جدیدترین مطالب سایت
خانه » اخبار روز » بین الملل » سخنرانی سالانه باراک اوبامادر کنگره / تحریم های ایران را وتو خواهم کرد

سخنرانی سالانه باراک اوبامادر کنگره / تحریم های ایران را وتو خواهم کرد

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی سالانه خود در کنگره از موضوعات مختلفی سخن گفت. اوباما درباره مشکلات داخلی آمریکا تصریح کرد در آمریکا زنان کمتر از مردان حقوق می گیرند و این در سال ۲۰۱۴ خجالت آور است.

بهترین خبر – سخنرانی سالانه باراک اوباما، دقایقی پیش در کنگره آمریکا آغاز شد. سخنرانی سالانه اوباما محلی برای جدال دموکرات ها و جمهوری خواهان در سال جاری میلادی است. جمهوری خواهان پس از پایان سخنرانی اوباما، به سخنان وی واکنش نشان خواهند داد و با آن مخالفت می کنند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی سالانه در کنگره

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی سالانه در کنگره

بخشی از این سخنرانی را به نقل از برخی سایت های فارسی زبان وابسته به دولت های غربی به اطلاع شما می رسانیم:

بی بی سی فارسی(bbc persian):

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی سالانه خود در مسائل داخلی کشورش از بهبود وضع طبقه متوسط آمریکا تاکید کرد و در بخش سیاست خارجی از توافق هسته‌ای با ایران، پایان جنگ افغانستان و جنگ داخلی در سوریه گفت.

آقای اوباما گفت: «دیپلماسی با حمایت فشار بود که باعث شد ایران پیشرفت برنامه اتمی‌اش رو متوقف کند و بخش‌هایی از آن را به عقب برگرداند» اتفاقی که به نظر او برای نخستین بار در یک دهه گذشته روی داده است.

او گفت: «از طریق مذاکره با ایران، آمریکا و متحدانش می‌توانند به طور مسالمت‌آمیز از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری کنند.»

باراک اوباما به تحریم‌های بیشتر علیه ایران اشاره کرد و کنگره را تهدید کرد در صورتی که چنین قانونی را تصویب کنند، او آن را وتو خواهد کرد.

آقای اوباما گفت که برای امنیت ملی کشورش این کار را خواهد کرد.

زندان گوانتانامو
او به پیمان امنیتی با افغانستان اشاره کرد و گفت اگر این پیمان امضا شود، بخش کوچکی از نیروهای آمریکایی در افغانستان می‌مانند تا به نیروهای افغان آموزش دهند و کمکشان باشند.

او جنگ در افغانستان را طولانی‌ترین جنگ آمریکا خواند.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که رابطه کشورش با افغانستان تغییر خواهد کرد اما “چیزی که تغییر نمی‌کند این است که دیگر اجازه حمله تروریست‌ها به کشورمان را نمی‌دهیم.”

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت که آمریکا برای مقابله با حملات سایبری خود را تقویت می‌کند.

آقای اوباما گفت که بعد از پایان جنگ در افغانستان و خروج کامل نیروهای آمریکایی از این کشور باید زندان گوانتانامو تعطیل شود.

از زمان رقابت های انتخاباتی در سال ۲۰۰۸ میلادی، آقای اوباما خواهان تعطیلی این زندان بود.

گفتگوهای صلح

باراک اوباما گفت که کشورش همچنان به حمایت از آن دسته از مخالفان دولت سوریه که با “شبکه‌های تروریستی” ارتباط ندارند ادامه می‌دهد.

او توافق برای نابود کردن سلاح‌های شیمیایی سوریه را نتیجه تلاش‌های دیپلماتیک و تهدید نظامی خواند.
از دیگر دستاوردهای دیپلماتیک آمریکا به گفته آقای اوباما،گفتگوهای صلح اسرائیل و فلسطین است.

او بار دیگر بر تشکیل کشور مستقل فلسطینی تاکید کرد و بر دوستی آمریکا با کشور یهودی نشین اسرائیل.

حقوق زنان

سخنرانی باراک اوباما با تشویق‌های پیاپی حاضران در کنگره همراه بود.

بخش‌هایی از سخنرانی او مورد پسند هر دو طیف جمهوری‌خواه و دموکرات بود و بخش‌هایی از آن هم تنها با دست زدن‌های دموکرات‌ها همراهی می‌شد.
یکی از موضوعاتی که آقای اوباما بر آن انگشت گذاشت و تشویق دو طرف را برانگیخت، مربوط به زنان بود.

او گفت که در آمریکا زنان کمتر از مردان حقوق می گیرند و این امر را در سال ۲۰۱۴ “خجالت آور” توصیف کرد.

