جدیدترین مطالب سایت
خانه » سیاسی » تیم‌های مذاکره‌کننده سابق و فعلی رودرروی هم صف کشیدند

تیم‌های مذاکره‌کننده سابق و فعلی رودرروی هم صف کشیدند

بهترین خبر – قرار به رویارویی نبود. بی‌آنکه اما چشمی در مقابل چشم قرار گیرد، تیم‌های مذاکره‌کننده سابق و فعلی رودرروی هم صف کشیدند.

سایت بهترین خبر

صف‌آرایی بین دو دیدگاه مختلف با دو تاکتیک متفاوت برای مذاکره. دو گروهی که حالا دو روایت کاملا متفاوت از گذشته و حال مذاکرات هسته‌ای دارند.

یک طرف که هیچ نکته مثبتی را در نتیجه مذاکرات ندیده و طرف دیگری که می‌گوید پایان مذاکرات آغاز راهی جدید برای ایران است. دیروز این دو نگاه متفاوت و البته در خیلی جاها متضاد، با فاصله یک ساعت از هم میهمان بهارستانی‌ها بودند؛ صبح تا ظهر سعید جلیلی و همراهان قدیمی‌اش آمدند، ظهر تا عصر هم ظریف و تیمش در جلسه حاضر شدند.

جلسه صبح پر بود از حرف‌های ناامید‌کننده. روایت‌هایی از نتیجه مذاکرات که چیزی جز «هیچ و پوچ» را محصول کار تیم فعلی نمی‌دانست. جلیلی و یارانش بیش از هر چیز دیگری تحریم‌ها را نشانه رفتند؛ تحریم‌هایی که می‌گویند اصلا قراری برای لغو آنها نیست.

حرف جنجالی جلسه قبل هم دوباره تکرار شد؛ «صد حق هسته‌ای ایران در بازه‌های زمانی ١٠ سال، ١۵ سال و بعضا همیشگی از بین رفته است.» خلاصه حرف جلیلی این بود؛ همه‌چیز را داده‌ایم و چیزی نگرفته‌ایم. از یک سو می‌گفت فردو و نطنز و اراک از دست رفته‌اند و بازرسی‌هایی فراتر از پروتکل را پذیرفته‌ایم و از سوی دیگر هم که هیچ نشانی از رفع تحریم‌ها نمی‌دید.

در مقابل اما او همه موفقیت‌ها را به مذاکرات دوران خودش ارجاع داده است؛ جایی که می‌گوید در استامبول٢ بر سر هم‌وزن بودن و هم‌جنس بودن و همزمان بودن میان داده‌ها و ستانده‌ها توافق شده بود و در عراق هم از لفظ «تمام شدن» برای محدودیت‌ها استفاده شده بود.

مواردی که جلیلی و تیمش معتقدند در برجام هیچ جایی پیدا نکرده‌اند. اما تنها یک ساعت زمان نیاز بود تا معلوم شود ظریف و همکارانش هم حرف‌هایی برای گفتن دارند. از جمله اینکه «دوستانی که در گذشته مذاکره کرده‌اند اگر سندی از پذیرفته شدن حق غنی‌سازی در آلماتی دارند ارایه کنند تا ما هم خوشحال شویم.»

این را البته وزیر خارجه بعد از جلسه دیروزش به خبرنگاران صدا و سیما گفته بود. در جلسه اما تاکید او بر این بود که برخلاف سخنان جلیلی، تحریم‌ها در حال فرو ریختن هستند؛ تحریم‌هایی که او می‌گوید حتی رییس‌جمهوری امریکا موظف به جلوگیری از آن است، اتفاقی که اگر نیفتد به گفته ظریف برجام هم همراه آن فرو خواهد ریخت.

تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای البته در جای دیگری درباره برگشت‌پذیری تحریم‌ها و فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان تاکید کرده‌اند: «به اعتقاد ما اگر به مرحله برگشت‌پذیری رسیدیم قطعا ما زودتر از طرف مقابل به جای اول برمی‌گردیم برای اینکه تحریم‌ها یک‌شبه وضع نشده و نمی‌شود بلکه سالیان درازی طول کشیده که وضع شده است.»

