جدیدترین مطالب سایت
خانه » سبک زندگی » خانه و خانواده » روان شناسی رنگ ها برای استفاده در اتاق

روان شناسی رنگ ها برای استفاده در اتاق

بهترین خبر – انتخاب رنگ اتاق هميشه يک دغدغه اساسي است به خصوص که اين روزها برخي افراد تصميم دارند براي سال آينده رنگ ديوار اتاق هاي منزل خود را تغيير دهند.

سایت بهترین خبر

در هر صورت پاسخ به اين سؤال که رنگ اتاقم بايد چه رنگي باشد سوالي است که ذهن خيلي ها را به خود مشغول کرده است. قطعاً هر رنگي تأثير متفاوتي بر فضاي خانه و روحيه شما مي گذارد. در نتيجه قبل از انتخاب آن، بايد تأثير کلي هر رنگ در منزل و البته رابطه آن با روحيه خودتان را بشناسيد. هر رنگ با توجه به ويژگي هايي که دارد حس خاصي به خانه مي دهد و براي فضاي خاصي مناسب است.

آبي: اگر دنبال آرامش هستيد
حس و حال: مهم ترين حسي که آبي به فضا مي دهد آرامش و سردي است. در عين حال طيف هاي مختلف رنگ آبي مي تواند حس هاي کاملاً متفاوتي به شما دهد؛ مثلاً همان طور که آبي روشن آرامش شما را زياد مي کند و تمرکزتان را افزايش مي دهد، آبي تيره مي تواند در تقويت اعتماد به نفس موثر باشد.

علاوه بر اين ، اين رنگ سرد است و مي تواند فضايي که داريد را بزرگ تر از چيزي که هست نشان دهد.

براي کجا: آبي مي تواند براي اتاق خواب شما رنگ مناسبي باشد. بهتر است در اتاق خواب از طيف هاي خواب آور آبي، مثل لاجوردي يا آبي روشن چرک که به طوسي روشن متمايل است استفاده کنيد. . فقط دقت کنيد که رنگ آبي براي اتاق بچه ها مناسب نيست، سرماي اين رنگ تحرک آن ها را کم مي کند.

سبز: اگر مي خواهيد سرزنده باشيد
حس و حال: رنگ سبز آن قدر آرامش بخش و زنده است که آن را براي اتاق ها هم استفاده مي کنند. اين رنگ باعث تمدد اعصاب شما و ايجاد حس اميدواري در اعضاي خانواده خواهد شد. به علاوه اين رنگ به راحتي در هر خانه اي مي نشيند. البته نبايد فراموش کنيد استفاده از سبز تيره و کدر درست برعکس سبز روشن شما را افسرده خواهد کرد.

براي کجا: سبز براي تمام مناطق خانه رنگ مناسبي است، اما براي بعضي جاها مناسب تر است. براي مثال سبز براي اتاق کار رنگ کاملاً مناسبي است؛ چون مي تواند خستگي را از تن شما بيرون کند. استفاده از کمي رنگ سبز در ورودي خانه حس خوبي به شما و مهمانان تان در ابتداي ورود به خانه خواهد داد.

قرمز: اگر مي خواهيد پرهيجان باشيد
حس و حال: قرمز رنگ گرم و بسيار مهمي است. استفاده از آن به فضا هيجان وانرژي مي دهد. اگر احساس مي کنيد فضاي خانه شما کسل کننده شده است مي توانيد اين رنگ را در خانه تان به کار ببريد. اين رنگ به فضاي خانه شما عمق مي دهد، فراموش نکنيد استفاده زياد از اين رنگ، امکان دارد شما را عصبي کند. پس در کاربرد آن اعتدال را رعايت کنيد.

براي کجا: رنگ قرمز اشتها را زياد مي کند. براي همين است که در بسياري از رستوران ها از اين رنگ استفاده مي شود. در نتيجه قرمز براي آشپزخانه رنگي مناسب است. گرماي اين رنگ به درد اتاق نشيمن شما هم مي خورد چون باعث گرمي فضا مي شود. فقط فراموش نکنيد قرمز به دليل تندي و تيرگي، فضاي شما را کوچک تر نشان خواهد داد. اگر مي خواهيد قرمز را در آشپزخانه استفاده کنيد، بهترين همراه براي آن زرد است.

