جدیدترین مطالب سایت
خانه » سرگرمی » شعر و ترانه، متن ادبی » ناگفته هاى زندگى خالق «ناتور دشت»

ناگفته هاى زندگى خالق «ناتور دشت»

بهترین خبر – سلینجر از آن نویسنده هاى مـرموزى است که اطلاعات کمـى از زندگى اش داریم. او سال هاى پایانى عمرش را در انزواى کامل سپرى کرد و شاید همین امر باعث شد سـرک کشیدن به دنیاى مخفى خالـق «ناتور دشت» این چنین براى خوانندگانش جذاب باشد.

سایت بهترین خبر

«تـوماس بلر» که کتاب «جى.دى. سلینجـر ، هنـرمند فـرارى» را نـوشته است، مى گـویـد: وقتى داشتـم ایـن کـتـاب زندگى نامه یى را مى نوشتم، پیـش «رناتا ادلر» رفتم ، او به من گفت: هرچه مى خـواهى دربـاره سلینجر بدانـى در آثـارش هست. ابـزار تو، فهمیدن این آدم و کارهایش است.

مطالب زیادى حول محور زندگى و کارهاى ادبى سلینجر نوشته شده ، چند فیلم درباره اش ساخته شده و تصور مى شود حرف ناگفته اى از این شخصیت بـرجسته ادبى باقى نمانده باشد. اما نکته اصلـى کـه همچنان بى پاسخ مانده، علت تاثیـرگذارى کارهاى این مرد مـرموز بر خوانندگانش و چگـونگى پـرداخت ایده ها تـوسط اوست.با همه ایـن احوال، سر درآوردن از جزییـات زندگى شخصى نویسندگان همیشـه یکى از سـرگرمى هاى اهل کتـاب بـوده است. در این گـزارش به چنـد نکته ناگفته از زندگى این چهره ادبیات آمریکا مى پردازیم:

سلینجر در جـوانى نام هاى مستعار خنده دار و طنـزآمیزى بـراى خود انتخاب مى کرد؛ «فیتز دودلى» (Fitz Dudly) اسمى بود که او در اغلب موارد استفاده مى کرد.

سلینجر عاشق دختـرى به نـام «اونا اونیل» شد اما این احسـاس کاملا یک طرفه بود؛ «اونا» به لس آنجلس سفر کرد و جواب منفى اش را در نامه اى به سلینجر نـوشت. نویسنده مشهور اما تسلیم نشد ، یـا شاید نامـه «اونـا» را هرگز دریافت نکـرد. بنابـراین به نـگـارش هرروزه نامه هاى عاشقانه ادامه داد. تعداد نامه هاى او آن قدر زیاد بود که روزى «اونا» بـه دوستش «کـارول سارویان» پیشنهاد داد از مـتـن آن هـا بـراى نگارش نامه هاى عاشقانه به همـسـرش استفاده کند. این گـونه بـود که سلینجر و نوشته هایش مـورد سوءاستفاده قرار گرفتند. اما او تـا زمانى که در روزنامه از رابطه عاشقانه «اونا اونیل» با «چارلى چاپلین» نخوانده بود، نوشتن نامه هاى لبریز از احساسش را قطع نکرد.

نویسنده «دلتنگى هاى نقاش خیابان چهل وهشتم» طى دو سال اول دبیرستان و پیش از اخراج شدن ، در دو نمایش روى صحنه رفت.

سلینجر در هر دو این کارها، نقش اول زن داستان را ایفا کرد.

سلینجر اولین داستان کوتاهش را در سن ٢٢ سالگى براى چاپ به «نیویورکر» سپرد، اما این اثر تا چهار سال بعد منتشر نشد. قرار بود این کار یـازدهم دسامبـر ١٩۴١ به چاپ بـرسد امـا وقتى «پرل هاربـر» بمباران شد، مجله «نیویورکر» به این نتیجـه رسید که محتواى داستان مناسب شرایط روز نیست.

«گاس لـوبـرانو» مـهـم تـریـن ویـراستار کـتـاب هـاى نـویـسـنـده «فرانى و زویى» بـود که درباره او هم اطلاعات بسیار کمـى در دسـت داریم.جـروم دیوید سلـیـنـجـر مـتـولـد اول ژانویـه ١٩١٩ در منـهـتـن نیویورک، با انتشار رمان «ناتور دشت» در سال ١٩۵١ به شهرت جهانى رسید. او از دوره راهنمایى نگارش داستان هاى کوتاه را آغاز کرد و در دهه۴٠ پیش از حضور در جنگ جهانى دوم، چندین داستان از او در نشریه ها به چاپ رسید.

