جدیدترین مطالب سایت
خانه » اخبار روز » مهمترين محور سخنان رئيس جمهور در مراسم تحلیف

مهمترين محور سخنان رئيس جمهور در مراسم تحلیف

بازدیدها: 0

بهترین خبر – ​مراسم تحليف دکتر حسن روحاني منتخب دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري، با حضور ميهمانان داخلي و خارجي در صحن علني مجلس شوراي اسلامي برگزار شد. حسن روحاني در سخنراني  پس از اداي سوگند با لحني قاطع خطاب به آمريکا درباره نقض برجام هشدار داد. 

دکتر حسن روحانی

در اين مراسم علاوه بر سران سه قوه و مسئولان ارشد نظام از قواي سه گانه و نيروهاي مسلح، بيش از ۱۰۵ هيات خارجي حضور دارند؛ ۱۹ رئيس مجلس، ۸ رئيس جمهور، ۸ معاون رئيس جمهور و نخست وزير، ۳۴ فرستاده ويژه، ۱۴ رئيس گروه دوستي و ۳ رئيس کميسيون مجالس از جمله ميهمانان اين برنامه بودند.

مهمترين محور سخنان رئيس جمهور به شرح زير است:
* ما پشتيبان نيروهاي مسلح هستيم اما بزرگ‌ترين سلاح ما راي مردم است.
* راي مردم نه تنها پشتوانه دولت و ارتش، بلکه پشتوانه ارتش و سپاه هم هست.
* اين کشور حاکميت دوگانه ندارد.
* صلح ما بر سلاح ما و سلاح ما بر صلح ما تکيه کرده است.
* ملتي که ۴۱ ميليون راي دارد، نه تنها پشتوانه اي براي دولت که پشتوانه اي براي سپاه و ارتش نيز هست.
* منتخب ملت بايد بداند که از ميانه چه خواست ها و آرايي برامده است و چه عهدي با مردم دارد.
* امروز من به‌عنوان رئيس جمهوري اسلامي ايران مکلف به استيفاي حقوق و مصالح همه مردم هستم و انجام اين تکليف بدون همکاري همه ارکان نظام و حضور ملت ميسر نخواهد بود .
* اين دولت مي‌خواهد معتدل باشد و نمي‌خواهد با هر هيجاني آشفته شود و بجنگد، ما دولتي مصلح در سياست داخلي و خارجي هستيم.
* اين دولت از هيچ تهديد نمي ترسد، اما دولتي است که صلح را بر جنگ ترجيح مي دهد. صلح ما بر سلاح ما و سلاح ما بر صلح ما تکيه کرده است.
* دنيا بداند که درصورت نقض برجام از سوي کشورهاي مقابل با برخورد يکپارچه دولت و ملت ما مواجه خواهد شد.
* اما در برابر اقامات آمريکا ساکت نخواهيم نشست.
*جمهوري اسلامي ايران در مقابل بدعهدي آمريکا(در برجام) خواهد ايستاد.
* اما به کهنگان عالم سياست مي‌گوييم آنها که قصد پاره کردن برجام را دارند با اين کار تومار سياسي خود را پاره مي‌کنند.
* امروز روزگار رونمايي از «مادر تحريم‌ها» نيست، بياييد از «مادر مذاکرات» رونمايي کنيم.
* قدرت‌هاي خارجي که تنها به فکر منافع خود هستند و با فروش چند ميلياردي تسليحات موجب ناامني منطقه مي‌شوند فقط بدنبال متشنج کردن فضا و ماهي‌گرفتن از آب گل‌آلود هستند.
* حل بحران هاي منطقه مثل سوريه و يمن جز با توقف جنگ و خشونت، رساندن کمک‌ها انساني و مذاکره سوري – سوري و يمني – يمني امکان‌پذير نيست.