نارنجي: اگر مي خواهيد شاد باشيد
حس و حال: رنگ نارنجي فضا را گرم مي کند و حس اعتماد به نفس و امنيت را در شما تقويت مي کند. از همه اين ها مهم تر نارنجي رنگ شادي و نشاط است و استفاده درست از آن؛ مثل نوشيدن يک ليوان آب پرتقال تازه باعث سرزندگي شما مي شود.

براي کجا: بهتر است از رنگ نارنجي در اتاق خواب استفاده نکنيد چون آرامش را از فضا مي گيرد، به جاي آن نارنجي براي آشپزخانه و اتاق غذاخوري رنگ مناسبي است. چون اشتها را زياد مي کند و حسي صميمي به فضا مي دهد. اگر هم مي خواهيد فضاي گرمي داشته باشيد مي توانيد نارنجي را با لوازم قهوه اي هماهنگ کنيد. اگر دنبال فضايي شادو سرزنده هستيد، ترکيب نارنجي با آبي را امتحان کنيد. فضاي شما شبيه درياي تابستاني خواهد شد.

قهوه اي: اگر مي خواهيد با ثبات باشيد
حس و حال: قهوه اي رنگ طبيعت است و به همين دليل احساسات طبيعي را به خانه مي آورد. اين رنگ به فضاي شما گرما، قدرت و ثبات مي دهد. در يک اتاق بي روح ترکيب ديوارهايي به رنگ گرم با وسايل چوبي قهوه اي رنگ مي تواند گرماي فضا را چند برابر کند.

براي کجا: مي توانيد رنگ قهوه اي را در آشپزخانه استفاده کنيد. استفاده از آن در اين فضا مي تواند به محيط عمق بدهد.اگر وسايل نشيمن شما چوبي است، رنگ زدن يکي از ديوارها به رنگ قهوه اي تيره مي تواند به زيبايي اتاق نشيمن کمک کند و جلوه خاصي به اتاق دهد. مي توانيد اين رنگ را با حصير يا قاليچه هاي پوستي تکميل کنيد تا ترکيب هماهنگي داشته باشيد.

زرد: اگر اميد مي خواهيد
حس و حال: زرد، رنگ آغاز روز است؛ بنابراين حس شروع دارد و به خانه شما گرما و روشني مي دهد. شور، نشاط و اميدواري هم از ديگر موهبت هاي اين رنگ زيباست. زرد به دليل روشني و درخشندگي مي تواند فضاي شما را بزرگ تر و روشن تر از چيزي که هست نشان دهد. به همين دليل براي فضاهاي کوچک که قرار است شاد جلوه کنند، رنگ مناسبي است.

براي کجا: زرد براي اتاق خواب مناسب نيست چون ممکن است باعث بي خوابي شود. اما اين رنگ براي اتاق ناهارخوري و نشيمن و تمام فضاهاي ديگري که در آن خانواده قرار است دور هم جمع شوند مناسب است و به فضاي شما حس صميميت و دوستي مي دهد. اگر دوست نداريد ديوارهاي نشيمن را زرد کنيد، مي توانيد يک گلدان پر از گل هاي زرد رنگ روي ميز ناهار خوري بگذاريد.مطمئن باشيد همان کاربرد را خواهد داشت. زرد به راحتي با رنگ هاي ديگر هماهنگ مي شود اما يکي از بهترين نمونه ها آبي است.اين ترکيب ترکيب آسمان آفتابي است و زيبايي خيره کننده اي دارد.

صورتي: سرشار از عشق شويد
حس و حال: صورتي رنگ شادي و احساسات عاشقانه است. اين رنگ حس شادي را به خانه شما مي دهد و افسردگي و گوشه گيري را از شما دور مي کند.

براي کجا: اولين جايي که با شنيدن اسم رنگ صورتي تصور مي کنيد اتاق دختر بچه هاست. البته معلوم است که صورتي براي اتاق دختر بچه ها بهترين رنگ است. به خصوص اگر آن را با رنگ هاي شاد ديگر مثل قرمز و زرد ترکيب کنيد. اما اين رنگ متفاوت و رويايي فقط براي اتاق دختر بچه ها مناسب نيست، شما هم مي توانيد از ترکيب صورتي با قهوه اي براي رنگ آميزي اتاق خوابتان استفاده کنيد. فقط به ياد داشته باشيد صورتي براي آشپزخانه مناسب نيست زيرا اشتها را کم مي کند.


نوشتن دیدگاه

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4.تمامی دیدگاه های منتشر شده در بهترین خبر مورد تایید سایت بهترین خبر نبوده و فقط نظر شخصی کاربران می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

جای عدد خالی را پر کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.