جدیدترین مطالب سایت
خانه » اقتصادی » جایگاه مزد منصفانه از نگاه روحانی و حامیانش

جایگاه مزد منصفانه از نگاه روحانی و حامیانش

مشرق امروز در مطلبی جنجالی جایگاه مزد منصفانه از نگاه روحانی و حامیانش را بر روی خروجی خود قرار داد.

بهترین خبر – حامیان دولت یازدهم سال های نه چندان دور در قالب یادداشت ها و سخنرانی های مختلف مطالبی را درباره دستمزد کارگران نوشتند و گفتند که بازگشت به چند سال قبل و مروری بر اظهارات آنها خالی از لطف نیست:

سایت بهترین خبر

جایگاه مزد منصفانه از نگاه روحانی

•حداقل دستمزد کارگران برای سال آینده با توجه به اوضاع اقتصادی کشور نباید کمتر از ۷۰۰ هزار تومان باشد.•این رقم حتی تامین‌کننده امرار معاش و هزینه مسکن کارگران نیست و این در حالی برای خانواده ۳/۵ نفری در نظر گرفته شده که تعداد افراد در خانواده‌های کارگران در واقعیت بیش از این تعداد است.

• با این رقم می‌توان مطمئن بود که یک خانواده کارگر زنده می‌ماند.

• ۷۰۰ هزار تومان خط مرگ و زندگی خواهد بود.

• باید در انتظار گسترش هولناک فقر در کشور باشیم.

•نباید حداقل دستمزد کارگران کمتر از ۸۵۰ هزار تومانی که به عنوان خط فقر تعیین شده، باشد.

جملات فوق، اظهارات منتقدان دولت روحانی در سال ۱۳۹۲ نیست؛ بلکه این ها اظهارات اقتصاددانان اصلاح طلب در دوره دولت سابق است که در اسفند سال ۱۳۸۷ بیان شده بود.

در آن زمان، این دسته از اقتصاددانان اصلاح طلب که اکنون حامیان جدی دولت روحانی محسوب می شوند، مدعی بودند که حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۳۸۸ (یعنی ۴ سال پیش) باید به ۷۰۰ هزار تومان افزایش یابد تا خانواده آنها از فقر نمیرد.

اما همین افراد، اکنون که ۴ سال بعد، دولت روحانی حداقل دستمزد کارگران را برای سال ۱۳۹۳ حدود ۶۰۸ هزار تومان تعیین کرده، سکوت کرده اند و دیگر خبر از هشدارهای آنان نسبت به گسترش هولناک فقر در کشور و خطر مرگ کارگران نیست.

اگر طبق استدلال اقتصاددانان اصلاح طلب در ۵ سال قبل، حداقل دستمزد باید ۷۰۰ هزار تومان تعیین می شد، با توجه به مجموع تورم بیش از ۱۰۰ درصدی طی این سال ها، آیا حداقل دستمزد کارگران برای سال ۱۳۹۳ نباید یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان تعیین می شد؟

به هر حال چه اقتصاددانان اصلاح طلب و منتقدان دولت احمدی نژاد، سکوت خود را بشکنند یا خیر و مشخص کنند که استدلال سال های گذشته شان نادرست بوده یا سکوت فعلی شان، اولین تصمیم دولت یازدهم درباره حقوق کارگران به علت فاصله آشکار با نرخ تورم، به زیان جامعه کارگری تمام شده است.

این در حالی است که مسئولان فعلی دولت یازدهم و حامیان اصلی آن، در سال های گذشته در دوران دولت احمدی نژاد، از مدافعان همیشگی افزایش حقوق کارگران متناسب با نرخ تورم بودند؛ اما اینک که خود به عرصه تصمیم گیری رسیده اند، بر خلاف مواضع پیشین، تصمیم می گیرند که در ادامه به چند نمونه اشاره می کنیم.

* میدری

احمد میدری که در دولت یازدهم به معاونت وزارت کار رسیده، یکی از اقتصاددانان اصلاح طلبی است که در سال های گذشته از افزایش کمتر از تورم حقوق کارگران انتقاد می کرد.

او از جمله اقتصاددانان اصلاح طلبی است که در خرداد ۱۳۸۵ نامه سرگشاده ای به احمدی نژاد نوشتند و از سیاست های اقتصادی دولت نهم انتقاد کردند. در آن نامه، میدری و همفکرانش بر لزوم افزایش دستمزدها متناسب با نرخ تورم تاکید کرده بودند.

