جدیدترین مطالب سایت
خانه » سلامت » سلامت زنان » کاهش خطر ابتلا به سرطان در زنان با ورزش منظم

کاهش خطر ابتلا به سرطان در زنان با ورزش منظم

ارتباط ورزش و کاهش سرطان در زنان ‌
بهترین خبر – مدیر گروه مامایی دانشکده‌ی پرستاری – مامایی دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی گفت: برنامه‌ی ورزشی منظم موجب کاهش خطر ابتلا به سرطان در زنان می‌شود.

سایت بهترین خبر

کاهش خطر ابتلا به سرطان در زنان با ورزش منظم

«راحله عسلی»  افزود: در دهه‌های اخیر تغییرات غلط در سبک زندگی و پیشرفت تکنولوژی سبب شده تا بیشتر زنان، تحرک کافی ندارند و عدم تحرک و استفاده از غذاهای آماده و فست فود موجب افزایش آمار سرطان‌ها شده است.

سبک زندگی سالم و گنجاندن یک برنامه‌ی ورزشی منظم باعث کاهش خطر ابتلا به سرطانها و عامل برخورداری از یک زندگی با نشاط می‌شود.

نتایج تحقیقات نشان داده که انجام فعالیت‌های روزانه‌ی ورزشی در حد متوسط تا شدید سبب کاهش 30 تا 40 درصدی خطر ابتلا به سرطان پستان می‌شود.

تأثیر ورزش برای کاهش سرطان پستان در زنان بسیار است، زنانی که سابقه‌ی ابتلا به سرطان داشتند در صورت ورزش منظم 34 درصد کاهش خطر عود بیماری و 44 درصد کاهش خطر مرگ داشتند.

ورزش باعث کاهش خطر سرطان رحم به میزان 38 تا 46 درصد می‌شود.

ورزش از عواملی است که از بروز سرطان جلوگیری می‌کند، چاقی باعث افزایش خطر سرطان‌های پستان، رحم، روده بزرگ، کلیه، لوزالمعده، مری، مثانه و تیروئید می‌شود و ورزش هوازی منظم و رژیم کم کالری باعث کاهش وزن بخصوص کاهش چربی ناحیه شکمی و کنترل این بیماری‌ها می‌شود.

انسولین هورمونی است که از لوزالمعده ترشح شده و به بدن کمک می‌کند تا از قند بعنوان منبع انرژی استفاده کند و مقاومت به انسولین باعث افزایش خطر سرطان‌ها می‌شود و می‌توان با ورزش منظم باعث کاهش مقاومت به انسولین در بدن شد.

التهاب در برخی بیماری‌ها در پاسخ به صدمات ناشی از بیماری ایجاد می شود و بیماری های التهابی مزمن مانند التهاب روده با برخی از انواع سرطان ها مرتبط است که ورزش باعث کاهش التهاب و کاهش خطر سرطان می‌شود.

ورزش متوسط تا شدید مانند دویدن، راه رفتن سریع و دوچرخه سواری باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی شده و بدن می‌تواند بخوبی با عفونت‌ها و سلول‌های سرطانی مبارزه کند.

افزایش وزن و زندگی بدون فعالیت باعث افزایش هورمون‌های زنانه و افزایش خطر سرطان پستان و رحم می‌شود و زنانی که اضافه وزن دارند و یا چاق هستند سطح بالاتر هورمون استروژن در خونشان دارند که خطرساز است.


نوشتن دیدگاه

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4.تمامی دیدگاه های منتشر شده در بهترین خبر مورد تایید سایت بهترین خبر نبوده و فقط نظر شخصی کاربران می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

جای عدد خالی را پر کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.