جدیدترین مطالب سایت
خانه » اخبار روز » آب و هوا » ‌بارش باران طی دو روز گذشته در شهر ایلام موجب وقوع سیل شد

‌بارش باران طی دو روز گذشته در شهر ایلام موجب وقوع سیل شد

بهترین خبر – «مجتبی میهن‌پرست» مسئول پیش‌بینی هواشناسی ایلام اظهار کرد: بارش شدید باران که از روز گذشته در مناطق مختلف این استان آغاز و از شب گذشته بر شدت آن افزوده‌شده تا روز شنبه هفته آینده نیز ادامه دارد.

سایت بهترین خبر

وی با بیان این‌که شدت بارش باران از امروز به سمت مناطق جنوب این استان متمایل می‌شود، افزود: هم‌چنین بروز پدیده مه در گردنه‌ها و مناطق کوهستانی استان و بارش شدید باران و تگرگ منجر به اختلال در تردد برون‌شهری و درون‌شهری شده است.

میهن‌پرست خاطرنشان کرد: این سامانه تا روز شنبه در جو استان فعال بوده و اواخر هفته آینده نیز سامانه بارش زای دیگری به استان وارد می‌شود و اگرچه پتانسیل بارشی آن نسبت به سامانه فعلی ضعیف‌تر است، اما آب‌گرفتگی معابر و وقوع سیلاب وجود دارد.

مسدود شدن جاده‌های ایلام به دلیل رانش کوه

‌رئیس پلیس را ایلام از رانش کوه در مسیر ایلام-سرابله و ایلام-مهران خبرداد.

سرهنگ «محسن ناصری» اظهار کرد: در پی بارش شدید باران در استان چندین نقطه و مسیر جاده‌ها رانش کوه صورت گرفته است که با کمک دیگر دستگاه‌ها مسیرها یا بازشده‌اند یا در حال بازگشایی هستند.

وی با بیان اینکه مسیر ایلام به سرابله به دلیل رانش کوه مسدود شده است، افزود: علاوه براین در نزدیکی تونل آزادی باز رانش کوه صورت گرفت که در حال حاضر بازشده است.

ناصری با اشاره به اینکه در مسیر ایلام به مهران بیش از ۷ نقطه رانش کوه صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: با تمام توان در حال بازگشایی مسیر تردد هستیم.

رئیس پلیس‌راه ایلام با تأکید بر اینکه از مردم استان خواستاریم از سفرهای غیرضروری خودداری کنند، تصریح کرد: اگر سفری هم ضروری است رانندگان باید از سالم بودن، وسایل گرمایشی، برف پاکن، لاستیک خودرو اطمینان کامل حاصل کنند بعد اقدام به حرکت کنند.

وی اضافه کرد: گشت‌های پلیس‌راه در تمام‌مسیرهای جاده سطح استان مستقرشده‌اند و با هرگونه تخلف ازجمله سرعت و سبقت غیرمجاز بدون تعارف برخورد قانونی می‌کنند.

‌ نجات خانواده ۶ نفره ایلامی از چنگال سیل

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان ایلام گفت: تمام امکانات و نیروهای جمعیت هلال‌احمر ایلام برای خدمات‌رسانی و کمک به مردم بسیج شده‌اند.

«محمد سلیمانی» با اشاره به این‌که ۱۰ گروه امدادرسانی هلال‌احمر در حال خدمات‌رسانی در زمینه امداد و نجات است اظهار کرد: این گروه‌ها با تجهیزات و امکانات لازم ازجمله موتور لجن کش و آبکش از عصر روز گذشته در مناطق مختلف شهر ایلام مستقر شده‌اند.

وی ادامه داد: هم‌چنین در موردی دیگر، یک خانواده شش‌نفره که منزل آن‌ها در مسیر سیلاب قرار داشت به‌وسیله ماشین‌های سنگین هلال‌احمر به‌جای دیگری انتقال داده شدند.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان ایلام با بیان این‌که آمادگی لازم برای امدادرسانی به حادثه دیدگان در مناطق مختلف استان وجود دارد، خاطرنشان کرد: تمام امکانات و نیروهای جمعیت هلال‌احمر ایلام برای خدمات‌رسانی و کمک به مردم بسیج شده‌اند.

سیل جان دو ایلامی را گرفت

مدیرکل بحران استانداری ایلام گفت: به دلیل جاری شدن سیل در ایلام دو نفر کشته و یک نفر مفقود شده است.