روحاني به عنوان رئيس‌جمهور سوگند ياد کرد
حجت‌الاسلام حسن روحاني رئيس‌جمهور طبق اصل 121 قانون اساسي دقايقي قبل در مراسم تحليف خود که از ساعتي قبل در صحن علني مجلس شوراي اسلامي آغاز شده است، با حضور در کنار آيت‌الله صادق آملي‌لاريجاني رئيس قوه قضائيه سوگند ياد و آن را امضا کرد.
متن سوگندنامه‏ رياست‌جمهوري به شرح ذيل است:
بسم‌‏الله‏ الرحمن‏ الرحيم‏
«من‏ به‏ عنوان‏ رئيس‌جمهور در پيشگاه‏ قرآن‏ کريم‏ و در برابر ملت‏ ايران‏ به‏ خداوند قادر متعال‏ سوگند ياد مي‌کنم که‏ پاسدار مذهب‏ رسمي و نظام‏ جمهوري اسلامي و قانون‏ اساسي کشور باشم‏ و همه‏ استعداد و صلاحيت‏ خويش‏ را در راه‏ ايفاي مسئوليت‌هايي که‏ بر عهده‏ گرفته‏‌ام به‏ کار گيرم‏ و خود را وقف‏ خدمت‏ به‏ مردم‏ و اعتلاي کشور، ترويج‏ دين‏ و اخلاق‏، پشتيباني‏ از حق‏ و گسترش‏ عدالت‏ سازم‏ و از هر گونه‏ خودکامگي‏ بپرهيزم‏ و از آزادي و حرمت‏ اشخاص‏ و حقوقي‏ که‏ قانون‏ اساسي‏ براي ملت‏ شناخته‏ است‏، حمايت‏ کنم‏. در حراست‏ از مرزها و استقلال‏ سياسي‏ و اقتصادي‏ و فرهنگي کشور از هيچ‏ اقدامي‏ دريغ نورزم‏ و با استعانت‏ از خداوند و پيروي‏ از پيامبر اسلام‏ و ائمه‏ اطهار عليهم‏‌السلّام‏ قدرتي را که‏ ملت‏ به عنوان‏ امانتي‏ مقدس‏ به‏ من‏ سپرده‏ است،‏ همچون‏ اميني‏ پارسا و فداکار نگاهدار باشم‏ و آن‏ را به‏ منتخب‏ ملت‏ پس‏ از خود بسپارم‏.»

سخنان آيت الله آملي لاريجاني رئيس قوه قضائيه
امروز انقلاب و نظام جمهوري اسلامي ايران علي رغم توطئه هاي مستمر دشمنان با حضور مردم در صحنه به حيات عزتمندانه خود ادامه مي دهد.مسئولين مستقيم يا غير مستقيم با اتکا بر آرا عمومي بر مسند خدمت قرار مي گيرند. .بعنوان رئيس قوه قضائيه اعلام مي کنم که جمهوري اسلامي ايران امروز با اتکا بر آموزه هاي بلند ديني از جمله کشورهاي بزرگ دنياست که علي رغم تهديدات فراوان از سوي استکبار جهاني توانسته سکاندار آزادي و مظهر مردم سالاري ديني در منطقه و جهان اسلام باشد. بنيادي ترين مبناي قانون اساسي ما نگاه توحيدي است. خطاب به روحاني: من بعنوان رئيس قوه قضائيه هر خدمتي در مسير نگاه توحيدي ميسر باشد دريغ نخواهم کرد.

غيبت 36 نماينده مجلس در آغاز مراسم تحليف روحاني
نکته قابل توجه، در يکصد و بيست و ششمين جلسه رسمي علني مجلس شوراي اسلامي که به منظور آئين تحليف حسن روحاني رئيس‌جمهور آغاز شد، از ميان 290 نماينده مجلس، 254 نفر از وکلاي ملت در صحن علني حضور داشتند که بر اين اساس 36 نماينده مجلس غايب بودند.

لاريجاني: مردمسالاري، اصل بي‌بديل در جمهوري اسلامي است
رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري با حضور چشمگير ملت بيش از 42 ميليون نفر و حدود 73 درصد واجدين شرايط در انتخابات نماينگر آن است که در نظام جمهوري اسلامي مردم سالاري اصل بي‌بديل در حکمراني است. رئيس مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت:مجلس شوراي اسلامي از هر گونه اهتمام دولت در اين جهت و رفع موانع توليد و همچنين توسعه سرمايه‌گذاري‌هاي داخلي و خارجي و توسعه صادرات حمايت خواهد کرد و اميدوار است دولت آينده در مواجهه با چالش‌هاي اصلي کشور با نگاه واقع‌بينانه به حل آنها بپردازد و رويکرد توسعه‌اي در همه بخش‌ها حتي در سياست خارجي تبلور عيني يابد.

