جدیدترین مطالب سایت
خانه » سیاسی » یک پرونده فساد اقتصادی / رویانیان احضار و بازجویی شد

یک پرونده فساد اقتصادی / رویانیان احضار و بازجویی شد

بازدیدها: 2

با رویانیان و شیرینی آشنا شوید

بهترین خبر – محمد رضا رویانیان مدیرعامل سابق باشگاه پرسپولیس و ستاد مدیریت حمل ونقل و سوخت، متولد 1339 است. فعالیت‌های خود را از سال 1361 با ورود به کمیته انقلاب اسلامی شهرستان نور آغاز کرد و با ادغام کمیته و شهربانی به عنوان فرمانده نیروی انتظامی شهرستان نور و سپس فرمانده نیروی انتظامی استان مازندران منصوب شد. وی از سال 1380 به سمت رئیس فوریت‌های پلیسی (110) به کارش ادامه داد وبعد به عنوان فرمانده راهنمایی و رانندگی کل کشور منصوب شد.

سایت بهترین خبر

رویانیان و شیرینی

او در سال 1386 با حکم احمدی‌نژاد رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور شد و بعد از 5سال به باشگاه پرسپولیس رفت.

سعید شیرینی سرپرست سابق باشگاه پرسپولیس، فوق دیپلم مدیریت کسب و کار دارد و عضو هیأت مدیره یک درمانگاه در قیطریه تهران است. وی متولد 1356، مالک عطر فروشی در میدان هفت حوض تهران، فعال در عرصه لیزینگ ماشین و واردات خودرو‌های خارجی، عضو و نایب رئیس شرکت صدرا سیستم پاسارگاد است. شیرینی دو فصل سرپرست باشگاه پرسپولیس بود و فعالیت‌های اقتصادی این باشگاه را بر عهده داشت.

محمد رضا رویانیان مدیرعامل پیشین باشگاه پرسپولیس و ستاد حمل و نقل و سوخت با گزارش سازمان بازرسی کل کشور در خصوص مسائل مالی روز گذشته برای ادای توضیحات و بازجویی به دادسرای عمومی و انقلاب احضار شد.

بازپرس پرونده حدود یک سال قبل به استناد گزارش سازمان بازرسی تحقیقات خود را درباره تخلفات مالی ستاد حمل ونقل و سوخت (تبصره 13) و باشگاه پرسپولیس آغاز کرده و افرادی از جمله محمد رضا رویانیان و مدیران سابق او را به عنوان مطلع و متهم برای بازجویی وتحقیق احضار کرد.

بازپرس پس از بازجویی از افراد احضار شده ، برای 8 نفر قرار تأمین صادر کرد که 5تن از متهمان با سپردن وثیقه از زندان آزاد شدند، اما سه نفر از جمله «سعید شیرینی» همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

بر اساس این گزارش در جریان تکمیل تحقیقات بازپرسی و بازجویی از متهمان، محمدرضا رویانیان دو بار برای ادای توضیحات احضار شده است. نامبرده روز گذشته – دوشنبه پانزدهم اردیبهشت – با حضور در دادسرا به سؤال‌های بازپرس در خصوص مسائل مالی این پرونده پاسخ داد. در همین حال مأموران زندان اوین صبح دیروز سعید شیرینی را با احضار مقام قضایی برای ادامه تحقیقات از بند 209 اوین به دادسرای عمومی و انقلاب تهران انتقال دادند که او نیز در خصوص مسائل مالی مطروحه در پرونده مطالبی را بیان کرد.

بازپرس برای رفع ابهامات در پرونده تصمیم گرفته بود با احضار رویانیان و شیرینی به دادسرا، از هر دو آن‌ها در یک زمان بازجویی کند.

تأیید دادستان کل کشور
دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضائیه در آخرین نشست خبری خود در پاسخ به سؤال خبرنگار «ایران» درباره تخلفات مالی در ستاد سوخت و باشگاه پرسپولیس با تأیید بازداشت متهمان پرونده اظهار داشت: این پرونده در دادسرا در حال رسیدگی است و تاکنون 8 نفر در این پرونده مطرح هستند که 5نفر از آنان با وثیقه آزاد شده‌اند، اما سه تن از متهمان در بازداشت هستند و تحقیقات درخصوص این پرونده ادامه دارد اما تاکنون کیفرخواستی برای آن‌ها صادر نشده است.

چندی قبل نیز شایعه بازداشت رویانیان مدیر عامل سابق پرسپولیس در برخی رسانه‌ها مطرح شد، اما وزیر دادگستری با تکذیب خبر بازداشت وی گفت: او دستگیر نشده اما در مورد نامبرده پرونده‌ای وجود دارد و در دادسرا رسیدگی می‌شود.

پورمحمدی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این‌که آیا اتهام مدیر عامل سابق باشگاه پرسپولیس مبنی بر مسائل مالی در باشگاه ورزشی،ستاد سوخت و واردات خودرو است، گفت: به آن حوزه‌ها نیز بی‌ربط نیست.

تحقیق و تفحص مجلس از ستاد سوخت
دی ماه سال 91نمایندگان مجلس توانستند با 163 رأی موافق طرح تحقیق و تفحص از ستاد مدیریت مصرف سوخت را به تصویب برسانند، تا پای به ستادی بگذارند که در سال‌های فعالیت خود از حاشیه امن برخوردار بوده است.