‌«احمد کرمی» اظهار کرد: در پی بارش شدید باران و جاری شدن سیل در استان دو نفر کشته و یک نفر هم تاکنون مفقود شده است.

‌وی با بیان اینکه تمام دستگاه‌های خدمات رسان برای کمک به مردم وارد عمل شده‌اند، افزود: از مردم استان خواستاریم از سفرهای غیرضروری خودداری کنند تا دستگاه‌های امدادرسان مشکلات را برطرف کنند.

سیل ادارات ایلام را تعطیل کرد

مدیرکل بحران استان ایلام گفت: در پی بارش شدید باران همه دستگاه‌های دولتی، بانک‌ها و مدارس و مراکز آموزش عالی ایلام بجز مراکز خدمات رسان، تعطیل است.

«احمد کرمی» اظهار کرد: از دیروز عصر بارش باران شدید استان را فراگرفت که در پی آن موجب وقوع سیل شده است و هم‌اکنون دستگاه‌های خدمات رسان و امدادرسان برای رفع مشکلات وارد عمل شده‌اند.

وی با بیان این‌که دستگاه‌های امدادرسان در حال خدمات‌رسانی به مردم هستند، افزود: تمام نیروهای نظامی و انتظامی برای کمک به سیل‌زدگان مناطق مختلف استان بسیج شده‌اند ضمن این‌که از ستاد بحران کشور نیز درخواست کمک کرده‌ایم.

کرمی با اشاره به این‌که در پی بارش شدید باران دستگاه‌های اجرایی، بانک‌ها و مدارس و مراکز آموزش عالی ایلام به‌جز مراکز خدمات رسان تعطیل‌شده‌اند، خاطرنشان کرد: بارش شدید بارش موجب آب‌گرفتگی شدید خیابان‌های ایلام شده و زندگی عادی و روزمره مردم را با اخلال مواجه کرده است.

بسته شدن خیابان‌های مسیر سیل بندهای شهر ایلام

رئیس پلیس راهور ایلام گفت: تمام‌ مسیر سیل بندهای شهر ایلام فروکش کرده‌اند و خیابان‌های مسیر سیل بند کامل بسته است.

سرهنگ «نورالله خادم» اظهار کرد: در پی بارش باران تمام‌مسیرهای سیل بند منتهی به شهر ایلام و داخل شهر ایلام فروکش کرده‌اند و خیابان‌ها، میدان‌ها و مسیرهای سیل بندها بسته‌شده است.

وی افزود: تمام میسر سیل بند میدان ارغوان، میدان میمک، میدان شهدان، ۵ راه جهاد، بلوار آزادی که مسیر سیل بندها هستند، فروکش کرده و این مسیرها کاملاً بسته است.

رئیس پلیس راهور ایلام بابیان اینکه مابقی شهر به دلیل جمع شدن گل‌ولای در میدان‌ها تردد به‌کندی صورت می‌گیرد، افزود: از رانندگان خواهشمندم با مقررات راهنمایی و رانندگی حرکت کنند.

خادم از شهروندان خواست تا حد امکان از سفرهای غیر ضروری به داخل شهر خودداری کنند.

‌ آسیب‌دیدگی‌ ۴۰درصد از مناطق مسکونی شهر ایلام

‌معاون امور عمرانی استانداری ایلام گفت: ۴۰درصد از مناطق مسکونی شهر ایلام آسیب دیده و دچار آبگرفتگی شده است.

‌مهندس «شاپور پولادی» اظهار کرد: شدت بارندگی در ۱۵ ساله اخیر بی سابقه بوده و میزان بارش در ۲۴ ساعت گذشته به ۲۸۰ میلی متر رسیده که برابر با دوسوم حجم بارش سالیانه استان است.

وی با بیان اینکه تلفات جانی از دو نفر به سه نفر رسیده و یک نفر هم مفقود شده است، گفت: خسارات زیادی به مناطق مسکونی و معابر و زیرساخت های زیربنایی شهر وارد شده و شرایط شهر را دگرگون کرده است.

‌معاون امور عمرانی استانداری ایلام گفت: ۴۰ درصد از مناطق مسکونی شهر ایلام اسیب دیده و دچار آبگرفتگی شده است و در روزهای آینده میزان خسارت برآ‌ورد و اعلام می‌شود. نیازی که در شهر ایلام وجود دارد در بحث نیاز به ماشین آلات نیمه سنگین و کف کش و تانکرهای آبرسانی است.