این هم البته از جمله مواردی است که یاران جلیلی درباره آن ١٨٠ درجه مخالف مواضع ظریف و دولت سخن می‌گویند. به این ترتیب بی‌آنکه دیداری بین تیم‌های فعلی و سابق هسته‌ای کشورمان باشد، مناظره و جدالی تمام‌عیار بین آنها شکل گرفته است. جدالی در زمین کمیسیون برجام.

وزیر خارجه ایران با بیان اینکه در برجام، رییس‌جمهور امریکا مسوول رفع تحریم‌هاست تاکید کرد اگر رییس‌جمهور امریکا نتواند جلوی تحریم در حوزه هسته‌ای را بگیرد نقض برجام شده است و مقررات نقض اجرا می‌شود.

حسینی، سخنگوی کمیسیون برجام درباره جلسه عصر یکشنبه این کمیسیون که با حضور ظریف وزیر امور خارجه و عراقچی، روانچی و قشقاوی معاونان وی برگزار شد، گفت: دو موضوع به عنوان محور بحث امروز پیشنهاد شد

١- موضوع فصل هفتمی بودن قطعنامه‌ها و تفاوت‌های قطعنامه ١٩٢٩ و ٢٢٣١ و ٢- بحث تحریم‌ها که مورد مطالبه جدی مقام معظم رهبری است و همه مردم منتظر این هستند که بالاخره برجام چه تاثیر اقتصادی خواهد داشت و تحریم‌ها چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد.

او ادامه داد: ظریف در این نشست گفت در شش قطعنامه‌های قبلی آمده که با توجه به ابعاد اشاعه‌ای فعالیت هسته‌ای ایران و وظیفه شورا در مقابل صلح و امنیت بین‌المللی طبق ماده ۴١ تحت فصل هفتم شورا چنین اطمینانی را می‌گیرد.

با این تفسیر ما در قطعنامه‌های قبلی تحت ذیل هفتم قرار می‌گیریم. در قطعنا‌مه ١٩٢٩ که از این هم فراتر می‌رود و در بند ٩ کشورها موظف می‌شوند هر اقدام لازمی را در جهت جلوگیری از فعالیت‌های هسته‌ای ایران انجام دهند ولی در قطعنامه ٢٢٣١ لحن عوض می‌شود.

نه اشاره به ابعاد اشاعه‌ای فعالیت هسته‌ای ایران دارد و نه به صلح و امنیت جهانی بلکه نگاه مثبت هم می‌شود بنابراین اگر در قطعنامه ٢٢٣١ اقدام مثبتی شده باید طبق ماده ۴١ باشد چون مثل تحریم بر همین اساس وضع شده است.

این موضوع هم مهم است که این اولین‌بار است که در تهیه قطعنامه با کشور هدف هم مذاکره شده است. در این قطعنامه اشاره به فصل ٧ از کنار ماده ۴١ برداشته شده و موارد اشاره شده به ماده ۴١ جهت رفع تحریم‌هاست.

بنابراین از نظر ما قطعنامه ٢٢٣١ خارج از فصل هفتم است. اگر ١٠ مورد در قطعنامه به ماده ۴١ اشاره شده ٩ مورد آن برای رفع تحریم‌هاست و فقط یک مورد آن بازگشت پذیری تحریم‌هاست. یکی از نکات برجسته قطعنامه ٢٢٣١ این است که در اولین قطعنامه در تاریخ شورای امنیت است که در متن آن به نظر کشور مورد هدف توجه و آن نظر مکتوب در متن قطعنامه آمده است.

نقوی‌حسینی به نقل از ظریف افزود: به اعتقاد ما اگر به مرحله برگشت‌پذیری رسیدیم قطعا ما زودتر از طرف مقابل به جای اول برمی‌گردیم برای اینکه تحریم‌ها یک شبه وضع نشده و نمی‌شود بلکه سالیان درازی طول کشیده است که وضع شده است. امریکایی‌ها براساس «هزینه‌های حیثیتی» مقابله با ایران راه افتادند در مناطق و کشورهای دیگر و از آنها پرسیدند که آیا شما حاضرید هزینه حیثیتی مقابله با ایران را بپردازید یا خیر؟

چنین اقدامی برای بار دوم امکان‌پذیر است؟ آیا موفقیتی در پی دارد؟ بنابراین ما زودتر به جای اول برمی‌گردیم. وزیر خارجه ایران ادامه داد: تحریم‌های شورای امنیت دو دسته‌اند؛ تحریم‌های اشاعه‌ای و تحریم‌های اقتصادی و بانکی.