میدری در سال ۱۳۹۱ نیز درباره دستمزد کارگران گفته بود: «به‌طور قطع در اقتصادی که حداقل دارای ۳۰درصد تورم محسوس برای اقشار متوسط بوده اگر دستمزدها بخواهد ثابت بماند، حتما افت بهره‌وری خواهیم داشت. چون افراد احساس می‌کنند که واحد تولیدی حق آنها را نداده و از کمبود اطلاعات کارفرما فرصت‌طلبی می‌کند تا بتوانند دستمزد خودشان را متناسب با میزان کاری کنند که انجام می‌دهند؛ یعنی در واقع ثابت نگه داشتن دستمزد‌ها در شرایط تورمی می‌تواند منجر به کاهش بهره‌وری شود و افزایش آن، نتیجه معکوس یعنی ارتقای بهره‌وری را به‌دنبال دارد.»

* نوبخت

معاون برنامه ریزی رئیس جمهور و سخنگوی دولت، دو سمت مهم محمدباقر نوبخت در دولت یازدهم هستند. او در حالی درباره افزایش ناچیز حقوق کارگران برای سال ۱۳۹۳ سکوت کرده که در سال های گذشته در نقش حامی کارگران به انتقاد از تصمیمات مشابه دولت سابق می پرداخت.

اظهارات حامیان دولت یازدهم درباره دستمزد کارگران

او در سال ۱۳۸۹ که حداقل دستمزد کارگران ۳۰۳ هزار تومان تعیین شده بود، با محاسباتی مدعی بود که دستمزد واقعی کارگران ۱۳۰ هزار تومان است که بسیار کمتر از خط فقر است.

در سال ۱۳۹۱ نیز نوبخت که معاونت پژوهش‌های اقتصادی مرکز تحقیقات استراتژیک را بر عهده داشت، سلسله نشست هایی با موضوع «مزد منصفانه» برگزار کرد که محوریت آن همان لزوم افزایش حقوق کارگران متناسب با تورم بود.

اتفاقا در یکی از این نشست ها حسن روحانی به عنوان رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک سخنرانی کرد که لازم است وی سخنان خود در آن زمان را دوباره بخواند.

اظهارات حامیان دولت یازدهم درباره دستمزد کارگران
* علی مطهری

علی مطهری که لیدر جریان حامی دولت روحانی در مجلس نهم محسوب می شود، این روزها در حالی نسبت به اجحاف علیه کارگران سکوت کرده که در سال های گذشته معتقد بود «دست‌مزد پایین زمینه‌ساز دستبرد به بیت‌المال است.»

اظهارات حامیان دولت یازدهم درباره دستمزد کارگران

او در اسفند سال ۱۳۸۸ گفته بود: «به عقیده من انسان شرافت دارد، باید در اثر یک تلاش معمولی از حداقل‌های زندگی برخوردار شود. البته روشن است که نسبت افزایش دستمزدها نباید کمتر از نرخ تورم باشد. بسیاری از اختلاس‌ها و دستبردهایی که به بیت‌المال زده می‌شود در اثر درآمد ناچیز و ضعف امکانات زندگی است؛ یک کارگر یا کارمند معمولی باخودش حساب می‌کند که اگر سی سال کار کند و تمام حقوقش را پس‌انداز کند هرگز موفق نمی‌شود با درآمد خود صاحب‌خانه شود. بنابراین اگر ایمان درستی نداشته باشد فکرش به سوی راهکارهای غیرمتعارف می‌رود و بزه‌کاری‌هایی همچون اختلاس یا سایر جرائم برای کسب درآمد بیشتر اتفاق می‌افتد.»

در هر حال، این دست تناقض ها میان مواضع برخی سیاسیون به هنگام دوری از قدرت و زمان تصدی ریاست، نشان می دهد مفاهیمی همچون دستمزد کارگران، بیشتر از آن که نگرانی واقعی این دست سیاسیون باشد، ابزاری برای هجمه به رقیب است.

سایت بهترین خبر / منبع: مشرق


نوشتن دیدگاه

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4.تمامی دیدگاه های منتشر شده در بهترین خبر مورد تایید سایت بهترین خبر نبوده و فقط نظر شخصی کاربران می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

جای عدد خالی را پر کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


IP Blocking Protection is enabled by IP Address Blocker from LionScripts.com.