مراسم تحليف روحاني در مجلس آغاز شد
مراسم تحليف حجت‌الاسلام حسن روحاني رئيس‌جمهور دقايقي قبل با تلاوت آياتي از کلام‌الله مجيد و پخش سرود ملي، در صحن علني مجلس شوراي اسلامي آغاز شد.

روحاني براي مراسم تحليف وارد مجلس شد
حجت‌الاسلام حسن روحاني رئيس‌جمهور براي اداي سوگند و برگزاري مراسم تحليف، وارد مجلس شوراي اسلامي شد. وي را در لحظه ورود به مجموعه بهارستان، محمد نهاونديان همراهي مي‌کرد. روحاني در بدو ورود به ساختمان مجلس مورد استقبال علي لاريجاني قرار گرفت.

«فدريکا موگريني» وارد مجلس شد
همچنين «فدريکا موگريني» مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا براي حضور در مراسم تحليف حسن روحاني رئيس‌جمهور با استقبال علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي وارد خانه ملت شد. همچنين عمار حکيم از شخصيت‌هاي برجسته عراقي نيز براي حضور در مراسم تحليف با استقبال علي لاريجاني وارد خانه ملت شد.

آيت‌الله جنتي وارد مجلس شد
در ادامه نيز، آيت‌الله احمد جنتي دبير شوراي نگهبان و رئيس مجلس خبرگان رهبري به منظور شرکت در مراسم تحليف حجت‌الاسلام حسن روحاني رئيس‌جمهور وارد مجلس شوراي اسلامي شد و مورد استقبال علي لاريجاني قرار گرفت. همچنين عباسعلي کدخدايي سخنگوي شوراي نگهبان آيت الله جنتي را همراهي مي کرد.

آيت‌الله آملي‌لاريجاني وارد مجلس شد
آيت‌الله صادق آملي‌لاريجاني رئيس قوه قضاييه براي حضور در مراسم تحليف حسن روحاني رئيس‌جمهور وارد صحن علني مجلس شوراي اسلامي شد.

رئيس دفتر مقام معظم رهبري وارد مجلس شد
در ادامه، حجت‌الاسلام محمدي‌گلپايگاني رئيس دفتر مقام معظم رهبري براي حضور در مراسم تحليف حسن روحاني رئيس‌جمهور با استقبال علي لاريجاني رئيس مجلس وارد مجلس شوراي اسلامي شد. همچنين عطاءالله صالحي فرمانده ارتش جمهوري اسلامي ايران نيز در مراسم تحليف روحاني در مجلس حضور يافت.

در مسيرهاي مهمانان و اصحاب رسانه تصاوير شهداي ترور در مجلس قرار داده شده است که برخي حاضرين با مشاهده تصاوير شهدا با قرائت فاتحه اي ياد و خاطره اين شهيدان را گرامي مي دارند.

درب هاي بالکن صحن علني مجلس از ساعت 16 براي اصحاب رسانه و برخي مهمانان مستقر در اين بخش باز شد؛ درب هاي صحن علني هم کمي پيشتر براي استقرار نمايندگان مجلس و ساير مهمانان داخلي و خارجي باز شده بود. برخي نمايندگان مجلس پيش از آغاز مراسم در صحن علني حضور دارند و در حال گپ و گفت و گو درباره گزينه هاي پيشنهادي دولت براي کابينه جديد هستند.

فضاي اطراف مجموعه بهارستان با اعمال برخي محدوديت هاي ترافيکي، براي برگزاري مراسم آماده شد است.

محمدجواد ظريف، مهدي چمران، حسين اشتري، عطاالله صالحي، عادل آذر، محمدباقر نوبخت، يونسي، سيدعباس عراقچي، علي قشقاوي، ميرسليم، سرلشکر بافري، رحيم صفوي و علي اصغر احمدي، مجيد تخت روانچي، حسين هاشمي ازجمله مقامات حاضر در نشست هستند. 

ميهمانان خارجي در تالار آفتاب مجلس مورد استقبال قرار گرفته و سپس براي حضور در مراسم تحليف رئيس‌جمهور در جايگاه از پيش تعيين‌شده، هدايت مي‌شوند.


نوشتن دیدگاه

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4.تمامی دیدگاه های منتشر شده در بهترین خبر مورد تایید سایت بهترین خبر نبوده و فقط نظر شخصی کاربران می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

جای عدد خالی را پر کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.