جدیدترین مطالب سایت
خانه » اخبار روز » در شهر » رییس جمهور و مسئولان چرا به مساله اهواز رسیدگی نمی کنید؟

رییس جمهور و مسئولان چرا به مساله اهواز رسیدگی نمی کنید؟

بهترین خبر – جلسه هفتاد و چهارم شورای اسلامی شهر اهواز در حالی امروز، دوشنبه (۲۰ بهمن​ ماه) برگزار شد که عمده مطالب ناطقین این جلسه خطاب به رییس جمهور و مسئولان دیگر در خصوص رسیدگی به وضعیت مردم خوزستان در شرایط وقوع پدیده گردوخاک بود.

سایت بهترین خبر

آذر زمانپور در نطق پیش از دستور کار شورا در این جلسه، ابتدا خطاب به رییس جمهور گفت: با توجه به وقایع اخیر و حوادثی که گریبان​گیر شهروندان عزیز در استان شده، آقای رییس جمهور خدا قوت، نفس خوزستانی​ها به شماره افتاد و نفس کشیدن برای مردم خوزستان سخت شده است.

وی ادامه داد: آقای رییس جمهور گردوخاک در خوزستان اگر آثار تخریبی بیشتری نسبت به زلزله گیلان، بم و آذربایجان نداشته باشد، کمتر هم ندارد. هر زمان در هر نقطه از ایران اسلامی زلزله یا مشکلی رخ می​دهد، هیات دولت خود را به آن نقطه می​رساند و دستور تشکیل جلسه اضطراری می​دهید اما طی ۲ هفته اخیر بارها و بارها شاهد حادثه غم​بار وقوع گردوخاک استان بودیم و تنها به گزارش مختصر از صدا و سیما اکتفا شد.

این عضو شورای شهر اهواز همچنان خطاب به رییس جمهور گفت: مردم خوزستان این شرایط را سپری کردند اما دریغ از حضور رییس جمهور یا دکتر ابتکار، ریاست سازمان حفاظت محیط زیست در استان خوزستان.

زمانپور اظهار کرد: نباید به مستندات و گزارش​هایی که از تلویزیون پخش می​شود یا به گزارش​های کاغذی اکتفا کنند. اگر اشتباهی در دولت قبل رخ داد و با خشک کردن تالاب هورالعظیم و آبگیرها و خشک شدن تالاب شادگان، عوارض و گردوغبار آن شامل حال مردم خوزستان شده، باید بپذیریم که باید تصمیمات بهینه​تری توسط هیات دولت و دولتمردان گرفته شود تا این همه زندگی بر مردم این استان سخت و تیره و تار نشود.

وی ادامه داد: هزاران هکتار از تالاب هورالعظیم جهت حفر چاه​های نفت خشک شد تا چرخ مملکت بچرخد ولی نفع مردم استان از نفت چه بوده است؟ آیا با خشکاندن تالاب هورالعظیم یک اصله نهال به جای آن کاشته شد یا یک هکتار جنگل​کاری شد؟

این عضو شورای شهر اهواز افزود: آیا شرکت نفت را وادار کردند که برای کاهش این گردوغبار و بحران عظیم چاره​اندیشی کند؟ این بحران اکنون به بلا تبدیل شده است و کشاورزی یک استان را به مخاطره انداخته است و استان زرخیز خوزستان را به کویری لم​یزرع تبدیل و نخیلات را پی ثمر کرده است.

وی ادامه داد: همچنین فرهیختگان، متخصصان، اساتید دانشگاه و حتی سرمایه​گذاران هم بار سفر را بسته​اند. آیا این وضعیت بحرانی نیست؟ مسئولان و دولتمردان این تقدیر را با تدبیر خود هر چه سریع​تر حل کنند.

زمانپور بیان کرد: آیا وزیر بهداشت مردم خوزستان را لایق این ندید که از نزدیک بیاید و شرایط بغرنج آلودگی هوا را از نزدیک ببیند و تدابیری در جهت این آلایندگی​ها بیندیشد. خدا را شکر پذیرفتیم که منبع آلایندگی​ها و گردوغبارها داخلی است و این یعنی اینکه ۵۰ درصد کار را پذیرفتیم که جایی اشتباه کردیم، پس برای برون رفت از این معضل باید در جهت هم​افزایی و حل مشکل به صورت ریشه​ای و با تخصیص اعتباراتی از مرکز در جهت جنگل​کاری دور تا دور اقدام کرد.

