جدیدترین مطالب سایت
خانه » اخبار روز » اجتماعی » روزگاری که پیدا کردن شغل حکم کیمیا دارد

روزگاری که پیدا کردن شغل حکم کیمیا دارد

بازدیدها: 0

بهترین خبر – استفاده بیش از حد از بند «پ» یعنی همان پارتی و پول امان جوانان را بریده، زیرا در روزگاری که پیدا کردن شغل حکم کیمیا را دارد، بیشتر فرصت‌های شغلی نصیب افرادی می‌شود که در سازمان‌های مختلف آشنا دارند یا با پول فراوانی که دارند برای خود شغلی دست و پا می‌کنند.

سایت بهترین خبر

روزگاری که پیدا کردن شغل حکم کیمیا دارد

دیروز رئیس مرکز پژوهش‌ها و مطالعات راهبردی وزارت ورزش و جوانان آماری را منتشر کرد که گواهی است بر وضع موجود؛ براساس این آمار 86.4 درصد از جوانانی که در جدیدترین نظرسنجی این مرکز شرکت کرده‌اند معتقدند یافتن شغل نیاز به سفارش، توصیه و روابط به جای ضوابط دارد.
علاوه بر این به اعتقاد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی شغل نسبت به مسکن در اولویت قرار دارد. 68.4 درصد از آنان معتقدند که دستیابی به مسکن از طریق اشتغال قابل حل است.

محمدتقی حسن‌زاده، رئیس مرکز پژوهش‌ها و مطالعات راهبردی وزارت ورزش و جوانان درباره مهم‌ترین وظیفه دولت از نظر جوانان عنوان کرد: 47.3 درصد پاسخگویان تامین شغل و امنیت شغلی، 20.8 درصد امنیت اجتماعی و اقتصادی و 15.1 درصد حل مشکل مسکن و کمتر از 17 درصد نیز موارد دیگر را مهم‌ترین وظیفه دولت در حوزه جوانان ذکر کردند.

جوان و دنیای مجازی

رئیس مرکز پژوهش‌ها و مطالعات راهبردی وزارت ورزش و جوانان با اشاره به این‌که 67.4 درصد از جوانان از اینترنت استفاده می‌کنند، گفت: 69.3 درصد از جوانان برای بهره‌گیری از اینترنت از فیلترشکن استفاده می‌کنند، این در حالی است که براساس نتایج این تحقیق 19.1 درصد آنان برای چت، 15.3 درصد به‌منظور ارتباط با شبکه‌های اجتماعی، 15.2 درصد برای سرگرمی و بازی و 10.4 درصد برای تحقیق و پژوهش‌های علمی، 12.3 درصد برای دانلود فیلم، موسیقی و عکس، 2.4 درصد برای وبلاگ، 2.2 درصد برای کسب اطلاعات عمومی و بهداشتی، 4.2 درصد برای موارد غیراخلاقی، 4.1 درصد برای چک کردن ایمیل، 11.5 درصد برای برقراری ارتباط با جنس مخالف و تعدادی نیز گفته‌اند از اینترنت بهره‌های دیگر مانند تجارت می‌برند.

حسن‌زاده درباره پیمایش ملی ارزش‌ها و نگرش‌های جوانان بیان کرد: این پیمایش از سال 79 هر سه سال یک‌بار در سطح کشور اجرا شده است. موج ششم این پیمایش با هدف شناخت نگرش‌ها و رفتارهای اجتماعی و فرهنگی جوانان 15 تا 29 سال سراسر کشور در سال 92 بین 15 هزار نفر به عنوان جامعه نمونه ـ که معرف ملی و استانی جمعیت جوان کشور هستند ـ انجام شده است.

وی با اشاره به محورهای مورد مطالعه اظهار کرد: هویت در ابعاد فردی، دینی، ملی، انقلابی، خانواده، ازدواج و طلاق، رفاه و تامین اجتماعی، اخلاق و تربیت، جمعیت و مهاجرت، مشارکت اجتماعی و سیاسی، اشتغال و مهارت‌آموزی، فضای مجازی، رسانه و ارتباطات، اوقات فراغت، آموزش، دانش و پژوهش، مسکن، تربیت‌ بدنی و ورزش، جرایم و آسیب‌های اجتماعی، خلاقیت و ابتکار، بهداشت و سلامت و تهاجم فرهنگی، 17 مساله و موضوع اصلی جوانان در این مطالعه است.

