جدیدترین مطالب سایت
خانه » اخبار روز » مهمترین محور سخنان رئیس جمهور در مراسم تحلیف

مهمترین محور سخنان رئیس جمهور در مراسم تحلیف

بهترین خبر – ​مراسم تحلیف دکتر حسن روحانی منتخب دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، با حضور میهمانان داخلی و خارجی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی برگزار شد. حسن روحانی در سخنرانی  پس از ادای سوگند با لحنی قاطع خطاب به آمریکا درباره نقض برجام هشدار داد. 

دکتر حسن روحانی

در این مراسم علاوه بر سران سه قوه و مسئولان ارشد نظام از قوای سه گانه و نیروهای مسلح، بیش از ۱۰۵ هیات خارجی حضور دارند؛ ۱۹ رئیس مجلس، ۸ رئیس جمهور، ۸ معاون رئیس جمهور و نخست وزیر، ۳۴ فرستاده ویژه، ۱۴ رئیس گروه دوستی و ۳ رئیس کمیسیون مجالس از جمله میهمانان این برنامه بودند.

مهمترین محور سخنان رئیس جمهور به شرح زیر است:
* ما پشتیبان نیروهای مسلح هستیم اما بزرگ‌ترین سلاح ما رای مردم است.
* رای مردم نه تنها پشتوانه دولت و ارتش، بلکه پشتوانه ارتش و سپاه هم هست.
* این کشور حاکمیت دوگانه ندارد.
* صلح ما بر سلاح ما و سلاح ما بر صلح ما تکیه کرده است.
* ملتی که ۴۱ میلیون رای دارد، نه تنها پشتوانه ای برای دولت که پشتوانه ای برای سپاه و ارتش نیز هست.
* منتخب ملت باید بداند که از میانه چه خواست ها و آرایی برامده است و چه عهدی با مردم دارد.
* امروز من به‌عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران مکلف به استیفای حقوق و مصالح همه مردم هستم و انجام این تکلیف بدون همکاری همه ارکان نظام و حضور ملت میسر نخواهد بود .
* این دولت می‌خواهد معتدل باشد و نمی‌خواهد با هر هیجانی آشفته شود و بجنگد، ما دولتی مصلح در سیاست داخلی و خارجی هستیم.
* این دولت از هیچ تهدید نمی ترسد، اما دولتی است که صلح را بر جنگ ترجیح می دهد. صلح ما بر سلاح ما و سلاح ما بر صلح ما تکیه کرده است.
* دنیا بداند که درصورت نقض برجام از سوی کشورهای مقابل با برخورد یکپارچه دولت و ملت ما مواجه خواهد شد.
* اما در برابر اقامات آمریکا ساکت نخواهیم نشست.
*جمهوری اسلامی ایران در مقابل بدعهدی آمریکا(در برجام) خواهد ایستاد.
* اما به کهنگان عالم سیاست می‌گوییم آنها که قصد پاره کردن برجام را دارند با این کار تومار سیاسی خود را پاره می‌کنند.
* امروز روزگار رونمایی از «مادر تحریم‌ها» نیست، بیایید از «مادر مذاکرات» رونمایی کنیم.
* قدرت‌های خارجی که تنها به فکر منافع خود هستند و با فروش چند میلیاردی تسلیحات موجب ناامنی منطقه می‌شوند فقط بدنبال متشنج کردن فضا و ماهی‌گرفتن از آب گل‌آلود هستند.
* حل بحران های منطقه مثل سوریه و یمن جز با توقف جنگ و خشونت، رساندن کمک‌ها انسانی و مذاکره سوری – سوری و یمنی – یمنی امکان‌پذیر نیست.

