جدیدترین مطالب سایت
خانه » اخبار روز » گروگانگيري متوفيان در بيمارستان‌ها براي پرداخت وجه جرم است

گروگانگيري متوفيان در بيمارستان‌ها براي پرداخت وجه جرم است

وزير بهداشت با اشاره به اينکه گروگانگيري متوفيان در بيمارستان‌ها براي پرداخت وجه جرم است، نسبت به تخلفات بيمه‌ها انتقاد کرد.

بهترین خبر – سيد حسن هاشمي در حاشيه همايش روز جهاني جمعيت که با حضور رئيس مجلس شوراي اسلامي و جمعي از دست اندرکاران نظام سلامت برگزار شد، اظهار داشت: آنچه که در مباحث جمعيتي به دنبال آن هستيم، افزايش نرخ باروري به روشي معقول و منطقي است. اين موضوع بايد براي مردم اقناع پذير باشد. در اين زمينه هنوز ابتداي راه هستيم.

سایت بهترین خبر

سيد حسن هاشمي، وزیر بهداشت

وي با بيان اينکه در مباحث جمعيتي دو برنامه را دنبال مي‌کنيم، ادامه داد: به اين منظور حمايت از زوج‌هاي نابارور و هزينه‌هاي دارويي آنها را در دستور کار داريم. در عين حال وزارت بهداشت براي برگزاري همايش‌ها و گردهمايي‌ها جهت آموزش و انتقال آن به مردم آمادگي دارد. پيش از اين مامور کاهش جمعيت بوديم، اما اکنون بايد مسير تغيير کند و در جهت عکس عمل کنيم. به اين ترتيب مردم نيز بايد تلاش کنند که تغيير رويه داشته باشند.

هاشمي همچنين در پاسخ به سوال خبرنگاري درباره گسترش مراکز وازکتومي گفت: در اين زمينه بخشنامه‌ها اصلاح شده است. آنچه که به عنوان مقررات ابلاغ شده در حال اجراست، اگر هم مواردي غير از اين باشد تخلف از قانون محسوب مي‌شود. در مجموع گسترش اين مراکز صحت ندارد. البته آمارها درباره انجام وازکتومي و توبکتومي در کشور دقيق نيست اما انجام اين چنين اعمالي بسيار ناچيز است. وزارت بهداشت به آنچه که به صورت رسمي انجام مي‌شود نظارت دارد و شواهد رسمي نيز حاکي از آن است که انجام اين اعمال کاهش داشته نه افزايش.

وزير بهداشت همچنين در پاسخ به سوال خبرنگاري درباره 120 هزار سقط غيرقانوني در کشور و اقدام وزارت بهداشت جهت کاهش اين موارد گفت: ما اعلام آمادگي مي‌کنيم که آنچه قانوني است اجرا کنيم اما به نظر مي‌رسد بخشي از موارد به دستگاه‌هاي نظارتي و قضايي مربوط مي‌شود و در حيطه اختيارات وزارت بهداشت نيست.

لزوم دسترسي راحت مردم به شير و لبنيات
وي در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاري درباره قيمت شير و لبنيات و همچنين مباحث مطرح شده مبني بر حذف يارانه شير افزود: حذف يارانه شير را نشنيده‌ام اما اميدوارم چنين اتفاقي نيفتد. در مورد شير وزارت جهاد کشاورزي و همچنين وزارت آموزش و پرورش (شير مدارس) به صورت مستقيم مسئوليت دارند. ما نيز هر کمکي که از دستمان برآيد انجام خواهيم داد. به نظر مي‌رسد با توجه به بيماريهاي مختلف از جمله پوکي استخوان مصرف شير و لبنيات براي مردم ضروري است و بايد دسترسي به آن راحت باشد.

هاشمي همچنين درباره برخي داروهاي گران قيمت نيز گفت: آنچه که ما درباره بيمه طالب آن هستيم اين است که چترهاي کوچک بيمه‌اي به خيمه‌اي بزرگ تبديل شوند تا مردم بتوانند در مواقع بيماري حمايت شده و آسيب نبينند. ما نيز ديده باني را انجام مي‌دهيم. گزارش‌هاي رسيده حاکي از آناست که عملکرد بيمه‌ها در طرح تحول سلامت و همچنين پوشش‌هاي دارويي خوب بوده است. البته در برخي موارد تخلفاتي وجود داشته که تذکرهاي لازم را داده‌ايم چرا که نبايد برخلاف مصوبه هيئت وزيران عمل شود.

تخلفات دارويي بيمه‌ها
وي افزود: موارد تخلف بيمه‌ها بيشتر مربوط به اين موضوع است که داروها با مارک‌هاي مختلف و همچنين قيمت‌هاي متفاوت در بازار وجود دارند. در برخي موارد بيمه‌ها پايين‌ترين قيمت (که البته بيشتر مربوط به داروهاي وارداتي است) که کيفيت پاييني نيز دارند را مبنا قرار داده‌اند که در اين زمينه تذکرهاي لازم داده شده است. ما 2 هزار ميليارد تومان بابت بيماران خاص و صعب العلاج هزينه مي‌کنيم و حدود 90 درصد پوشش‌ها را نيز خودمان انجام مي‌دهيم.

هاشمي ادامه داد: البته مشکل ديگر مربوط به تجويز برخي پزشکان است. متاسفانه مشاهده مي‌شود که پزشک به فاصله چند روز از برگزاري کنگره‌اي يا به واسطه تبليغات اينترنتي، دارويي را که هنوز اثربخشي آن مشخص نيست نسخه مي‌کند و دست بيمار مي‌دهد. در حالي که اين داروها هنوز وجود ندارند و در اين زمينه مجبوريم از مراکز تک نسخه‌اي استفاده کنيم. به اين منظور تدوين راهنماهاي باليني در دستور کار است تا مراکز در قالب آن راهنماهاي باليني ارائه خدمت کنند.

وزير بهداشت همچنين گفت: در مورد شيمي درماني اقدامات بسيار خوبي در حال انجام است که طي يکي دو ماه آينده شاهد اجراي آن خواهيم بود.

گروگانگيري متوفيان در بيمارستان‌ها براي پرداخت وجه جرم است
هاشمي همچنين در پاسخ به سوال خبرنگاري درباره نگهداشتن بيماراني که در بيمارستان فوت مي‌کنند و تا زمان پرداخت هزينه‌ها جنازه متوفي به خانواده وي تحويل داده نمي‌شود، بيان کرد: اين اقدام زشت ترين کاري است که ممکن است انجام شود و به نوعي گروگان گيري متوفي جهت دريافت وجه است.

وزير بهداشت خاطرنشان کرد: تمام مراکز دولتي و خصوصي اگر بابت پرداخت هزينه اقدام به نگهداشتن متوفي کنند، مجرمند. کسي که از آنها نيز شکايت خواهد کرد خود وزارت بهداشت خواهد بود هر چند ممکن است اين کار قبلاً به دليل مباحث هزينه‌اي انجام شده باشد اما اين کار انساني نيست و حتماً برخورد مي‌شود. بيمارستان‌هاي دولتي از همين امروز و بيمارستان‌هاي خصوصي تا يک هفته آينده نبايد جهت پرداخت هزينه‌هاي درمان، بيمار متوفي را در بيمارستان نگه دارند.


نوشتن دیدگاه

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4.تمامی دیدگاه های منتشر شده در بهترین خبر مورد تایید سایت بهترین خبر نبوده و فقط نظر شخصی کاربران می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

جای عدد خالی را پر کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.