احتمال کاهش قیمت دلار به زیر بیست تومان

رئيس کل بانک مرکزي گفت: نرخ ارز به عوامل مختلفي از جمله مسائل سياسي تحريم‌ها و انتظارات بستگي دارد با

کد خبر : 475
تاریخ انتشار : دوشنبه 13 بهمن 1399 - 10:28
احتمال کاهش قیمت دلار به زیر بیست تومان

رئيس کل بانک مرکزي گفت: نرخ ارز به عوامل مختلفي از جمله مسائل سياسي تحريم‌ها و انتظارات بستگي دارد با اين حال نرخ ارز تعديل خواهد شد و دلار به زير ۲۰ هزار تومان مي‌رسد.


عبدالناصر همتي در برنامه گفتگوي ويژه خبري شبکه دو با بيان اينکه در ۱۰ روز گذشته در سامانه‌نيما بيش از يک ميليارد دلار ارز مبادله شده است گفت با اين حال وارد کنندگان قيمت ارز را کاهشي مي‌بينند و به همين جهت عرضه بيشتر از تقاضاست.
رييس کل بانک مرکزي افزود تمام تلاش من در اين مدت اين بود که رشد نقدينگي منطقي باشد و در همين راستا رشد پايه پولي که براي امسال بيش از ۱۰۰ درصد پيش بيني مي‌شد در ۹ ماهه تنها ۱۸ درصد افزايش داشت که در جلوگيري از افزايش نرخ تورم موثر بود.وي با بيان اينکه در صادرات نفت و فرآورده‌هاي نفتي شرايط خوبي داريم گفت: شرايط سخت قبلي تکرار نخواهد شد.
وي با بيان اينکه بانک مرکزي به دنبال افزايش نرخ ارز نيست افزود:تمام تلاش ما در بانک مرکزي تعديل نرخ است.
وي گفت: طي سال گذشته ۱۵ ميليارد دلار براي کالا‌هاي اساسي تامين کرديم که ۷ ميليارد دلار از آن از ذخاير بانک مرکزي بود و امسال نيز بخشي از نياز‌هاي دولت را از ذخاير بانک مرکزي تامين کرديم.
همتي با اشاره به ماجرايي که براي بعضي از مهاجران و مشتريان شبکه بانکي در خصوص اخذ کد شهاب اتفاق افتاده بود، گفت دستور تمديد مهلت يک ماهه درباره صدور کد شهاب به بانک‌ها ابلاغ شد.
وي در خصوص قانون جديد چک گفت در حال حاضر شرايط ثبت، تاييد و انتقال چک را به صورت اختياري فراهم کرده ايم که مردم آشنا شوند و از اوايل سال ۱۴۰۰ اجراي قانون الزامي خواهد شد.
رئيس کل بانک مرکزي درباره حذف نرخ ارز ۴۲۰۰ توماني گفت من با اين موضوع مخالف نيستم، اما بايد همه ابعاد اين کار سنجيده شود و به آزمون و خطا عمل نکنيم.
آقاي همتي گفت هم اکنون قيمت برخي کالا‌هاي اساسي مانند نهاده‌هاي دامي و ذرت و سويا با قيمت ارز ۹ تا ۱۳ هزار توماني محاسبه مي‌شود که رسيدن اين نرخ به عدد حدود ۲۳ هزار تومان باعث افزايش قيمت بيشتر آن خواهد شد.
وي گفت بنده نيز موافقت ارز تک‌نرخي و حذف رانت هستم با اين حال بايد اين اقدام به صورت سنجيده انجام شود.
رييس کل بانک مرکزي درباره وصول مطالبات ارزي از کره جنوبي گفت اين موضوع در حال پيگيري است و از کره شکايت قضايي خواهيم کرد.
همتي درباره نرخ سود بانکي با بيان اينکه برنامه‌اي براي تغيير نرخ سود بانکي نداريم گفت با اين حال در عمليات بازار باز نرخ بهره‌هاي بين بانکي را بين کف و سقف ۱۴ تا ۲۲ درصد در نظر گرفته ايم و هدف گذاري ما رسيدن به نرخ ۱۸ تا ۱۸ و نيم درصد است.


رييس کل بانک مرکزي درباره تسهيلات اعطايي بانک‌ها گفت امسال حدود هزار و دويست هزار ميليارد تومان تسهيلات به واحد‌هاي توليدي داده شده است.
وي افزود همچنين ۱۲ هزار ميليارد تومان براي اشتغال روستايي و ۲۱ هزار ميليارد تومان بابت مسکن روستايي و ۸۵ هزار ميليارد تومان براي بنگاه‌هاي کوچک طرف بانک‌ها پرداخت شده است.
او درباره تملک کارخانه‌هاي توليدي از طرف بانک‌ها گفت: بيشتر اين واحد‌هاي توليدي متروکه بودند با اين حال براي رسيدگي به مشکلات توليدکنندگان کميته‌اي در بانک مرکزي با حضور نماينده دادستان ايجاد شده است.
رئيس کل بانک مرکزي درباره وام ازدواج گفت در سال جاري ۷۷۰ هزار وام ازدواج معادل ۳۷ هزار ميليارد تومان از طريق شبکه بانکي پرداخت شده است و اگر مبلغ وام ازدواج افزايش يابد، قدرت پرداخت بانک‌ها کاهش مي‌يابد چرا که بايد از منابع قرض‌الحسنه پرداخت کنند.
همتي همچنين با اشاره به پيش‌بيني تورم ۲۲ درصدي براي سال آينده گفت: اين پيش فرض بر اساس دلار نيمايي ۱۷ هزار تومان بود که به خاطر تغيير شرايط اين نرخ نيز تغيير کرد با اين حال سعي مي‌کنيم در سال آينده به هدف‌گذاري تورمي برسيم.
وي همچنين درباره ادغام ۶ بانک در بانک سپه گفت: اين کار بزرگ و ارزشمند با کمترين حواشي و با موفقيت انجام شد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 3 در انتظار بررسی : 3 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

38 − = 31