جدیدترین مطالب سایت
خانه » مطالب علمی » مقایسه قیمت واقعی آیفون Xبا قیمت آن در بازار

مقایسه قیمت واقعی آیفون Xبا قیمت آن در بازار

بهترین خبر / تنها پس از گذشت چند روز از ورود آیفون ۱۰ به بازارهای بین المللی، این محصول جدید پشت ویترین فروشگاه های داخل کشور نیز قرار گرفت. از این نظر باید بازار ایران را جزو عجیب ترین مراکز عرضه محصولات در سراسر جهان طبقه بندی کرد. کشوری که به دلیل تحریم های داخلی و خارجی دسترسی آن به شرکت های اصلی تولید کننده و نمایندگی های بین المللی عرضه محصولات به شدت محدود شده و قوانین واردات ابزارهای گوناگون به داخل خاک آن نیز فوق العاده سخت گیرانه و با هزینه های سنگین برای وارد کننده و مصرف کننده همراه است؛ اما با این حال همچنان شاهد آن هستیم که هر محصول جدیدی که وارد بازارهای بین المللی شود تنها پس از چند روز در ایران نیز در اختیار علاقمندان قرار می گیرد. اما این شرایط عجیب منجر به بروز بازار سیاه و جولان واسطه ها و دلالان نیز شده است. هفته گذشته بود که برخی از فروشگاه ها در ایران که توانسته بودند گوشی های آیفون X را به شکل قاچاق وارد کشور کنند آن را با قیمت هایی بیشتر از ۲۰ میلیون تومان به فروش می رساندند.


داستان از خبر روز جمعه ۱۲ آبان خبرگزاری تسنیم آغاز شد. این خبرگزاری مدعیست به اطلاعاتی دست یافته که نشان می دهند آیفون های جدید اپل با چه قیمتی در گمرک ایران پذیرفته شده اند. بر اساس این گزارش، آیفون X با ظرفیت ۶۴ گیگابایتی با قیمت ۸۰۰ یورو و آیفون X با ظرفیت ۲۵۶ گیگابایتی با قیمت ۹۲۰ یورو از گمرک ترخیص شده و در اختیار وارد کننده قرار گرفته اند.

با توجه به قیمت تقریبا ۴۷۸۰ تومانی یورو در بازار آزاد، می توان قیمت اولیه آیفون ۱۰ را به راحتی به دست آورد:

آیفون X مدل ۶۴ گیگابایتی

قیمت به یورو: ۸۰۰
قیمت خام تقریبی به تومان: ۳٫۸۲۵٫۰۰۰ تومان

آیفون X مدل ۲۵۶ گیگابایتی

قیمت به یورو: ۹۲۰
قیمت خام تقریبی به تومان: ۴٫۳۰۰٫۰۰۰ تومان

اما نمی توان این اعداد را قیمت نهایی در نظر گرفت. زیرا بر اساس قوانین واردات این دسته از محصولات به کشور، به ترتیب ۵ درصد حقوق ورودی، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده و ۴ درصد مالیات علی الحساب به آنها تعلق می گیرد. پس باید این درصدها را نیز به قیمت خام اضافه کرد:

آیفون X مدل ۶۴ گیگابایتی

قیمت خام: ۳٫۸۲۵٫۰۰۰ تومان
۵% حق ورودی: ۱۹۰٫۰۰۰ تومان
۹% مالیات بر ارزش افزوده: ۳۴۵٫۰۰۰ تومان
۴% مالیات علی الحساب: ۱۵۳٫۰۰۰ تومان
قیمت نهایی: ۴٫۵۱۳٫۰۰۰ تومان

آیفون X مدل ۲۵۶ گیگابایتی

قیمت خام: ۴٫۳۰۰٫۰۰۰ تومان
۵% حق ورودی: ۲۱۵٫۰۰۰ تومان
۹% مالیات بر ارزش افزوده: ۳۸۷٫۰۰۰ تومان
۴% مالیات علی الحساب: ۱۷۲٫۰۰۰ تومان
قیمت نهایی: ۵٫۰۷۴٫۰۰۰ تومان

