جدیدترین مطالب سایت
خانه » سلامت » دهان و دندان » دلیل کج شدن دندان ها در فک

دلیل کج شدن دندان ها در فک

اجداد انسان حتي زماني بيشتر از ۳۲ دندان داشتند.
بهترین خبر- امروزه ميلياردها نفر با مشکل کمبود فضا براي دندان‌هايشان در دهان مواجه هستند. مشکل، عدد ۳۲ است. روند تکامل طبيعي براي دسته خاصي از ميمون‌ها، که انسان نيز به آن تعلق دارد، ۳۲ عدد دندان در نظر گرفته است.

سایت بهترین خبر

چرا دندان ها کج رشد مي کنند؟

عدد ۳۲ نفريني براي انسان
فک آدميزاد براي ۳۲ عدد دندان، کوچک است. به همين خاطر اين دندان‌ها معمولا به صورت فشرده کنار هم چسبيده‌اند. افزون بر اين، زماني که دندان‌هاي عقل نيز جا را براي ديگر دندان‌ها تنگ مي‌کنند، انسان به ياد مسير تکاملي‌اش مي‌افتد. دندان‌هاي عقل نمايانگر اين هستند که اجداد انسان حتي زماني بيشتر از ۳۲ دندان داشتند.

عدد ۳۲ اما در دهان شامپانزه‌ها هيچ‌گونه مشکلي ايجاد نمي‌کرده است. آنها همواره داراي دندان‌هايي صاف و زيبا بودند. اما چرا اين مساله براي انسان به يک مشکل تبديل شد؟
دليل اين امر رشد مغز انسان است. در سير تکامل حيوان به انسان، مغز او همواره بزرگتر شده و اين رشد بر برنامه‌ي رشد و تکامل استخوان‌هاي جمجمه و فک تاثير گذاشته است. اين نتيجه پژوهش محققاني از دانشگاه زوريخ در سوئيس است.

رشد مغز و استفاده بيشتر از ابزار تا دندان
حال ممکن است که اين سوال پيش بيايد که رشد مغز چه رابطه‌اي با دندان‌دارد؟ اما نکته مهم اينجاست که رشد مغز در ميان انسان‌هاي اوليه منجر به تفکر درباره استفاده از ابزارهاي گوناگون به جاي دندان شده است. براي مثال آنها به اين نتيجه رسيدند که با شاخه‌هاي درخت يا سنگ هم مي‌توان پوست مواد غذايي را جدا کنند و ديگر نيازي به دندان‌هاي آسياب نيست. بدين وسيله تکميل يافتن ابزار باعث کوچک شدن فک انسان شد.

ايجاد فضا در دهان با روش ارتودنسي
مغز انسان در سير تکاملي خود بيشتر و بيشتر رشد کرد، و همراه آن توقعات و انتظارات زندگي نيز پيچيده‌تر شدند. بدين ترتيب جمجمه صورت براي فکر کردن بيشتر در ناحيه گيجگاه به طرف جلو کشيده شد و دهان ميمون‌وار به بيني سربالا و يک چانه ظريف تبديل گرديد.

به اين معنا که فضا در فک انسان کم شد، اما عدد ۳۲ باقي ماند. به همين خاطر انسان‌ها امروزه با شيوه‌هاي مختلف ارتودنسي کوشش مي‌کنند که فضاي بيشتري براي دندان‌هاي خود در دهان ايجاد کنند. در اين ميان، تنها امري که مايه تسلي انسان است، اين است که کج بودن دندان‌هايش نشات گرفته از هوش تکامل يافته‌ي نوع بشر است./روزگارنو


نوشتن دیدگاه

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4.تمامی دیدگاه های منتشر شده در بهترین خبر مورد تایید سایت بهترین خبر نبوده و فقط نظر شخصی کاربران می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

جای عدد خالی را پر کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.