رئیس مرکز پژوهش‌ها و مطالعات راهبردی وزارت ورزش و جوانان با بیان این‌که این مطالعه با رعایت ویژگی‌های سنی و جنسی، سطح تحصیلات، دین، شغل، اقتصاد، زبان و قومیت انجام شده است، یادآور شد: 50.1 درصد پاسخگویان مرد و 49.9 درصد آنان زن بوده‌اند. این مطالعه میان گروه‌های مختلف تحصیلی از دانش‌آموزان دوره ابتدایی گرفته تا دکتری و دانشجویان حوزه و زنان خانه‌دار و سربازان انجام شده است.

تنهایی و اینترنت

حسن‌زاده درباره دلایل استفاده جوانان از شبکه‌های اجتماعی اظهار کرد: 39 درصد از پاسخگویان فرار از تنهایی و سرگرمی، 22.3 درصد از آنان ارتباط و تبادل تجربه را انگیزه خود برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی ذکر کردند و کمتر از 5 درصد از این افراد از شبکه‌های اجتماعی برای مسائل غیرضرور استفاده می‌کنند.

افتخاری به نام مسلمان بودن

حسن‌زاده درباره نتایج به‌دست آمده در سنجش هویت دینی و ملی جوانان ایرانی نیز افزود: 82 درصد از جوانان از مسلمان بودن خود کاملا احساس افتخار می‌کنند و 68.1 درصد آنان گفته‌اند که در صورت بروز مشکل برای کشور در حفاظت از مرزهای ایران می‌کوشند.

وی یادآور شد: از بعد انقلابی 72.5 درصد پاسخگویان معتقدند که باید از جمهوریت و اسلامیت نظام حفاظت کرد. 78.9 درصد از زندگی در روابط خانوادگی خود راضی هستند و 81.7 درصد آنان نیز در خانواده خود احساس آرامش، رضایت و امنیت می‌کنند.

رئیس مرکز پژوهش‌ها و مطالعات راهبردی وزارت ورزش و جوانان درباره آمار به دست آمده در این پژوهش در زمینه ازدواج و طلاق نیز عنوان کرد: 82.6 درصد جوانان مخالف انتخاب همسر از طریق فضای مجازی هستند، همچنین 55.6 درصد آنان معتقدند پایبندی به سنت‌های ازدواج مانند برگزاری مراسم، مهریه و جهیزیه تاثیر خوبی در پایداری زندگی مشترک دارد. افزون بر این 58 درصد جوانان مخالف خواستگاری دختر از پسر هستند. به گفته حسن‌زاده، در این نظرسنجی 68.6 درصد جوانان مخالف صیغه و 41.8 درصد نیز با ازدواج فامیلی موافق بوده‌اند. افزون بر این 76.9 درصد جوانان معتقدند که مشکلات اقتصادی و فقر در وقوع طلاق موثر است.

حسن‌زاده با اشاره به نتایج به دست آمده درباره نحوه گذراندن اوقات فراغت جوانان اظهار کرد: به طور میانگین اوقات فراغت جوانان در هفته 28 ساعت است که 56.1 درصد آنان اعتقاد دارند گذران اوقات فراغت باید همراه با خانواده باشد. به اعتقاد 58.3 درصد جوانان مسئولیت برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت باید به‌عهده دولت باشد.