وی خطاب به دکتر روحانی گفت: آقای رییس جمهور کاش در این شرایط به استان تشریف​فرما می​شدید و از نزدیک می​دیدید که مردم در این شرایط چه می​کشند و آن​هایی که خود را فرزند خوزستان می​دانند در حق این استان، حق فرزندی را ادا نکرده​اند.

این عضو شورای شهر اهواز ادامه داد: وقتی دریاچه ارومیه خشک می​شود فرزندان آن مرز و بوم ستاد بحران تشکیل می​دهند، مناظره تلویزیونی می​گذارند و صورت مسئله را پاک نمی​کنند. وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان حفاظت محیط زیست را پای تلویزیون می​کشانند و مطالبات به حق مردم را از طریق تریبون​هایی که در اختیار دارند، به آن​ها منتقل می​کنند ولی فرزندان خوزستان، کی فرزندان خوزستان هستند؟ خودتان بهتر از من می​دانید که کی فرزند خوزستان هستند.

زمانپور اظهار کرد: طی ۴۸ ساعته گذشته فرزندان خوزستان کجا بودند که این نوای مشکلات و معضلات مردم خوزستان به سمع و نظر دولتمردان برسانند؟ قطعا اگر این بحران در اصفهان و تهران بود یک هفته مراکز دولتی و غیردولتی تعطیل بود ولی روز گذشته را ساعت ۱۱:۳۰ تعطیل کردند. آقای مدیرکل مدیریت بحران، سلامت مردم را اولویت اول کار خود بدانند. اگر قرار است بارانی هم ببارد آیا این باران اسیدی است؟ چرا سازمان محیط زیست معضلات و مشکلات زیست محیطی را اولویت​بندی نمی​کند و چرا تدابیری برای بلای خانمان سوز گردوغبار نمی​اندیشد؟ اگر کسی کم​کاری می​کند چرا از مردم خوزستان عذرخواهی نمی​کنند؟

این عضور شورای شهر اهوز اظهار کرد: این پولی که برای تهیه و پخش این برنامه به صدا و سیما پرداخت شود، بر اساس چه مجوز و ردیف بودجه​ای به صدا و سیما داده که تریبون یک عده​ای بشود؟ اگر صدا و سیما رسانه ملی است پس باید دغدغه​های مردم را به صورت ملی منعکس کند.

زمانپور افزود: صدا و سیما به جای اینکه به طور کارشناسی معضلات را مورد بررسی کند، جایگاه و تربیونی برای تبلیغات شهردار اهواز شده است. آیا بهتر نبود این پول که کم هم نیست صرف خرید ماسک و شیر برای مردم برای شرایط گردوخاک می​شد؟

حجت​ الاسلام و المسلمین کاظم سواری، دیگر عضو شورای شهر اهواز نیز در نطق پیش از دستور این جلسه اظهار کرد: آیا زمان آن نرسیده که بعد از یک سال و اندی که از فرمایش مقام معظم رهبری درباره گردوغبار خوزستان می​گذرد، اقدامی اساسی صورت بگیرد. حداقل می​شد کمیته​ای اضطراری در مرکز، تشکیل تا موارد به طور جدی پیگیری شود.

وی ادامه داد: روز به روز بر شدت غبار در نقاط مختلف این استان افزوده می​شود. آیا زمان آن نرسیده که این کار به صورت ویژه و بدور از جناح​بندی کارهای سیاسی دنبال شود.

این عضو شورای شهر به عملیات استخراج نفت در تالاب​ها اشاره کرد و گفت: ما از جایی آسیب می​بینیم که نفت را استخراج می​کنند. جهت باد پیش از این از غرب بوده ولی اکنون جهت آن از شرق تغییر پیدا کرده. و این بدان معنا است که گردوخاک از مناطق مختلف در حال برخاستن است. آیا با توجه به این شرایط امتیازهایی به مردم اهواز داده می​شود؟ حتی حق بدی آب و هوا را نیز به کارکنان نمی​دهند، بنابراین لازم است تصمیمات جدی در این زمینه برای استان خوزستان اتخاذ شود.