آقای اوباما گفت که زنان نباید بعد از زایمان شغلشان را از دست بدهند و از داشتن مرخصی زایمان بیشتر برای زنان سخن گفت.

حداقل دستمزد
اما بالا بردن حداقل دستمزد، چیزی نبود که طرفدارانش در دو سوی طیف سیاسی آمریکا باشند.

آقای اوباما از بالا بردن حداقل دستمزد در آمریکا گفت و از یک پیتزا فروش آمریکایی مثال زد که دستمزد کارگرانش را بالا برده و سپس از همه آمریکایی‌ها خواست تا با بالا بردن حداقل دستمزد به رونق اقتصادی کمک کنند.

جمهوری‌خواهان مخالف این هستند و بالا بردن حداقل دستمزد را مانعی برای کارفرمایان می‌دانند.

آقای اوباما از صاحب‌کارهای آمریکایی خواست تا منتظر تصویب کنگره نشوند و خودشان دستمزدها را افزایش دهند.

اکنون حداقل دستمزد در آمریکا ۷ دلار و ۲۵ سنت است و آقای اوباما خواهان افزایش آن تا ۱۰ دلار و ۱۰ سنت برای هر ساعت کار است.

آقای اوباما همچنین از لزوم روی آوردن آمریکا به انرژی‌های پاک سخن گفت.

از “تغییرات جوی” گفت و از کاهش تولید “دی‌اکسید کربن” در آمریکا، در سالی که گذشت.
صحبت از انرژی‌های غیرفسیلی برای جمهوری‌خواهان چندان خوشایند نیست و در این سخنرانی هم نبود.

درست مثل زمانی که آقای اوباما از طرح بیمه همگانی گفت که جمهوری‌خواهان مخالف آن هستند.
بخش دیگری که جمهوری خواهان را چندان راضی نکرد، جایی بود که آقای اوباما، از کنگره خواست تا حقوق بیکاری اضطراری را دوباره برقرار کنند.

جمهوری خواهان کنگره حقوق بیکاری را خرج اضافی برای اقتصاد آمریکا به حساب می آورند.
به گفته او یک میلیون و ششصد هزار نفر در آمریکا از مزایای این حقوق بیکاری استفاده می کردند که از اول سال جاری میلادی قطع شد.

وقتی که او از بالابردن سطح آموزش در کشور گفت و زمانی که از تسهیل تحصیلات در آمریکا سخن گفت، اعضای دو حزب او را تشویق کردند.
اما راهی که آقای اوباما برای رسیدن به این نقطه پیشنهاد داد چندان مورد پسند جمهوری خواهان قرار نگرفت.

فرصت تاریخی
در صحبت از هرکدام از این موارد هم از کنگره آمریکا خواست تا با تصویب قوانین مورد نظر او، کمک کند تا به این اهداف برسند.

آقای اوباما از همسرش، میشل اوباما، بانوی اول آمریکا مثال زد که در تلاش برای کاستن از چاقی مفرط در کشور تلاش کرده است و آمار آن در کشور پایین آمده است.

سخنرانی سالانه روسای جمهوری آمریکا در کنگره، فرصتی برای توضیح برنامه‌های سیاسی و اقتصادی آنها در سال پیش روست.

جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و جو بایدن، معاون رئیس جمهوری و رئیس سنای آمریکا بر بالای مجلس بودند و پیش از شروع سخنرانی آقای اوباما نسخه‌ای از سخنرانی خود را به آنها داد.

ورود آقای اوباما به کنگره همراه با خوش و بش و تشویق‌های بسیار زیاد نمایندگان کنگره بود که به صورت زنده از تلویزیون‌های آمریکا پخش شد.
اعضای دولت و دیوان عالی آمریکا هم در محل کنگره حضور داشتند.

رادیو فردا(radiofarda):

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، چهارشنبه نهم بهمن ماه در پنجمین سخنرانی سالیانه خود در کنگره آمریکا بار دیگر از تلاش‌های دیپلماتیک خود در برابر ایران دفاع کرد و گفت این تلاش‌ها، بختی برای حل یکی از مهم‌ترین مسائل امنیتی جهان بدون خطر جنگ به وجود آورده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا در این سخنرانی که “سخنرانی وضعیت کشور” نام دارد، تاکید کرد استفاده از فرصت به وجود آمده در قبال ایران برای امنیت آمریکا مهم است.

اوباما می‌گوید اگر ایران از این فرصت استفاده نکند، او نخستین کسی خواهد بود که تحریم‌های بیشتری را علیه تهران طلب خواهد کرد، اما اگر رهبران این کشور از این مجال استفاده کنند، آنگاه می‌توانند گام مهمی برای بازگشت به جامعه جهانی بردارند و «ما یکی از مهم‌ترین چالش‌های امنیتی زمان خود را بدون خطر جنگ، حل کرده‌ایم».