اعدادی که به این ترتیب به عنوان قیمت نهایی دو مدل آیفون X به دست آمده اند با وجود تفاوت حدود ۷۰۰ هزار تومانی با قیمتی که از حاصلضرب قیمت به یورو ضربدر نرخ این ارز به دست می آید، بر اساس قوانین وارداتی صحیح هستند و باید آنها را قیمت نهایی محصولات پس از عبور از مرزهای گمرک در نظر گرفت. اما فروشندگان آیفون X در ایران قیمت متفاوتی را برای پیش فروش رسمی آن در نظر گرفته اند. با مراجعه به صفحه پیش فروش آیفون X مشاهده خواهید کرد که نسخه ۶۴ گیگابایتی ۶٫۵۶۵٫۰۰۰ تومان و نسخه ۲۵۶ گیگابایتی ۷٫۵۷۵٫۰۰۰ تومان قیمت گذاری شده اند.

با یک تفریق ساده می توان اختلاف قیمت ۲٫۰۵۲٫۰۰۰ تومانی برای نسخه ۶۴ گیگابایتی، و ۲٫۵۰۰٫۰۰۰ تومانی برای نسخه ۲۵۶ گیگابایتی را محاسبه کرد. اگر این قیمت ها را به دلار تبدیل کنیم (با فرض قیمت ۴۰۷۰ تومانی هر دلار در بازار آزاد)، هر آیفون X نسخه ۶۴ گیگابایتی تقریبا ۵۰۰ دلار و هر آیفون X نسخه ۲۵۶ گیگابایتی در حدود ۶۱۴ دلار سود برای وارد کننده آن در بر دارند.

آیفون X مدل ۶۴ گیگابایتی

قیمت محاسبه شده: ۴٫۵۱۳٫۰۰۰ تومان
قیمت فروش در بازار: ۶٫۵۶۵٫۰۰۰ تومان
اختلاف قیمت: ۲٫۰۵۲٫۰۰۰ تومان

آیفون X مدل ۲۵۶ گیگابایتی

قیمت محاسبه شده: ۵٫۰۷۴٫۰۰۰ تومان
قیمت فروش در بازار: ۷٫۵۷۵٫۰۰۰ تومان
اختلاف قیمت: ۲٫۵۰۰٫۰۰۰ تومان

این در حالی است که بر اساس برآوردهای انجام شده و بدون در نظر گرفتن هزینه نیروی کار، تبلیغات، بازاریابی و مالیات، خود کمپانی اپل به ازای فروش آیفون های خود نزدیک به ۳۶۰ دلار سود میکند. بخشی از اختلاف قیمت ایجاد شده را باید به حساب هزینه های نقل و انتقال کالاها به داخل کشور و البته قبول مسئولیت های مرتبط با گارانتی آنها دانست. اما با این حال باز هم حاشیه سود در نظر گرفته شده برای وارد کنندگان و فروشندگان محصولات اپل بسیار زیاد به نظر می رسد. توجه به این نکته هم ضروریست که محاسبات انجام شده تنها برای وارد کنندگان رسمی که اضافه نرخ های مربوط به واردات و مالیات را به دولت می پردازند صحت دارد و وارد کنندگان غیر رسمی و قاچاق گوشی ها که قیمت های به مراتب بیشتری نیز برای کالاهای خود در نظر می گیرند سودی چندین برابر بیشتر از این مقدار را دریافت می کنند.


نوشتن دیدگاه

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4.تمامی دیدگاه های منتشر شده در بهترین خبر مورد تایید سایت بهترین خبر نبوده و فقط نظر شخصی کاربران می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

جای عدد خالی را پر کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


IP Blocking Protection is enabled by IP Address Blocker from LionScripts.com.