هدف ما لغو تحریم‌های اقتصادی، مالی و بانکی بوده است. این هدف به دست آمده است. لغو تحریم‌های اتحادیه اروپا، اقتصادی، مالی و بانکی به صراحت آمده است. تعلیق مربوط به چتر تحریم‌هاست. تحریم‌های امریکا هم مسوولیتش با رییس‌جمهور این کشور است.

رییس‌جمهور موظف شده از اجرای تحریم‌های کشورش جلوگیری کند و اگر رییس‌جمهور امریکا نتواند جلوی تحریم در حوزه هسته‌ای را بگیرد نقض برجام شده است و مقررات نقض اجرا می‌شود. ظریف تاکید کرد: امریکا موظف است تحریم‌ها را اجرا نکند و بعد از هشت سال هم لغو آنها را به کنگره ببرد. در مقابل ما داوطلبانه پروتکل الحاقی را تا هشت سال اجرا می‌کنیم و بعد از هشت سال هم می‌آوریم مجلس.

اگر آنها تحریم‌ها را لغو کردند ما هم در مورد پروتکل الحاقی تصمیم می‌گیریم. در ادامه و پس از ترک ظریف برای شرکت در جلسه دولت، عباس عراقچی هم که در این جلسه حضور داشت، گفت: بار دیگر اعلام می‌کنم که کلیه تحریم‌های مالی، پولی و بانکی از روز اجرا لغو می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: فضای مطلوبی برای سرمایه‌گذاری در ایران فراهم شده و به نوعی رقابت بین کشورها تبدیل شده است. در بند ١٩ برجام ردیف ۵ کاملا اشاره بر حمایت و ارایه خدمات کشورهای خارجی از اقتصاد ایران دارد و امکان سرمایه‌گذاری مشترک را فراهم می‌کند.

عراقچی گفت: رییسان‌جمهور آینده امریکا اگر از اجرای برجام تخطی کنند نقض برجام محسوب می‌شود و شرایط نقض برجام در خود برجام پیش‌بینی شده است و ما از حق خود استفاده خواهیم کرد.

اینکه در کنگره تلاش می‌شود برجام رد شود یعنی اینکه از نظر امریکایی‌ها یا حداقل بخشی از قوای امریکا این توافق، توافق بد است. او گفت: تحریم‌های موشکی، تسلیحاتی و اشاعه‌ای در مورد شخصیت‌های حقوقی و حقیقی باقی می‌ماند. تحریم‌های اولیه امریکا مربوط به هسته‌ای نیست بلکه مربوط به روابط ایران و امریکاست که ما اصلا نباید وارد آنها شویم.

روایت جلیلی از نتیجه مذاکرات؛ «هیچ»

جلیلی با همان روایت قبلی خود برای سومین بار راهی بهارستان شد؛ روایتی از بی‌نتیجه بودن مذاکرات و چشم‌پوشی از ١٠٠ حق مسلم کشور در برجام. رییس تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای در بخش اول سخنانش در جلسه دیروز کمیسیون برجام تمام تلاش خود را کرد تا دستاوردهای مذاکرات هسته‌ای در دولت یازدهم را در یک تک کلمه خلاصه کند؛ «هیچ».

او البته برای خلاصه کردن، مشکل خاصی هم نداشت، چرا که بر خلاف روند جلسات کمیسیون برجام با اعضای تیم فعلی مذاکره‌کننده، سعید جلیلی و همراهانش در سه دور حضور در بهارستان با کمترین نقدها و اما و اگرها توانسته‌اند تریبون را در اختیار بگیرند تا از دستاوردهای دوران خود و البته «نتایج نگران‌کننده» مذاکرات فعلی بگویند. هر چند دیروز پیش از آغاز سخنان جلیلی کمیسیون برجام قدری درگیر حاشیه نیز شد اما جلیلی هیچگاه سنگینی سایه این حاشیه‌ها را بر بالای سر خود حس نکرد.