«ناتور دشت» که تقریبا به تمام زبان هـاى زنده دنیا ترجمه شده، سالانه حدود ٢۵٠ هزار نسخه در جهان فروش دارد و تاکنون ۶٢ میلیون نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رسیده است. او تا پیش از مرگ در ٢٧ ژانویه ٢٠١٠ هرگز اجـازه ساخت اثرى سینمایى بـراساس ایـن کتاب را نداد. گفته مى شـود مخالفت جدى او با اقتباس سینمایـى از کتاب هایش به نوع ساخت فیلم «عمو ویگیلى در کانتیکت» بازمى گردد که هالیـوود براساس یکى از داستان هاى او ساخت.هـرچند موفقیـت «نـاتـور دشـت» مـوجـب شـهــرت فـراوان سـلـیـنـجـر شـد، امـا او بــا گوشه نشینى، از مـردم دورى مى کرد و به نـدرت داستان یا کتابـى از او منتشر مى شد.

انزواى سلینجر به اندازه اى بود که طى سه دهه گذشته هیچ مصاحبـه اى از او در رسانه هاى جهان منتشر نشد.سلینـجـر کـه مجمـوعه داستان کـوتـاه «٩ داستان» را در سـال ١٩۵٣ بعد از «ناتـور دشت» نـوشت، در سـال ١٩۶١ «فرانى و زویـى» را منتشـر کـرد و دو سال بعد «تیـرهاى سق را بالا بگذارید نجـاران» را که متشکـل از دو رمان کوتاه بود به چاپ رساند.آخرین اثر به چاپ رسیده از این نویسنده  سرشناس بـه ژوئن سال ١٩۶۵ برمى گردد که «شانـزدهم هپ ورث» را در مجله «نیویورکر» منتشر کرد. چند سال قبل نویسنده ناشناختـه اى با نام «جى. دى. کالیفرنیا» قصد داشت کتابى با نام «۶٠ سال بعد؛ رهایى از دشت» را که دنباله «ناتور دشت» بود منتشر کند، اما سلینجر با اقـامـه دعـوى بـه دادگـاه فـدرال منهـتـن، از ایـن اقـدام جـلـوگـیـرى کرد.

«یادداشت هاى شخصى یک سرباز»، «هـفـتـه اى یـک بـار آدمـو نمى کشه»، «نغمه غمگین»، «دلتنگى هاى نـقـاش خـیـابـان چـهـل و هشتم»، «بالا بلندتر از هر بلندبالایى»، «جنگـل واژگون» و «درست قبل از جنگ با اسکیـمـوها» از معروف ترین آثار جى.دى. سلینـجـر هستند.سال گذشته هم «دیوید شیلدز» و «شین سالرنو» نویسندگانى که کتاب زندگى نامه یى «جنگ خصوصى سلینجر» را نوشتند، تجربه  او از سال هاى جنگ جهانى دوم، علاقه مندى او به مذهب هاى شرقى و پیش زمینه خلق شاهکارهایى چون «فرانى و زویى» و «ناتور دشت» را در اثرشان مورد تمـرکز قرار دادند. زندگى نامه٧٠٠ صفحه یى ایـن دو دربردارنده عکس ها ، مصاحبه ها و نامه هاى کمیاب سـلـیـنـجـر و جزییات فاش نشده اى از زندگى این داستان نویس پرطرفدار آمریکایى است.

سالـرنو براى ساخت فیلم مستنـدى دربـاره سلینجر و نگـارش کتاب زندگى او، دو میلیـون دلار هزینه کـرد و به کشورهاى مختلـف آمریکا و اروپا سفر کـرد تا اطلاعـات لازم را کسب کند. نـوامبر سـال ٢٠١٣ هم تعدادى از داستان هاى چاپ نشده او به طور مـخـتـصـر از طریق اینترنت منتشر شد.«دنى استرانگ» که نگارش فیلمنامه «عطش بقا: مرغ مقلد» سومین بخش از این مجموعه فیلم ها را بر عهده داشت، چند ماه پیش اعلام کـرد اولین تجربه کارگردانـى اش را با ساخت فیلم «جنگ سلینجر» آغاز کرده است. استرانگ خود متن فیلمنامه این اثـر را به نگارش درآورده و تهیه کنندگى آن را هم بر عهده خواهد گرفت.


نوشتن دیدگاه

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4.تمامی دیدگاه های منتشر شده در بهترین خبر مورد تایید سایت بهترین خبر نبوده و فقط نظر شخصی کاربران می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

جای عدد خالی را پر کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


IP Blocking Protection is enabled by IP Address Blocker from LionScripts.com.