جدیدترین مطالب سایت
خانه » اقتصادی » خودرو » وام ۲۵ میلیونی خودرو/ بازپرداخت ۴ساله، ماهانه ۷۰۸هزار تومان

وام ۲۵ میلیونی خودرو/ بازپرداخت ۴ساله، ماهانه ۷۰۸هزار تومان

بهترین خبر – گر چه متقاضیان دریافت وام ۲۵ میلیون تومانی خودرو تصور می‌کردند با آنچه که رییس کل بانک مرکزی برای این تسهیلات با بازپرداخت ۷ ساله اعلام کرده است، شاید بتوانند با پرداخت قسط ماهانه حدود ۵۰۰ هزار تومان صاحب خودرو شوند، اما آخرین اعلام مدیران بانک مرکزی حاکی از کاهش دوره بازپرداخت و به تبع آن افزایش میزان اقساط ماهانه است.

سایت بهترین خبر

اطلاعیه اخیر بانک مرکزی و به دنبال آن اظهارات مدیرکل اعتبارات این بانک چندان با آنچه از ابتدا در مورد تسهیلات جدید خودرو در قالب بسته تسریع رونق اقتصادی گفته شده همخوانی ندارد.

رییس کل بانک مرکزی در نشست خبری که به همراه وزیر اقتصاد و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در تشریح بسته تسریع رونق اقتصادی برگزار شد، رسما اعلام کرد که تسهیلات جدیدی برای فروش اقساطی خودرو با اعتبارات بانک مرکزی در نظر گرفته شده است. سیف اعلام کرد که این تسهیلات تا ۸۰ درصد و حداکثر تا ۲۵ میلیون تومان قیمت خودرو را تامین کرده و با دوره هفت ساله و با سود ۱۶ درصد بازپرداخت می‌شود.

رییس کل بانک مرکزی شرایط سود وام ۲۵ میلیون تومانی خودرو را این گونه توضیح داده بود که نرخ مورد نظر ۱۶ درصد است که بانکها اسناد ناشی از فروش توسط شرکت خودروساز را با نرخ ۱۶ درصد تنزیل و خریداری می‌کنند و بانک مرکزی هم منابع لازم برای این تسهیلات را با نرخ ۱۴ درصد برای بانک‌ها تامین می‌کند. البته این موضوع مورد تصویب شورای پول و اعتبار نیز قرار گرفت.

در این حالتمحاسبات نشان داد که متقاضی برای دریافت تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی با دوره بازپرداخت ۷ ساله و سود ۱۶ درصد باید ماهانه حدود ۴۹۶ هزار تومان طی ۸۴ ماه پرداخت کند. امااطلاعیه‌ای که اخیرا بانک مرکزی در مورد اجرایی شدن سیاست اعتباری منتشر کرد و همچنین اظهار ات امروز مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی نشان داد که همه متقاضیان خرید خودرو نمی‌توانند از شرایط ۷ ساله و قسط حدود ۵۰۰ هزار تومانی برخوردار شوند.

میر محمد صادقی اعلام کرده است که اقساط وام خودرو با سود ۱۶ درصد ماهانه ۷۰۸ هزار تومان خواهد بود. در این شرایط محاسبات نشان می دهد که دوره بازپرداخت تسهیلات ۲۵ میلیونی خودرو از ۷ سال به چهار سال کاهش یافته است که خود موجب افزایش مبلغ اقساط می‌شود. این در حالی است که قسط ۵۰۰ هزار تومانی با دوره ۷ ساله هم چندان مورد پذیرش تمامی متقاضیان قرار نگرفته بود. بر این اساس در دوره ۷ ساله با سود ۱۶ درصد متقاضی باید در مجموع حدود ۱۶ میلیون تومان و در دوره چهارساله حدود ۹ میلیون تومان سود بابت خرید خودرو بازپرداخت کند.

از سویی دیگر دوره بازپرداخت ۷ ساله ای که قبلا رییس کل بانک مرکزی اعلام کرده بود و بسیاری از مخاطبان این تسهیلات به آن امید داشتند، کاملا رد نشده است، بلکه در اطلاعیه بانک مرکزی اعلام شده که در این شیوه متقاضیان می‌توانند از تاریخ هجدهم آبان ۱۳۹۴ با مراجعه مستقیم به نمایندگی‌های مجاز نسبت به خرید دستگاه موردنظر اقدام کرده و بخشی از بهای آن را به صورت نقد و مابقی را حداکثر تا ۲۵۰ میلیون ریال (که بیش از ۸۰ درصد بهای آن نباشد) در قبال ارایه اسناد تجاری ( اقساط حداکثر ۸۴ ماه با احتساب سالانه ۱۶درصد به صورت چک یا سفته) به نمایندگی مجاز پرداخت کنند.

همچنین اعلام شد که خودروساز اسناد تجاری دریافتی از مشتریان را ظهر‌نویسی کرده و به بانک‌های عامل ارایه می‌کند. بانک‌های عامل اسناد تجاری ارایه شده از سوی خودروساز را که سررسید آنها کمتر از چهار سال باشد، با نرخ ۱۶ درصد خریداری کرده و مبلغ موردنظر را به حساب خودروساز واریز می‌کنند.

این توضیح هم آمده بود که خرید خودروها و ماشین‌آلات کشاورزی (کمباین و تراکتور) با اقساط حداکثر هفت ساله امکان پذیر است.

بر این اساس به نظر می رسد خرید خودروهای سواری با دوره بازپرداخت چهار ساله و ماهانه ۷۰۸ هزار تومان خواهد بود و دوره حداکثری آن یعنی ۷ ساله مشمول تمامی خودروها نخواهد شد./ ایسنا


نوشتن دیدگاه

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4.تمامی دیدگاه های منتشر شده در بهترین خبر مورد تایید سایت بهترین خبر نبوده و فقط نظر شخصی کاربران می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

جای عدد خالی را پر کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


IP Blocking Protection is enabled by IP Address Blocker from LionScripts.com.