از جمله اینکه در سخنان ابتدایی نمایندگان، بهروز نعمتی مجموعه کمیسیون برجام را به «سیاسی‌کاری» در گرفتن و انتشار گزارش‌ها از مذاکرات متهم کرد و در اعتراضی نسبت به دعوت از تیم مذاکره‌کننده قبلی گفت: «جلیلی و تیمش در شش سال مسوولیت مذاکرات یک بار به مجلس گزارش ارایه نکرده است.

چطور اکنون کمیسیون برجام به ایشان این اجازه را داده است که وقت مجلس را بگیرد، گزارشاتی ارایه کند؟» در ادامه اما غلامرضا تاجگردون از نمایندگان اصلاح‌طلب عضو کمیسیون ویژه مطلب مهم‌تری برای گفتن داشت. او خطاب به علیرضا زاکانی گفت که «ما نمی‌دانستیم به دستور شما گروهی می‌آیند و به اسم کمیسیون، مسائل را جمع می‌کنند تا در نهایت گزارش ما برای صحن علنی آماده شود.»

پیش از این چند باری بحث حضور افرادی ناشناس در کمیسیون برجام با درخواست علیرضا زاکانی مطرح شده بود که البته وی زیر بار آن نرفته بود. دیروز اما قبول کرد که چنین گروهی را تشکیل داده اما بیش از این درباره آن توضیح نداد.

تنازل حقوق ایران به روایت جلیلی

اما سعید جلیلی در جلسه دیروز صبح کمیسیون ویژه بررسی برجام ادامه گزارش خود را در خصوص برنامه جامع اقدام مشترک ارایه کرد و البته در همان ابتدای سخنانش گفت که نتیجه مذاکرات باعث «تنازل حقوق ایران» شده است.

جلیلی با بیان اینکه «در توافق ژنو یکی از نکاتی که مطرح شد این بود که تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای به طور جامع لغو شود» ادامه داد: «اما در سند برجام تحریم‌های هسته‌ای، غیرمالی و غیر اقتصادی در اتحادیه اروپا و تحریم‌های ثانویه غیر اقتصادی و غیر مالی امریکا تعلیق می‌‌شود اما همچنان تحریم‌های اولیه امریکا و کلیه تحریم‌های ایالتی این کشور به قوت خود باقی‌ است.»

به گفته عضو شورای عالی امنیت ملی تحریم‌های شورای امنیت به غیر از موشکی، تسلیحاتی و اشاعه‌ای همچنان باقی است و در مباحث اقتصادی با شروطی امکان بازگشت آن وجود دارد. جلیلی با بیان اینکه «ساختارهای تحریم با برجام از بین نرفته است» باز هم به نکته‌ای که در جلسه قبل مورد تاکید قرار داده بود، اشاره کرد و گفت‌: «به نوعی صد حق هسته‌ای ایران در بازه‌های زمانی ١٠ سال، ١۵ سال و بعضا همیشگی از بین رفته است». او پیش از این درباره مذاکرات دوران خودش گفت که «در مذاکرات استانبول ٢ به این توافق رسیدیم که طرفین مذاکره داده‌ها و ستانده‌های‌شان همجنس، هم‌وزن و همزمان باشد.»

ساختار تحریم‌ها باقی است

دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه محدودیت آب سنگین، نطنز و فوردو در برجام اعمال شده است، گفت: «با وجود اینکه قرار بود نگرانی طرفین به طور همجنس برطرف شود اما به نظر می‌رسد با وجود اینکه نگرانی سلاح هسته‌ای غرب نسبت به ایران برطرف شده است، نگرانی ایران در خصوص تحریم‌ها تغییری نکرده است. » وی عنوان کرد: «در همه مسیرهای تحریم چه تحریم‌ اتحادیه اروپا، امریکا و شورای امنیت ساختار حقوقی باقی مانده است، در برخی موارد تحریم‌ها تعلیق شده است اما ساختار و زیر ساخت آنها همچنان پابرجاست.»

