جدیدترین مطالب سایت
خانه » اقتصادی » بورس » جریان پول از طلا به بورس

جریان پول از طلا به بورس

بهترین خبر – بررسی روند بازار‌ها در دو هفته گذشته نشان می‌دهد با افزایش خوش‌بینی‌ها نسبت به مذاکرات در حال انجام میان ایران و غرب، جریان پول از بازارهای غیرمتشکلی مانند طلا و ارز به بازار سرمایه تغییر مسیر داده است.

سایت بهترین خبر

بررسی‌ها نشان می‌دهد با کاهش نااطمینانی‌ها در حوزه اقتصادی و محیط درونی، سرمایه‌گذاران تمایل بیشتری به مشارکت در بازار سهام دارند. بنابر آمارهای منتشر شده از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار حجم معاملات در چند هفته اخیر رشد بی‌سابقه‌ای داشته است.

هفته گذشته حجم معاملات از یک میلیارد سهم گذشت، این رقم توانست هفته مورد نظر را رکورددار افزایش حجم معاملات در سال 93 کند. شاخص سرمایه‌گذاری حقیقی‌ها نیز که به‌طور سنتی نشانه افزایش اعتماد و بازگشت سرمایه‌های خرد و جدید به بازار سرمایه است، در هفته مورد بررسی بهبود چشمگیری داشته است.

هفته گذشته سهم حقیقی‌ها در خرید سهام در مقایسه با حقوقی‌ها 70 به 30 بوده است. نسبتی که تائیدکننده تغییر جریان سرمایه در اقتصاد ایران است. در مقابل قیمت سکه طلا در بازار در 15روز اخیر به کمترین مقدار در 9ماه گذشته رسیده است.

کاهش سکه در شرایطی رخ داده که قیمت سکه تحولات جهانی را به‌طور کامل همراهی نکرده است. در واقع اگر قرار بر همراهی کامل سکه با تغییرات اونس باشد، روند قیمتی هنوز پتانسیل کاهش را دارد.اونس جهانی در 15 روز گذشته 5/7 درصد کاهش داشته است، این درحالی است که سکه در این مدت 5/3 درصد افت قیمت را تجربه کرده است.

مقاومت سکه در برابر کاهش قیمت در دوره‌ای رخ داده که افزایش در بازار‌های داخلی کمتر از یک درصد بوده است. بنابراین این وضعیت می‌تواند به خوبی نشان دهد که افت قیمت در این بازار بیش از آنکه ناشی از ریزش اونس باشد، تحت‌تاثیر خروج نقدینگی از این بازار رخ داده است.بازار ارز نیز می‌تواند به عنوان شاخصی دیگر برای تائید تغییر جریان سرمایه باشد.

در 15‌روز گذشته قیمت دلار 9 دهم درصد تغییر کرده است. افزایش قیمت از دو جهت می‌تواند معنادار باشد؛ تغییر قیمت ارز در مدت مشابه ماه قبل 5/1 درصد بود. روند مذکور نشان می‌دهد تغییرات در ماه جاری کمتر از مدت مشابه بوده است. نکته دیگر آنکه افزایش کمتر از یک درصدی دلار زمانی رقم خورده که دلار در بازار جهانی رکوردهای چهار سال گذشته را شکسته است و در اوج رونق است. در یک هفته گذشته نیز در بازار‌های جهانی دلار 5/3 درصد تقویت شده است.

بنابراین بخشی از تغییرات قیمت در بازار ارز داخل را می‌توان به این عامل مرتبط دانست. پژوهش‌های مختلف نشان می‌دهد: سیطره تاثیرگذاری اخبار سیاسی همچون اخبار اقتصادی آنچنان گسترده و عمیق است که بازار سرمایه‌خواه ناخواه تحت تاثیر آن قرار می‌گیرد. انعکاس اخبار مثبت از مذاکرات در جریان ایران و غرب پیشران ورود سرمایه به بازارهایی شد که قیمت‌ها در آن به کف رسیده است. یکی از شواهد اثبات این تحلیل نیروی محرکه رشد شاخص در بورس تهران است.


نوشتن دیدگاه

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4.تمامی دیدگاه های منتشر شده در بهترین خبر مورد تایید سایت بهترین خبر نبوده و فقط نظر شخصی کاربران می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

جای عدد خالی را پر کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.