اوباما در عین حال تاکید کرده است که در زمان گفت‌وگوها با مقام‌های تهران تحریم‌های جدید را وتو خواهد کرد.

اشاره او بار دیگر به تلاش‌هایی‌ست که طی هفته‌های گذشته در سنای آمریکا برای تصویب تحریم‌هایی جدید علیه ایران شکل گرفته است. هر چند طی دو روز گذشته خبرگزاری رویترز از متوقف شدن این تلاش‌ها، گزارشی منتشر کرده است.

باراک اوباما در سخنرانی سالیانه خود گفت «حمایت ایران از گروه‌های تروریستی مانند حزب‌الله، برای ما روشن است» و «عدم اعتماد بین دو کشور پاک نشده» اما «این مذاکرات بر مبنای اعتماد نیست و هر توافق جامعی که به آن دست پیدا کنیم باید بر اساس کنشی قابل اثبات باشد تا ما و جامعه بین‌المللی را قانع کند، ایران به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نیست».

در بخش دیگری از سخنرانی خود، رئیس‌جمهوری آمریکا بر «سوریه بدون دیکتاتور، ترور و ترس» تاکید کرد. او در عین حال از دیپلماسی در مورد آن کشور سخن گفت و بر موفقیت آن برای  امحای سلاح‌های شیمیایی در سوریه تاکید کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا در عین حال از دیلپماسی برای ایجاد کشور فلسطین، ایجاد امنیت در اسرائیل و گفت‌وگوهای صلح میان اسرائیل و مقام‌های فلسطینی دفاع کرد.

اوباما می‌گوید آمریکا امروز جای امن‌تری‌ست.

او گفت زمانی که به قدرت رسید ۱۸۰ هزار نیروی نظامی آمریکا در عراق و افغانستان بودند، ولی امروز تمام آنهایی که در عراق بودند و ۶۰ هزار نیرویی که در افغانستان بودند به آمریکا بازگشته‌اند.

رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید روابط آن کشور با افغانستان برای چندی تغییر می‌کند، اما یک چیز تغییر نخواهد کرد: «عزم ما برای آنکه تروریست‌ها حمله دیگری علیه کشورمان نکنند».

اخیرا میان واشینگتن و کابل بر سر امضای پیمان امنیتی که می‌تواند به حضور بخشی از نیروهای چندملیتی در افغانستان تداوم بخشد، اختلافاتی در گرفته است که آینده این پیمان امنیتی را نیز با پرسش‌هایی روبه‌رو کرده است.

نخست: اقتصاد

بخش نخست سخنرانی باراک اوباما به موضوع اقتصاد، بیمه و حمایت‌های دولتی، ایجاد مشاغل و حل مشکل بیکاری اختصاص داشت.

او در نخستن جمله‌هایی که گفت با اشاره به تلاش‌های دولت خود برای حل مشکل بیکاری افزود طی پنج سال گذشته آمریکا با کم‌ترین آمار بیکاری روبه‌روست.

او از تلاش کنگره برای تصویب بودجه آمریکا تشکر کرد اما گفته است سازش بر سر موضوع بودجه نباید بحران بیشتر ایجاد کند، بلکه باید به ایجاد مشاغل بیشتر کمک کند.   
عدم تصویب بودجه آمریکا سبب شده بود که دولت فدرال آن کشور از ماه اکتبر گذشته نزدیک به سه هفته تعطیل شود.

اختلاف حزب جمهوری‌خواه آمریکا با دموکرات‌ها و دولت این کشور بر سر طرح بیمه همگانی معروف به «اوباما‌ـ‌کر» سبب شده بود تا جمهوری‌خواهان از تصویب کل بودجه آمریکا سر باز زنند، هرچند طرح جدید بیمه در نهایت از روز اول اکتبر اجرایی شد.

او ابراز امیدواری کرده است که در سال پیش رو همکاری‌های بیشتری بین دولتمردان صورت گیرد.
اوباما می‌گوید با وجود بهبود شرایط اقتصادی آمریکا در سال‌های گذشته، هنوز باید فرصت‌های شغلی و معیشتی بیشتری ایجاد کرد.

او می‌گوید در این مورد خواهان همکاری بیشتر کنگره است ولی هرجا که لازم باشد «برای ایجاد فرصت‌های بیشتر برای خانواده‌های آمریکایی» بدون حمایت قانون‌گذاران اقدام خواهد کرد.
اوباما خواستار اصلاحات و نیز کاهش مالیات برای ایجاد کار بیشتر در داخل آمریکا و جلوگیری از خروج از سرمایه از کشور شده است.

باراک اوباما می‌گوید برای ایجاد شغل بیشتر در آمریکا باید توجه ویژه‌ای به موضوع انرژی کرد. رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید سیاستی که او از چند سال پیش آغاز کرده است به موفقیت نزدیک می‌شود. و این سیاست، استقلال ایالات متحده در منابع انرژی از دیگر کشورهای جهان است.