پولادی با اشاره به اینکه ۱۰۰ درصد مسیل‌های ایجاد شده خسارت دیده و نیاز به باز‌سازی دارد، تصریح کرد: آب ۵۰ درصد از شهر ایلام ا‌قطع شده و به دلیل وجود بارش امکان امداد‌رسانی و توزیع آب را نداریم.

وی خاطرنشان کرد: ماموریت برای هر کدام از دستگاه‌ها مشخص شده و اگر شرایط جوی بهتر شود، امکان خدمات رسانی بهتر را به هموطنانمان خواهیم داشت.

‌ امدادرسانی در سطح شهر ایلام درحال انجام است

فرماندار ایلام گفت: امدادرسانی در سطح شهر ایلام درحال انجام است و از مردم تقاضا داریم در مسیر سیل‌ها تردد نکند.

ناصر خوش خبر اظهار کرد: تعدادی از نانوایی‌های شهر ایلام به دلیل آب گرفتگی و قطع آب و برق فعال نیست ولی بیشتر نانوایی‌ها کار می‌کنند و مشکلات این نانوایی‌ها تا چند ساعت آینده حل می‌شود.

فرماندار ایلام با اشاره به این‌که ۱۰ تانکر آبرسانی در شهر در حال آبرسانی هستند، گفت: به منظور سهولت امدادرسانی، شهر به سه منطقه تقسیم کردیم که امدادرسانی به منطقه غرب و شمال غرب شهر بر عهده بنیاد مسکن، مرکزی برعهده شهرداری و هم‌چنین در شرق و جنوب شرق هلال احمر و سپاه مشغول خدمت رسانی به مردم هستند و خوشبختانه در قسمت شمال شهر مشکل خاصی نداریم.

خوش‌خبر خاطرنشان کرد: از مردم تقاضا داریم در مسیر مسیل‌ها تردد نکند و با حفظ آرامش با گروه‌های امدادی و خدمات رسان نهایت همکاری را به عمل آورند.

آسیب دیدن منبع تامین کننده ۵۰ درصد آب شهر ایلام ‌

‌مدیر روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان ایلام گفت: در پی بارش‌های ۲۴ ساعت گذشته و وقوع سیل‌، منبع تامین کننده ۵۰ درصد آب شهر ایلام آسیب دیده است.

محمد تقی رشیدی اظهار کرد: چشمه گل گل که ۴۵ درصد از آب شهر ایلام را تامین می‌کند، کاملا زیر آب رفته و تا ۵ روز آینده شرکت آب و فاضلاب هیچ گونه اقدامی نمی‌تواند انجام دهد، برای اینکه دوباره از این چشمه آب به شهر انتقال دهد.

مدیر روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان ایلام گفت: با بیان اینکه ۱۵ کیلومتر شبکه فاضلاب و ۱۰ کیلومتر انتقال آب آسیب دیده، گفت: آبرسانی به مناطق مختلف شهر ایلام شامل بلوار امام، میدان شهدا، چهار راه مقاومت، مصلی ، نوروزآباد، خرم رودی و مناطق مرکزی باید با تانکر آبرسانی انجام شود.

‌رشیدی افزود: آب سد ایلام ۸۰۰ NTU کدورت دارد، درحالی که تصفیه خانه تا ۳۰ NTU می‌تواند تصفیه کند و کدورت آب تا ۵ NTU مجاز است. همچنین یک بارج شناور برای زمان بحران پیش بینی کرده بودیم که در حال حاضر ۳۰۰ تا ۳۵۰ لیتر در ثانیه آب را وارد شهر ایلام می‌کند.

این مسئول‌ خاطرنشان کرد: دو چاه در شهر ایلام کاملا از بین رفته است و در بقیه شهرستان‌ها خسارت وارد شده، اما مثل شهر ایلام مشکل حادی نداریم./ ایسنا


نوشتن دیدگاه

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4.تمامی دیدگاه های منتشر شده در بهترین خبر مورد تایید سایت بهترین خبر نبوده و فقط نظر شخصی کاربران می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

جای عدد خالی را پر کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


IP Blocking Protection is enabled by IP Address Blocker from LionScripts.com.