رسیده است.

سایت بهترین خبر

25 درصد فعالیت بازار پول خارج از نظارت بانک مرکزی!

رییس کل بانک مرکزی با حضور در سمینار تخصصی افق کاری بانک مرکزی برای تدوین برنامه ششم توسعه اقتصادی – اجتماعی کشور افزود: اکنون زمانی است که ما می توانیم ادعا کنیم برای آینده چه برنامه و نقشه‌ای داریم. بانک مرکزی در برهه‌ای از زمان بنا به دلایلی از تصمیم ‌گیری‌های کلان کنار گذاشته شد و در خلاء این حضور، سایر سازمان ها به جای بانک مرکزی اعمال نظر کردند. این شرایط باید تغییر کند.

سیف با بیان اینکه با همت همکاران ساعی بانک مرکزی علی رغم ضعف ها، خلاها و کم تجربگی های بنده، شاهد دستاوردهای عظیمی در صحنه اقتصادی بودیم تصریح کرد: با گذشت یکسال از فعالیت دولت دستاوردهای عظیم و گسترده‌ای علی الخصوص در صحنه بین المللی و جهت گیری های اقتصادی حاصل شد و امیدواریم با عزم جدی و همت بلند همکاران بانک مرکزی‌ راه رسیدن به اهداف بلند را ادامه داده و به توقف و ماندن در این دستاوردها قانع نشویم.

وی شرایط تورمی، رکود، بلاتکلیفی در بانک های کشور به لحاظ ارتباط با مشتریان و ابهامات بخشنامه های ارزی را از مشکلات سال های گذشته خواند و افزود: خوشبختانه با فعالیت و تلاش بی وقفه دولت تدبیر و امید اوضاع تغییر و دستاوردها فراتر از پیش بینی‌های معمول بوده است.

رئیس کل بانک مرکزی کاهش نرخ تورم سال های اخیر از ۴۵ درصد به نزدیک ۱۴ درصد در پایان تیرماه سال جاری را از نمونه های موفقیت بانک مرکزی و دولت در ثبات شرایط اقتصادی خواند و تصریح کرد: رسیدن به چنین موفقیت هایی مرهون انضباط در سیاست های پولی و مالی بوده که توانسته تاثیر گذار و راهگشا شود.

وی خاطرنشان کرد: عزم جدی در دولت وجود دارد که به هیچ وجه به دستاوردهای حاصل شده نباید قانع و دچار غرور‌ شویم. می بایست تلاش ها تا رسیدن به تک رقمی شدن تورم در سال ۱۳۹۵ ادامه یابد و با توجه به شرایط ثبات اقتصادی و رهنمودهای مقام معظم رهبری در سال اقتصاد مقاومتی رسیدن به این هدف دور از انتظار نیست.

سیف سمینار در حال برگزاری را بسیار ارزشمند خواند و هدف اصلی آن را نیز بازگرداندن بانک مرکزی در عرصه تصمیم سازی عنوان کرد و افزود: باید با انگیزه درونی و همکاری منسجم، اهداف از پیش تعیین شده را تبیین نمایم تا ۵ سال پُرقدرت، پُرحرف و پُر دامنه در آینده را برای خود ترسیم کنیم.

رئیس شورای پول و اعتبار برنامه ۵ ساله پنجم توسعه کشور را تجربه مفیدی برای الگوبرداری خواند و اضافه کرد: نکته مهمی که باید به آن توجه شود این است که ببینیم چه اهدافی در این برنامه لحاظ شده بود، تا چه حد اهداف مورد نظر حاصل شد و از چه نکاتی غافل بوده ایم.

وی ضمن تاکید بر تقویت جایگاه نظارتی بانک مرکزی به شدت از اینکه حدود ۲۵ درصد از فعالیت بازار پول خارج از نظارت بانک مرکزی است انتقاد کرد و افزود: این میزان فعالیت غیرمجاز مایه تاسف است و باید سریعا با تدابیر درست به مقابله با این موضوع پرداخت.

سیف در بخش دیگری از سخنان خود خواستار استفاده از تجربیات بانکداری بین المللی در نظام بانکی شد و تاکید کرد: بایستی بانکداری مدرن و بانک مرکزی کارایی داشته باشیم. در زمینه بانکداری الکترونیکی متاسفانه از کشورهای عربی کوچک حاشیه خلیج فارس الگو می گیریم، این موضوع در شان و جایگاه بانک مرکزی نیست، چرا آنها باید الگو و سرمشق ما باشند؟ ما باید در این زمینه پیشرو باشیم، بهانه محدود بودن منابع برای بانک مرکزی قابل توجیه نیست چرا که هر زمان بانک مرکزی اراده نموده، منابع لازم را در اختیار داشته است. باید دوره ما دوره موفق و ماندگاری در تاریخ بانک مرکزی باشد./مهر


نوشتن دیدگاه

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4.تمامی دیدگاه های منتشر شده در بهترین خبر مورد تایید سایت بهترین خبر نبوده و فقط نظر شخصی کاربران می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

جای عدد خالی را پر کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


IP Blocking Protection is enabled by IP Address Blocker from LionScripts.com.