جدیدترین مطالب سایت
خانه » سبک زندگی » گردشگری » ۱۰ درصد تختگاه تخت جمشید تبدیل به باغ وحش می شود!!

۱۰ درصد تختگاه تخت جمشید تبدیل به باغ وحش می شود!!

بهترین خبر – بتازگی با امضای تفاهم نامه سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، قرار است که نخست ۱۰ درصد تختگاه تخت جمشید تبدیل به باغ وحش شود و کل تختگاه با جلبک و گلسنگ و گیاهان رونده پوشیده شود!

takhtjamshidmatn

خبرنگار زندگی سالم به نقل از ساکنان محلی شهر مرودشت استان فارس گزارش داد: سرمایه گذار این طرح گفته اینکه می گویند تخت جمشید آثار باستانی با ارزشی دارد حرف غلطی است. آنجا چهار تا دیوار خرابه است و چند تا کنده کاری است که ما با استفاده از هنرمندان تحصیل کرده در سوئیس و مشورت یک شرکت ایتالیایی می‌توانیم مجسمه‌های به مراتب قشنگ‌تری جایگزین این خرابه‌ها کنیم. ما با بهترین معماری می‌توانیم سرسرای کاخ کورش را بازسازی کنیم. ما باغ ایرانی در آنجا می سازیم. حتی می توانیم شیر ایرانی را هم وارد کنیم. در وسط تخت جمشید استخر بزرگی بنا می کنیم که در آن لوتوس به طور طبیعی رشد کند. ما زیستگاه کروکودیل ایرانی را در وسط تخت جمشید بازسازی می کنیم و صدای غرش یوز پلنگ ایرانی و شیر ایرانی را با ده‌ها بچه قد و نیم قد به گوش و دید گردشگران می‌رسانیم. اینجوری بچه‌های ما هم با گذشته تاریخی و هم با تنوع زیستی کشور بیشتر آشنا می شوند.

این اظهارات در حالی بیان شده که کارشناسان و دوستداران میراث فرهنگی، یکی از برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست را “کاشت جلبک، خزه، گیاهان رونده و گلسنگ روی سنگ‌های تخت جمشید” مطرح کرده اند.

این در حالی است که گلسنگ، دشمن شماره یک همه آثار باستانی در جهان بشمار می رود و دانشمندان با پژوهش و بررسی شبانه روزی در پی آنند تا برای مبارزه با رویش گلسنگ بر روی سنگهای باستانی راهی پیدا کنند.

از طرفی گفته می شود مسئولان اجرای طرح بنا دارند با ایجاد پوشش گیاهان بالارونده، دیواره‌های بی روح تخت جمشید را سبز و زیبا کنند. در سرسرای کاخ کورش هم هتلی بنا می‌شود که مردم می توانند به ۳-۲ هزار سال قبل برگردند و خود را در جایگاه کورش کبیر احساس کنند. با این کار پیش‌بینی می شود که نه تنها ۵۰ هزار شغل جدید اضافه شود، بلکه تعداد ۲ تا ۳ میلیون نفر به بازدید کنندگان تخت جمشید اضافه شود.

یک منبع آگاه هم از احداث موزه تنوع زیستی و باز‌سازی اهرام مصر در پاسارگاد خبر داده است تا سیل گردشگران به جای مصر به ایران روانه شود.

کارشناسان مستقل و متعهد گردشگری هم می گویند: با این سرمایه گذاری در تخت جمشید، بناهای ارزشمند تاریخی و میراث ایرانی نابود می شود. امروز می خواهند در پاسارگاد “اهرام مصر” را بسازند، تا به ادعای سرمایه گذار طرح،  “سیل گردشگران به جای مصر به ایران روانه شود”! این در صورتی است که سیل گردشگران به مصر برای دیدن آثار واقعی است نه یک ساختمان نو و بدون هویت و تاریخ.

به گزارش زندگی سالم، با آنکه این ادعا را سازمان حفاظت محیط زیست رد کرده است، اما تغییر کاربری آثار باستانی و آثار طبیعی در چند سال اخیر در سطح کشور، رایج شده است و از آن جمله می توان به انعقاد تفاهم نامه های مابین سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در خصوص تغییر کاربری جزیره آشوراده به گردشگری و نابودی این زیستگاه طبیعی و منحصر به فرد اشاره کرد.

محمد علی دادخواهایرانی بودن؛ امانت داری و اخلاق مداری
به گفته یک وکیل پایه یک دادگستری، این اقدامات، همگی برخلاف نص صریح قانون اساسی است.

محمد علی دادخواه در گفتگو با خبرنگار زندگی سالم اظهار داشت: بر اساس اصل ۸۳ قانون اساسی، تمام اموال دولتی که از نفایس ملی محسوب می شود، قابل انتقال به غیر نیست.

وی بیان داشت: تخت جمشید یکی از نفایس پرارزش ملی است که قدمت بیش از ۵۰۰ سال قبل از میلاد را دارد و مشابه آن در هیچ کجای دنیا پیدا نمی شود؛ با توجه به اصل ۸۳، این میراث از اموال دولت محسوب، و قابل انتقال به غیر نیست؛ بنابراین این تفاهم نامه برخلاف نص صریح قانون اساسی است .

این کارشناس حقوقی و حقوقبان میراث بین الملل خاطرنشان کرد: این اقدامی که هم اکنون در استان فارس و در خصوص تخت جمشید انجام گرفته یک نوع قانون گریزی است و بی توجهی به مصالح و منافع ملی است.

وی اضافه کرد: چنانچه تفاهم نامه سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در خصوص تغییر کاربری و سرمایه گذاری گردشگری با شرایط مطرح شده صحت داشته باشد، تمام کارمندان و کارکنانی که در امر تغییر کاربری تخت جمشید و ایجاد باغ وحش در این مکان تاریخی اقدام می کنند، از قانون اساسی جمهوری اسلامی عدول کرده و باید از کار اخراج شوند.

دادخواه گفت: هر اقدامی که در خصوص میراث فرهنگی انجام می گیرد باید با نظر کارشناسان میراث باستان شناسی صورت گیرد و نظر سازمان جهانی میراث تاریخی را نیز جلب کند.

وی اعلام داشت: میراث فرهنگی، عامل پیوند هویت ملی، سرزمینی با فرزندان این آب و خاک است و هر گونه آسیبی که به میراث تاریخی کشور وارد شود، ضربه ای بر پیکره ایران است و نسل های آینده مارا به طور قطع نخواهند بخشید.

این دوستدار میراث فرهنگی و طبیعی با اعلام اینکه لازم است که مدیران لایق و ارجمند برای حفظ میراث کشورانتخاب شوند، گفت: برخی از آثار باستانی از جمله آتشکده های ادیان الهی، ایجاد همدلی و همراهی بین ادیان مختلف را فراهم می سازد.

گفتنی است؛ بر اساس شنیده ها، البته طرح های دیگری هم بناست در دیگر مناطق تحت مدیریت میراث فرهنگی اجرا شود که به دلیل حساسیت آنها، هنوز خبری به رسانه ها درز نکرده است./زندگی سالم


نوشتن دیدگاه

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4.تمامی دیدگاه های منتشر شده در بهترین خبر مورد تایید سایت بهترین خبر نبوده و فقط نظر شخصی کاربران می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

جای عدد خالی را پر کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


IP Blocking Protection is enabled by IP Address Blocker from LionScripts.com.