روحانی به عنوان رئیس‌جمهور سوگند یاد کرد
حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور طبق اصل ۱۲۱ قانون اساسی دقایقی قبل در مراسم تحلیف خود که از ساعتی قبل در صحن علنی مجلس شورای اسلامی آغاز شده است، با حضور در کنار آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی رئیس قوه قضائیه سوگند یاد و آن را امضا کرد.
متن سوگندنامه‏ ریاست‌جمهوری به شرح ذیل است:
بسم‌‏الله‏ الرحمن‏ الرحیم‏
«من‏ به‏ عنوان‏ رئیس‌جمهور در پیشگاه‏ قرآن‏ کریم‏ و در برابر ملت‏ ایران‏ به‏ خداوند قادر متعال‏ سوگند یاد می‌کنم که‏ پاسدار مذهب‏ رسمی و نظام‏ جمهوری اسلامی و قانون‏ اساسی کشور باشم‏ و همه‏ استعداد و صلاحیت‏ خویش‏ را در راه‏ ایفای مسئولیت‌هایی که‏ بر عهده‏ گرفته‏‌ام به‏ کار گیرم‏ و خود را وقف‏ خدمت‏ به‏ مردم‏ و اعتلای کشور، ترویج‏ دین‏ و اخلاق‏، پشتیبانی‏ از حق‏ و گسترش‏ عدالت‏ سازم‏ و از هر گونه‏ خودکامگی‏ بپرهیزم‏ و از آزادی و حرمت‏ اشخاص‏ و حقوقی‏ که‏ قانون‏ اساسی‏ برای ملت‏ شناخته‏ است‏، حمایت‏ کنم‏. در حراست‏ از مرزها و استقلال‏ سیاسی‏ و اقتصادی‏ و فرهنگی کشور از هیچ‏ اقدامی‏ دریغ نورزم‏ و با استعانت‏ از خداوند و پیروی‏ از پیامبر اسلام‏ و ائمه‏ اطهار علیهم‏‌السلّام‏ قدرتی را که‏ ملت‏ به عنوان‏ امانتی‏ مقدس‏ به‏ من‏ سپرده‏ است،‏ همچون‏ امینی‏ پارسا و فداکار نگاهدار باشم‏ و آن‏ را به‏ منتخب‏ ملت‏ پس‏ از خود بسپارم‏.»

سخنان آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه
امروز انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران علی رغم توطئه های مستمر دشمنان با حضور مردم در صحنه به حیات عزتمندانه خود ادامه می دهد.مسئولین مستقیم یا غیر مستقیم با اتکا بر آرا عمومی بر مسند خدمت قرار می گیرند. .بعنوان رئیس قوه قضائیه اعلام می کنم که جمهوری اسلامی ایران امروز با اتکا بر آموزه های بلند دینی از جمله کشورهای بزرگ دنیاست که علی رغم تهدیدات فراوان از سوی استکبار جهانی توانسته سکاندار آزادی و مظهر مردم سالاری دینی در منطقه و جهان اسلام باشد. بنیادی ترین مبنای قانون اساسی ما نگاه توحیدی است. خطاب به روحانی: من بعنوان رئیس قوه قضائیه هر خدمتی در مسیر نگاه توحیدی میسر باشد دریغ نخواهم کرد.

غیبت ۳۶ نماینده مجلس در آغاز مراسم تحلیف روحانی
نکته قابل توجه، در یکصد و بیست و ششمین جلسه رسمی علنی مجلس شورای اسلامی که به منظور آئین تحلیف حسن روحانی رئیس‌جمهور آغاز شد، از میان ۲۹۰ نماینده مجلس، ۲۵۴ نفر از وکلای ملت در صحن علنی حضور داشتند که بر این اساس ۳۶ نماینده مجلس غایب بودند.

لاریجانی: مردمسالاری، اصل بی‌بدیل در جمهوری اسلامی است
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور چشمگیر ملت بیش از ۴۲ میلیون نفر و حدود ۷۳ درصد واجدین شرایط در انتخابات نماینگر آن است که در نظام جمهوری اسلامی مردم سالاری اصل بی‌بدیل در حکمرانی است. رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:مجلس شورای اسلامی از هر گونه اهتمام دولت در این جهت و رفع موانع تولید و همچنین توسعه سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی و توسعه صادرات حمایت خواهد کرد و امیدوار است دولت آینده در مواجهه با چالش‌های اصلی کشور با نگاه واقع‌بینانه به حل آنها بپردازد و رویکرد توسعه‌ای در همه بخش‌ها حتی در سیاست خارجی تبلور عینی یابد.