وی درباره داده‌های به دست آمده در زمینه تماشای تلویزیون، گوش دادن به موسیقی، استفاده از رایانه و ورزش کردن به عنوان روش‌های گذران اوقات فراغت، تصریح کرد: 65.8 درصد پاسخ‌دهندگان هر روز تلویزیون تماشا کرده و 52.9 درصد روزانه موسیقی گوش می‌کنند. 42 درصد از رایانه استفاده کرده و 23.7 درصد جوانان نیز هر روز ورزش می‌کنند که میزان ورزش جوانان نسبت به نظرسنجی سه سال قبل، 10 درصد افزایش یافته است.حسن‌زاده با بیان این‌که 71.6 درصد جوانان ورزش می‌کنند، تصریح کرد: 47.9 درصد آنان یک تا دو ساعت طی روز این کار را انجام می‌دهند و حدود 30 درصد جوانان به هیچ وجه ورزش نمی‌کنند.

رئیس مرکز پژوهش‌ها و مطالعات راهبردی وزارت ورزش و جوانان درباره علت ورزش نکردن جوانان اظهارکرد: 36.5 درصد از آنها فرصت نداشتن و کارهای مهم‌تر از ورزش را علت ورزش نکردن عنوان کردند. 29.7 درصد حوصله نداشتن، 26.5 درصد فرصت نداشتن، 19.7 درصد دسترسی نداشتن به امکانات ورزشی و 14.7 درصد هزینه گران باشگاه‌ها را دلیل این امر توصیف کردند و به اعتقاد 14.4 درصد نیز دسترسی جوانان به امکانات ورزشی ضعیف است.

وی درباره مهم‌ترین مشکلات استفاده از امکانات ورزشی نیز عنوان کرد: 33.6 درصد هزینه بالای اماکن ورزشی و 24 درصد دوری این اماکن از محل زندگی را مهم‌ترین علل مشکلات استفاده از امکانات ورزشی ذکر کردند.

امکانات بهداشتی و جوانان

حسن‌زاده به نگرش جوانان در این پیمایش نسبت به بهداشت و سلامت خود اشاره کرد و افزود: 40.6 درصد جوانان معتقدند که امکانات موجود در زمینه بهداشت راضی‌کننده نیست.

وی درباره نتایج پیمایش ملی ارزش‌ها و نگرش‌های جوانان در حوزه عفاف و حجاب نیز خاطرنشان کرد: 76.4 درصد پاسخگویان، رعایت مسائل شخصی در روابط دختر و پسر را برای حفظ عفاف ضروری می‌دانند. 42.7 درصد جوانان نیز معتقدند حفظ عفاف ربطی به نوع پوشش ندارد.

رئیس مرکز پژوهش‌ها و مطالعات راهبردی وزارت ورزش و جوانان با اشاره به مهم‌ترین دلایل جوانان از نگاه پاسخگویان برای مهاجرت به خارج از کشور اظهار کرد: 43.4 درصد پاسخگویان دستیابی به رفاه و آینده بهتر را دلیل انجام این کار ذکر کردند.

بیشترین نگرانی‌های جوانان

حسن‌زاده درباره بیشترین نگرانی‌های جوانان اظهار کرد: 30.6 درصد جوانان مسائل مالی و اقتصادی، 28.9 درصد آنان اشتغال مناسب، 10.8 درصد تحصیل و قبولی در کنکور و 7.5 درصد جوانان نیز ازدواج را بیشترین نگرانی خود ذکر کرده‌اند. نبود چشم‌انداز روشن برای برنامه آینده 6.1 درصد، مسائل خانودگی 3.8 درصد، مشکلات روحی و رفتاری 2.6 درصد، مشکلات جسمانی و سلامتی 2.3 درصد، مشکل خاص نداریم 7.4 درصد، دیگر موارد 0.4 درصد و بی‌پاسخ 0.6 درصد.

وی درباره مهم‌ترین شاخص‌های زندگی خوب از نظر جوانان در این پیمایش عنوان کرد: 36.8 درصد موفقیت اجتماعی و منصب شغلی بالا، 31.6 درصد برخورداری از خانواده و دوستان دلسوز و 23.7 درصد نیز درآمد بالا را مهم‌ترین شاخص‌های زندگی خوب دانسته‌اند./جام جم


نوشتن دیدگاه

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4.تمامی دیدگاه های منتشر شده در بهترین خبر مورد تایید سایت بهترین خبر نبوده و فقط نظر شخصی کاربران می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

جای عدد خالی را پر کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.