البته نمایندگانی که بطور ویژه انگشت خود را به سمت رویانیان نشانه گرفته بودند، خواستار تحقیق و تفحص از عملکرد وی شدند. هنوز این تفحص به ثمر ننشسته بود که رویانیان با حضور در دفتر بقایی رئیس دفتر احمدی‌نژاد به دلیل خستگی از کار از سمت خود استعفاد داد.

نادر قاضی‌پور، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس که انتقادهای تندی درباره عملکرد این ستاد داشت با تأکید بر این‌که «رویانیان باید پاسخگو ی عملکرد خود در ستاد باشد»، در مورد تخلفات وی در زمینه خودروهای فرسوده اظهار داشت: «بر چه اساس خودرو‌های عتیقه که باید به موزه‌ها برود اسقاط شده‌اند. نمی‌توان پذیرفت آمارهای ارائه شده از جانب ستاد به نمایندگان اشتباه باشد. در بندی از این گزارش تعداد دستگاه‌های از رده خارج شده را یک میلیون و 300هزار خودرو ذکر کرده‌اند در صورتی که در بند دیگری آمار خودروهای از رده خارج شده یک میلیون و250هزار دستگاه اعلام شده است. پس این 50 هزار خودرو کجا است؟»

او که می‌گفت در صدور کارت‌های سوخت در حوزه حمل و نقل نیز ابهام‌هایی وجود دارد، افزوده بود: بر اساس آمار ارائه شده، از نیم میلیون کارت سوخت صادر شده اطلاعی نداریم.

با گذشت بیش از یک سال از آن زمان، بحث تحقیق و تفحص از عملکرد ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور کم رنگ شده و تاکنون نیز مشخص نشده چرا عملکرد رویانیان از سوی هیأت تحقیق و تفحص مجلس مورد ارزیابی قرار نگرفته است. اما سازمان بازرسی کل کشور پس از حدود یک سال تحقیق و بررسی اسناد مالی ستاد سوخت و باشگاه ورزشی پرسپولیس، پرونده تخلفات مالی این دو نهاد را برای رسیدگی به دادستانی تهران فرستاد.

گزارش سازمان بازرسی
یک مقام آگاه در مورد پرونده ستاد حمل و نقل و سوخت که در دادسرا تحت رسیدگی است، به خبرنگار ایران گفت: این ستاد زمانی مسئول خروج خودرو‌های فرسوده بود و مدتی بعد مسئول سهمیه‌بندی بنزین شد.

این سازمان همواره منابع مالی مناسبی در اختیار داشته و به فراخور فعالیتش نیز محلی برای ایراد و انتقاد از عملکرد خود باقی گذاشته است. شاید همین موجب شد سازمان بازرسی کل کشور تحقیقات خود نسبت به ستاد سوخت را آغاز کند که بازرسان پس از تحقیق در هر موردی به موضوع جدیدی در رابطه با تخلفات مالی برخورد می‌کردند.

وی در مورد حساب‌های بانکی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت گفت: بر اساس گزارش سازمان بازرسی، این ستاد برخلاف ضوابط قانونی در بانک‌های خصوصی حساب داشته و عملیات بانکی خود را از طریق این بانک‌ها انجام می‌‌داده است.

همچنین درباره نحوه هزینه ارز و اعتبارات در ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت ابهام‌های زیادی وجود دارد و به نظر می‌رسد آمار‌های ارائه شده از سوی این ستاد در خصوص «از رده خارج شدن خودرو‌های فرسوده» بسیار اشتباه و غیرواقعی است.

به گفته این مقام آگاه، مرداد سال 89 دو برادر با ایجاد شرکت «صدرا خودرو» در خیابان گاندی با ستاد سوخت ارتباط برقرار کردند. این شرکت در زمینه واردات خودروهای سنگین و سبک و همچنین تعویض خودروهای فرسوده کار خود را آغاز کرد و خودروهای فرسوده را از مردم تحویل می‌گرفت تا یک خودرو جدید با وام 15 درصد به آن‌ها تحویل دهد.

رئیس سابق ستاد سوخت، با این شرکت قرارداد همکاری بست. اما پس از مدتی اعتراض‌های رانندگان که خودروی فرسوده خود را به این شرکت داده و اقساط بانکی را پرداخت می‌کردند اما خودرویی دریافت نکرده بودند، شروع شد. بازپرس پرونده هم پس از بررسی مستندات، شرکت صدرا خودرو را پلمب کرد.

تخلفات مالی از ستاد سوخت به باشگاه ورزشی کشیده شد و رویانیان یکی از مدیران سابق خود به نام «سعید شیرینی» که عضو هیأت مدیره یک درمانگاه در شمال تهران است و در حال حاضر در بازداشت به سر می‌برد را به عنوان سرپرست به باشگاه پرسپولیس معرفی کرد.

سعید شیرینی سرپرست باشگاه پرسپولیس از روز پنجم اسفند سال گذشته بازداشت شده و وزارت ورزش حکم برکناری او را از باشگاه صادر کرده است. محمدرضا رویانیان نیز اسفند سال قبل برای نخستین بار به دادسرا احضار شد و به سؤال‌های بازپرس پرونده پاسخ داد./ روزنامه ایران


نوشتن دیدگاه

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4.تمامی دیدگاه های منتشر شده در بهترین خبر مورد تایید سایت بهترین خبر نبوده و فقط نظر شخصی کاربران می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

جای عدد خالی را پر کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.