مراسم تحلیف روحانی در مجلس آغاز شد
مراسم تحلیف حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور دقایقی قبل با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید و پخش سرود ملی، در صحن علنی مجلس شورای اسلامی آغاز شد.

روحانی برای مراسم تحلیف وارد مجلس شد
حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور برای ادای سوگند و برگزاری مراسم تحلیف، وارد مجلس شورای اسلامی شد. وی را در لحظه ورود به مجموعه بهارستان، محمد نهاوندیان همراهی می‌کرد. روحانی در بدو ورود به ساختمان مجلس مورد استقبال علی لاریجانی قرار گرفت.

«فدریکا موگرینی» وارد مجلس شد
همچنین «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای حضور در مراسم تحلیف حسن روحانی رئیس‌جمهور با استقبال علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی وارد خانه ملت شد. همچنین عمار حکیم از شخصیت‌های برجسته عراقی نیز برای حضور در مراسم تحلیف با استقبال علی لاریجانی وارد خانه ملت شد.

آیت‌الله جنتی وارد مجلس شد
در ادامه نیز، آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان و رئیس مجلس خبرگان رهبری به منظور شرکت در مراسم تحلیف حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور وارد مجلس شورای اسلامی شد و مورد استقبال علی لاریجانی قرار گرفت. همچنین عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان آیت الله جنتی را همراهی می کرد.

آیت‌الله آملی‌لاریجانی وارد مجلس شد
آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی رئیس قوه قضاییه برای حضور در مراسم تحلیف حسن روحانی رئیس‌جمهور وارد صحن علنی مجلس شورای اسلامی شد.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری وارد مجلس شد
در ادامه، حجت‌الاسلام محمدی‌گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری برای حضور در مراسم تحلیف حسن روحانی رئیس‌جمهور با استقبال علی لاریجانی رئیس مجلس وارد مجلس شورای اسلامی شد. همچنین عطاءالله صالحی فرمانده ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز در مراسم تحلیف روحانی در مجلس حضور یافت.

در مسیرهای مهمانان و اصحاب رسانه تصاویر شهدای ترور در مجلس قرار داده شده است که برخی حاضرین با مشاهده تصاویر شهدا با قرائت فاتحه ای یاد و خاطره این شهیدان را گرامی می دارند.

درب های بالکن صحن علنی مجلس از ساعت ۱۶ برای اصحاب رسانه و برخی مهمانان مستقر در این بخش باز شد؛ درب های صحن علنی هم کمی پیشتر برای استقرار نمایندگان مجلس و سایر مهمانان داخلی و خارجی باز شده بود. برخی نمایندگان مجلس پیش از آغاز مراسم در صحن علنی حضور دارند و در حال گپ و گفت و گو درباره گزینه های پیشنهادی دولت برای کابینه جدید هستند.

فضای اطراف مجموعه بهارستان با اعمال برخی محدودیت های ترافیکی، برای برگزاری مراسم آماده شد است.

محمدجواد ظریف، مهدی چمران، حسین اشتری، عطاالله صالحی، عادل آذر، محمدباقر نوبخت، یونسی، سیدعباس عراقچی، علی قشقاوی، میرسلیم، سرلشکر بافری، رحیم صفوی و علی اصغر احمدی، مجید تخت روانچی، حسین هاشمی ازجمله مقامات حاضر در نشست هستند. 

میهمانان خارجی در تالار آفتاب مجلس مورد استقبال قرار گرفته و سپس برای حضور در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور در جایگاه از پیش تعیین‌شده، هدایت می‌شوند.


نوشتن دیدگاه

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4.تمامی دیدگاه های منتشر شده در بهترین خبر مورد تایید سایت بهترین خبر نبوده و فقط نظر شخصی کاربران می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

جای عدد خالی را پر کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


IP Blocking Protection is enabled by IP Address Blocker from LionScripts.com.