او در عین حال از استفاده بیشتر از انرژی خورشیدی نیز دفاع کرد.
آقای اوباما بر حمایت از صاحبان مشاغل کوچک، آموزش نیروهای کاری برای مشاغل مورد نیاز و ایجاد اصلاحاتی در این زمینه تاکید کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید با ایجاد بهترین شرایط آموزشی برای کودکان باید برای فردا نیز نیروی کاری متخصص تربیت کرد.
اوباما می‌گوید دولت آمریکا در حال بازتعریف سازوکار آموزشی‌ در دبیرستان‌هاست به طوری که شهروندان را ساده‌تر به سوی پیدا کردن کار رهنمون شود.

اوباما می‌گوید او و همسرش می‌خواهند هر کودکی در آمریکا همان بختی را داشته باشند که آن کشور به این زوج داده است.
او می‌گوید بازگرداندن رویای آمریکایی در صورتی ممکن است که اقتصاد آن کشور به شان سخت‌کوشی احترام بگذارد.

رئیس‌جمهوری آمریکا از طرح بیمه همگانی خود که از آغاز سال ۲۰۱۴ میلادی اجرایی شده است، دفاع کرد.
این موضوع از مواردی‌ست که جمهوری‌خواهان بر سر آن با رئیس‌جمهوری ایالات متحده اختلاف دارند.

دوم: آمریکا و جهان
در بخش دوم سخنرانی باراک اوباما، رئیس‌جمهوری ایالات متحده به مسائل خارجی و روابط آن کشور با دیگر کشورها و نیز مبارزه با تروریسم پرداخت.

علاوه بر موضوع ایران، سوریه و افغانستان که به‌طور مشخص بخشی از سخنرانی او را به خود اختصاص دادند، اوباما از باقی ماندن خطر القاعده و افراطیون سخن گفت.

او گفت در یمن، سومالی، عراق یا مالی باید همکاری با هم‌پیمانان آمریکا ادامه پیدا کند تا این مشکل حل شود.
رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد که واشینگتن از آن دسته از مخالفان سوری حمایت می‌کند که از شبکه‌های تروریستی دستور نگیرند.

باراک اوباما در بخشی دیگر از سخنرانی خود از محدود کردن عملیات هواپیمای بدون سرنشین دفاع کرد. او در عین حال می‌گوید نیروهای نظامی آمریکا را -مگر آنکه واقعا لازم باشد- به خطر نمی‌اندازد.

او در عین حال از اصلاحات سازوکار نظارتی سازمان‌های امنیتی آمریکا سخن گفت و بر «احترام به حریم خصوصی شهروندان معمولی در آمریکا و خارج از آن» تاکید کرد.

طی ماه‌های گذشته اسنادی که ادوارد اسنودن، کارمند سابق سازمان امنیت ملی آمریکا با خود از آن کشور خارج کرده و در اختیار رسانه‌ها قرار داده نشان از نظارت گسترده سازمان‌های امنیتی آمریکا و گاه سازمان‌های نظارتی بریتانیا بر اطلاعات و مکالمات گروه بزرگی از شهروندان دارد. این نظارت‌ها و رصدها هم در آمریکا و هم در دیگر کشورها انجام شده و با واکنش‌های تندی از جمله از سوی هم‌پیمانان اروپایی آمریکا روبه‌روست.

اوباما در نهایت تاکید کرده است که رهبری ایالات متحده تنها بر دفاع در برابر خطرات استوار نیست که در عین حال قائم بر اشاعه نیکی و درک متقابل است.
باراک اوباما در دومین سال از دومین دوره ریاست‌جمهوری خود، به سر می‌برد.

کنگره آمریکا طی تازه‌ترین انتخابات دو دسته شده است؛ جمهوری‌خواهان اکثریت را در مجلس نمایندگان و دمکرات‌ها -حزبی که اوباما از آن می‌آید- اکثریت مجلس سنا را در اختیار دارند.

او طی این زمان با کنگره اختلافات گوناگونی داشته است که مسئله بودجه آمریکا، بیمه همگانی یا برای نمونه طرح تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران از جمله آنهاست.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده علاوه بر سخنرانی‌های معمول هر سال یک «سخنرانی وضعیت کشور» نیز دارد که در جمع نمایندگان کنگره زده می‌شود.

 


نوشتن دیدگاه

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4.تمامی دیدگاه های منتشر شده در بهترین خبر مورد تایید سایت بهترین خبر نبوده و فقط نظر شخصی کاربران می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

جای عدد خالی را پر کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


IP Blocking Protection is enabled by IP Address Blocker from LionScripts.com.