یکشنبه, ۱۰ اردیبهشت , ۱۳۹۶۱۲:۰۱:۴۲ - چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۳
سقوط طلا در بازار جهانی به کمترین سطح در شش هفته گذشته

بهترین خبر – طلا در بازار جهانی در پی ضعیف شدن تقاضای چین که در تعطیلات سال نو بسر می‌برد و بهبود بازارهای سهام به کمترین سطح در شش هفته گذشته سقوط کرد.

سایت بهترین خبر

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات چهارشنبه سنگاپور ۰٫۳ درصد کاهش یافت و به ۱۲۰۶ دلار رسید.

در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در آوریل ۰٫۲ درصد کاهش یافت و به ۱۲۰۶ دلار رسید.

قیمت این فلز روز سه شنبه ۱٫۵ درصد کاهش یافت و به ۱۲۰۳ دلار سقوط کرد که کمترین قیمت از ششم ژانویه بود.

بازارها در چین که دومین خریدار بزرگ طلا در جهان است، از روز چهارشنبه تا ۲۴ فوریه به مناسبت تعطیلات سال نو تعطیل خواهند بود. حجم معاملات بازار طلای شانگهای روز گذشته به پایین‌ترین میزان در بیش از یک سال گذشته رسید.

خرید مصرف کنندگان چینی در آستانه تعطیلات قوی بود اما انتظار می‌رود فروش طلا در این کشور پس از پایان تعطیلات کمتر شود. طبق گزارش جدید شورای جهانی طلا، در چین که بزرگترین مصرف کننده طلای جهان در سال ۲۰۱۳ شده بود، تقاضا برای این فلز زرد ۳۸ درصد در سال ۲۰۱۴ کاهش پیدا کرد و به ۸۱۳٫۶ تن رسید. خرید شمش و سکه طلا برای سرمایه‌گذاری در چین سال گذشته به میزان ۵۰ درصد کاهش یافت و خرید جواهرات هم از رکورد بالای سال ۲۰۱۳ کمتر شد.

به گفته تحلیلگران اچ اس بی سی، قیمت طلا در کوتاه مدت تحت تاثیر سه عامل شامل خروج موقت چین از بازار، احتمال افزایش نرخ‌های بهره در آمریکا و ضعف تکنیکی قرار می‌گیرد.

معامله گران همچنین منتظر انتشار گزارش آخرین نشست سیاستگذاری پولی بانک مرکزی آمریکا هستند تا به ارزیابی زمان احتمالی افزایش نرخ‌های بهره از سوی این بانک بپردازند. نرخ‌های بهره بالاتر از ارزش دلار پشتیبانی می‌کند و هزینه نگهداری دارایی‌های بدون بازده مانند طلا را افزایش می‌دهد.

قیمت طلا این اواخر به دلیل نگرانی‌ها نسبت به بحران بدهی یونان و احتمال بی‌ثباتی در منطقه یورو که باعث افزایش تقاضای سرمایه گذاران برای این فلز زرد شده بود پشتیبانی شده بود اما احتمال سازش میان آتن و وام دهندگان بین المللی در هفته جاری سرمایه گذاران را از افزایش خرید باز داشت.

در بازار فلزات ارزشمند دیگر، هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰٫۲ درصد کاهش یافت و به ۱۱۷۵ دلار رسید. هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰٫۴ درصد کاهش، ۱۶٫۴۶۱۲ دلار معامله شد و هر اونس پالادیم با ۰٫۳ درصد کاهش، ۷۸۰ دلار بود./ ایسنا

بر چسب ها:

ويژه نامه
  • IP Blocking Protection is enabled by IP Address Blocker from LionScripts.com.