سواری در ادامه نطق خود شهردار را مورد خطاب قرار داد و گفت: امروز پروژه​هایی در حال اجرا است که باید طعم شیرین اجرای آنها به کام مردم خوش آید و مراقب باشیم که با اقداماتی کام آنها را با این پروژه​ها تلخ نکنیم. در این مورد می​توان به مسیر اصلی تردد مردم از پل پنجم به سمت میدان جمهوری اسلامی اشاره کرد که اکنون به دلیل انجام اقدامات عمرانی بسته شده و مردم با مشقت تردد می​کنند. لازم است جایگزین مسیرهای بسته شده را تعیین و به مردم اطلاع​رسانی کنید.

وی افزود: پروژه​هایی هم در شهر موجود است که هم کلنگ​زنی شده و هم اعتبار آنها مشخص شده است ولی اقدامات شهرداری نباید به گونه​ای باشد که کلنگ​زنی در یک سال صورت بگیرد و عملیات اجرای آن به سال بعد کشیده شود.

پس از پایان نطق دو عضو شورای شهر، اعتراض فرمانداری مبنی بر مغایرت تعدادی از مصوبات شورا با قانون مطرح شد که به دلیل اینکه این اعتراض در سه برگ و بندهای مختلف، ۱۵ دقیقه قبل از شروع جلسه به دست شورا رسید، به آن رسیدگی نشد و به هفته آینده موکول شد.

همچنین دراین جلسه نامه مساعدت به تکمیل بارگاه علی​بن​مهزیار اهوازی به مبلغ ۲ میلیارد تومان از محل اعتبارات شهرداری مورد بررسی قرار گرفت.

جمشید سلحشور، عضو شورا به عنوان مخالف این موضوع گفت: بارگاه علی​بن​مهزیار اهوازی برای همه ما یک مقبره ارزشمندی است اما هر کاری را باید از مسیر خود انجام داد. سازمان اوقاف و امور خیریه متولی این کار است و برای این امور نیز اعتبارات خاص خود را دارد. همچنین استانداری خوزستان در سال​های گذشته کمک زیادی به تکمیل این بارگاه کرد.

وی ادامه داد: شهرداری مگر چقدر اعتبار دارد که ۲ میلیارد تومان برای بازسازی از آن درخواست می​شود؟ اکنون مشکل گردوغبار را داریم و اگر شهرداری بتواند این مبالغ را در مبارزه با گردوغبار و حتی درخت‌کاری و حتی کاهش عوارض ناشی از این پدیده صرف کند بهتر است.

خورشیدی، عضو دیگر شورا نیز به عنوان موافق این موضوع گفت: اگر دستگاه​های دولتی تاکنون به تکمیل این بارگاه کمک می​کردند اکنون به این وضعیت نمی​رسیدیم و تاکنون این پروژه تکمیل می​شد.

حسین حیدری، عضو شورای شهر در خصوص این موضوع گفت: ۹ میلیارد تومان تاکنون برای تکمیل این بارگاه ملکوتی هزینه شده و حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است که طبق اعلام مسوولان اوقاف ۶ میلیارد تومان دیگر اعتبار لازم است.

غلامرضا سبزعلی، عضو شورا نیز به عنوان مخالف این موضوع گفت: مسئولان قبلی تخریب این بارگاه در کارشان نبوده و تنها بازسازی آن باید صورت می​گرفت اما زمانی که این بارگاه را تخریب کردند ادعا داشتند که پول بازسازی آن را تأمین خواهیم کرد. به نظرم مسئولان قبلی که مسبب تخریب این بارگاه بودند باید مورد بازخواست قرار بگیرند./ ایسنا


نوشتن دیدگاه

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4.تمامی دیدگاه های منتشر شده در بهترین خبر مورد تایید سایت بهترین خبر نبوده و فقط نظر شخصی کاربران می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

جای عدد خالی را پر کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


IP Blocking Protection is enabled by IP Address Blocker from LionScripts.com.