جدیدترین مطالب سایت
خانه » اقتصادی » قیمت اوراق تسهیلات مسکن تا سطح 75 هزار تومان افت کرد

قیمت اوراق تسهیلات مسکن تا سطح 75 هزار تومان افت کرد

بازدیدها: 0

بهترین خبر – قیمت هر برگه اوراق تسهیلات مسکن که در سال گذشته با افزایش های بی سابقه‌ای مواجه شده بود، در ابتدای امسال روند نزولی به خود گرفت و تا سطح 75 هزار تومان افت کرد.

سایت بهترین خبر

قیمت هر برگ اوراق تسهیلات مسکن که در روزهای پایانی اسفند ماه با افزایش مواجه شده و به 80 تا 82 هزار تومان نیز رسیده بود، از ابتدای امسال روند نزولی به خود گرفت و افت کرد. به این ترتیب قیمت هر برگ این اوراق با شروع سال و به طور سنتی به دلیل کاهش تقاضا با افت مواجه شد و به 78 هزار تومان رسید، اما انتشار بیانیه لوزان و احتمال دست یابی به توافق هسته ای قیمت آن را در مدار نزولی قرار داد و تا سطح 75 هزار تومان کاهش داد.

علاوه بر بیانیه لوزان، انتشار اخباری مبنی بر کاهش نرخ سود سپرده بانکی در افت قیمت این اوراق تاثیر گذاشت و زمینه افت قیمت و کاهش تقاضا در این اوراق را فراهم کرد؛ اما بررسی افزایش وام مسکن در جلسه شورای پول و اعتبار در روز 19 فروردین ماه قیمت این اوراق را دوباره تحت تاثیر قرار داد و هر یک از برگه های این اوراق را با رشد 2000 تومانی مواجه کرد، به طوری که قیمت هر برگ از این اوراق در برخی نمادها به سطح 80 هزار تومان در این روز رسید.

مهم ترین عامل تاثیر‌گذار بر قیمت ” تسه” ها ،سیاست‌های دولت مبنی بر افزایش سقف تسهیلات مسکن و رونق بخش مسکن است، به طوری که در سال 1392 افزایش میزان وام مسکن زمینه افزایش بی سابقه قیمت این اوراق را فراهم کرد، اما پس از آن افزایش پیدا نکردن میزان وام مسکن موجب شد تا جلوی رشد قیمتی این اوراق گرفته شده و قیمت تسه ها را به محدوده قیمتی 78 هزار تومان برگرداند؛ به طوری که در حال حاضر “تسه” دی ، بهمن و اسفند 1393 در قیمت 78 هزار تومان و تسه مهر و آبان در قیمت 76 هزار تومان معامله می‌شود.

قیمت هر برگ اوراق ” تسه” در نیمه اول سال 1393 به 100 هزار تومان رسیده بود اما از آذر ماه همان سال روند متعادل‌تری به خود گرفت و با ادامه رکود در بازار مسکن تا سطح 77 هزار تومان کاهش پیدا کرد و هزینه متقاضیان دریافت وام را کاهش داد.

اوراق تسهیلات مسکن اوراقی است که متقاضیان استفاده از انواع تسهیلات مسکن باید در ازای هر 500 هزار تومان، یک برگه حق تقدم تسهیلات مسکن خریداری کرده و به بانک مسکن ارائه کنند. یعنی برای دریافت وام 45 میلیونی مسکن باید 90 ورقه حق تقدم تسهیلات به مبلغ شش میلیون و 750 هزار تومان (90*75000) خریداری شود.

همچنین دریافت وام مسکن از طریق بانک مسکن نیز راهی دیگر برای خانه دار شدن افراد است که بر این اساس گیرنده تسهیلات 35 میلیونی با سود 15 درصد ، در 12 سال و به روش ساده باید ماهانه حدود 520 هزار تومان ، سودی بیش از 40 میلیون تومان و در مجموع بیش از 75 میلیون تومان بازگرداند.

همچنین زوجین که وام 50 میلیون تومانی به آنها تعلق می گیرد باید در 12 سال با سود 15 درصد ماهیانه 750 هزار تومان قسط پرداخته و در پایان با پرداخت 58 میلیون تومان سود حدود 108 میلیون تومان را به عنوان اصل و سود وام دریافتی به بانک بپردازند./ ایسنا


نوشتن دیدگاه

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4.تمامی دیدگاه های منتشر شده در بهترین خبر مورد تایید سایت بهترین خبر نبوده و فقط نظر شخصی کاربران می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

جای عدد خالی را پر کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.