تعلیق تحریم‌های بانکی هشت سال بعد

وی تاکید کرد: «در خصوص تحریم سوییفت بانکی که در واقع در خصوص خدمات رسانی بانکی است نیز تعلیق آن به هشت سال بعد موکول شده است که این موضوع یک پیام نامطلوب در مناسبات بانکی خواهد داشت.» جلیلی در خصوص تحریم‌های مرتبط با نرم‌افزارها عنوان کرد: «براساس تحریم اتحادیه اروپا نرم‌افزار در حوزه‌های گاز، نفت، مالی، صنعتی، دریانوردی، هوانوردی، ساخت و ساز، نظامی و هسته‌ای نیز تا هشت سال تعلیق نخواهد شد.»

عضو شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر اینکه برخی تحریم‌های اروپایی بعد از هشت سال تعلیق می‌شود، در خصوص تحریم‌های امریکایی گفت: «در لغو تحریم‌های هسته‌ای این کشور حتی صحبت از تعلیق نمی‌شود و آنها به راحتی نمی‌پذیرند که از این واژه استفاده شود بلکه توقف موقت را مطرح می‌کنند آن هم نه برای همه تحریم‌های اقتصادی و مالی بلکه تنها برای تحریم‌های ثانویه هسته‌ای از توقف موقت استفاده می‌کنند.»

اعمال تحریم جدید از امریکا نقض برجام نیست

جلیلی با بیان اینکه در قطعنامه در خصوص تحریم جدید ایران نکته‌ای وجود دارد، گفت: «در صورتی که امریکا قانون جدیدی برای تصویب چند کشور از جمله ایران برای تحریم‌ها داشته باشد نقض برجام نیست چرا که آنها ادعا دارند این موضوع تبعیض‌آمیز نیست بنابراین می‌توانند تحریم جدیدی اعمال کنند.»

جلیلی با تاکید بر اینکه تداوم تحریم بانکی بر تراکنش مالی نفتی نیز تاثیر می‌گذارد، ادامه داد: «اگر کشوری از ایران نفت خریداری کند، نمی‌تواند پول نفت را به حساب خارجی ما واریز کند و اگر چنین اتفاقی بیفتد مشمول تحریم ثانویه خواهد بود و ایران نمی‌تواند به راحتی به پول نفتی خود دست‌یابد.»

 به‌زودی معلوم می‌شود که به غنی‌سازی صنعتی در حد نیاز می‌رسیم

هر چند وزیر خارجه سعی کرد در جلسه کمیسیون ویژه پاسخ انتقادات سعید جلیلی و مقامات دولت قبل را بدهد اما حرف اصلی خود را در چند جمله تند و تیز با خبرنگار صدا و سیما مطرح کرد. جایی که او اظهارات سعید جلیلی و فریدون عباسی را درباره برجام سخنانی «ناحق» عنوان کرد.

ظریف دیروز بعد از جلسه کمیسیون برجام به خبرنگاران صدا و سیما گفت: «دوستانی که خودشان در گذشته مذاکره‌کرده‌اند، مثلا سند آلماتی یا سندی که گفته شد در آن سندها قول رفع تحریم‌ها داده شده بود را ارایه دهند تا ما هم ببینیم که یا خوشحال شویم یا اینکه ناراحت شویم از اینکه چرا از آن امکانات استفاده نشده است.

سندهایی را که من دیده‌ام، متاسفانه در هیچ‌کدامش چنین چیزی وجود ندارد. برخلاف نکاتی که دوستان به ناحق مطرح کرده‌اند، به زودی معلوم خواهد شد که ما در ١۵ سال آینده به غنی‌سازی صنعتی در حد نیاز کشور خواهیم رسید.»/ اعتماد


نوشتن دیدگاه

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4.تمامی دیدگاه های منتشر شده در بهترین خبر مورد تایید سایت بهترین خبر نبوده و فقط نظر شخصی کاربران می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

جای عدد خالی را پر کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


IP Blocking Protection is enabled by IP Address Blocker from LionScripts.com.