جدیدترین مطالب سایت
خانه » اقتصادی » تولیدکنندگان داخلی لوازم خانگی بدون مجوز محصولات خود را 10 درصد گران کردند

تولیدکنندگان داخلی لوازم خانگی بدون مجوز محصولات خود را 10 درصد گران کردند

بازدیدها: 0

اعتراض فروشندگان به افزایش قیمت لوازم خانگی / تولیدکنندگان داخلی بدون مجوز محصولات خود را 10 درصد گران کردند.

بهترین خبر – قیمت لوازم خانگی بدون آن‌که دولت مجوزی بدهد تا 10درصد افزایش پیدا کرد و این موضوع صدای فعالان بازار را درآورد. یکی از دلایل مهمی که باعث شده بود اواخر سال گذشته مردم به سراغ لوازم خانگی نروند، نوسان قیمتی بود. آن‌ها ترجیح دادند تا ثبات قیمت‌ها، خرید را متوقف کنند. این رویکرد، بازار را با رکود مواجه کرد و کالاها در انبارها باقی ماند.

البته درصد بسیار کمی از مردم نسبت به تعویض و خرید لوازم خانگی اقدام کردند. اما در یک ماه اخیر مردم با بازار آشتی کردند و برخلاف سال‌های گذشته فروردین ماه بازار لوازم خانگی رونق گرفت. ولی این تکاپوی بازار دوام زیادی نداشت چرا که قیمت‌ها بدون مجوز دولت از سوی تولید‌کنندگان افزایش یافت و دوباره مردم با شوک قیمتی روبه‌رو شدند. فعالان بازار با انتقاد از وضعیت پیش آمده اذعان داشتند: «تا قبل از افزایش مجدد قیمت‌ها، بازار حرکت عادی خود را داشت و مردم دیگر برای خرید تعلل نداشتند.»

سایت بهترین خبر

تولیدکنندگان داخلی لوازم خانگی بدون مجوز محصولات خود را 10 درصد گران کردند

فعالان بازار  خاطرنشان کردند: «قیمت لوازم خانگی وارداتی هنوز در بازار افزایش پیدا نکرده است و رشد قیمت تنها در محصولات داخلی رخ داده است.» آن‌ها خاطرنشان کردند: «افزایش قیمت لوازم خانگی داخلی از 2 تا 10 درصد بوده است و زمزمه‌هایی مبنی بر رشد قیمت دوباره لوازم خانگی شنیده می‌شود.» فعالان بازار یادآور شدند: «تعرفه واردات لوازم خانگی در سال 92 حدود 45درصد بود و سال‌جاری این عدد به 110 درصد رسیده است لذا پیش‌بینی‌ها حکایت از آن دارد که با واردات لوازم خانگی جدید، قیمت‌ها در بازار افزایش پیدا کند.»

«دولت اعلام کرده است قیمت لوازم خانگی حداقل تا خرداد ماه افزایش پیدا نکند لذا رشد قیمت فعلی تنها باعث برهم خوردن بازار و نبود تقاضای مردم شد.»

فعالان بازار خاطرنشان کردند: «برخی از لوازم خانگی داخلی که البته بسیار محدود است این روزها تا 18 درصد بر قیمت آنها افزوده شده است.» آنها گفتند: «اکنون بازار با کمبود کالا روبه‌رو شده است. البته این بدان معنا نیست که در این بخش بحران وجود دارد. شرایط فعلی نشان می‌دهد که تولید‌کنندگان داخلی نمی‌توانند به تمام پاسخ‌های مردم جواب بدهند لذا واردات امری ضروری است.»

تولیدکنندگان لوازم خانگی، قیمت‌ها را سرخود افزایش داده‌اند
«محمد طحان‌پور» رئیس اتحادیه لوازم خانگی نیز درباره وضعیت بازار و رشد قیمت‌ها به خبرنگار ایران گفت: «تولید‌کنندگان داخلی سرخود و بدون آن‌که از دولت مجوز بگیرند، قیمت‌های خود را افزایش دادند لذا تولید‌کنندگان باید قیمت‌های خود را بازگردانند تا اجحافی در حق مردم صورت نگیرد.»

وی با بیان این‌که دولت با افزایش قیمت لوازم خانگی موافقت نکرده است، افزود: «بنا شده دولت شرایط تولید‌کنندگان را بررسی و بر اساس تأثیر پذیری از حامل‌های انرژی با رشد قیمت موافقت کند. البته این نظر نیز وجود دارد که دولت با افزایش قیمت لوازم خانگی موافقت نکند.»

نمایندگی‌های فروش لوازم خانگی وارداتی و تولید داخل اعلام کرده‌اند که به دلیل افزایش نیافتن قیمت، کالای کمتری در بازار عرضه می‌کنند. همین امر موجب شده که در حال حاضر با‌وجود نبود قیمت‌گذاری جدید برای این کالاها، قیمت‌ها در بازار افزایش پیدا کند و بسیاری از تولید‌کنندگان داخلی با کاهش عرضه‌ با وجود ذخیره‌سازی کافی در انبارها، قیمت‌ها را افزایش دهند. رئیس اتحادیه لوازم خانگی با اشاره به این که برخی از تولید‌کنندگان بدون مجوز و اجازه وزارت صنعت، معدن و تجارت، قیمت لوازم خانگی را افزایش دادند، گفت: «در حال حاضر تمامی تولید‌کنندگان لوازم خانگی حداقل 10 درصد قیمت‌ها را افزایش دادند اما برخی تولیدکنندگان بیش از این رقم افزایش قیمت را لحاظ کرده‌اند.» وی ادامه داد: «وظیفه سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، رسیدگی و جلوگیری از افزایش قیمت‌ها است اما گویا سر این سازمان خیلی شلوغ است.»

طحان‌پور گفت: «قبول داریم که حقوق و دستمزد، هزینه‌های حمل و نقل و قیمت‌ حامل‌های انرژی افزایش یافته است و بین پنج تا 10 درصد افزایش قیمت منطقی است ولی دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده‌اند که فعلاً افزایش قیمتی لحاظ نشود.» رئیس اتحادیه‌ لوازم خانگی با تأکید بر این که وقتی خود دولت اعلام می‌کند تا خرداد گرانی نداریم، این معنی القا می‌شود که از خرداد به بعد موج گرانی‌ها از راه می‌رسد، گفت: «همین دلیل و همین جو روانی است که در نهایت باعث شده مردم در کار خرید عجله کنند.» به گفته وی، برخی شرکت‌های بزرگ تولید داخلی حتی از اسفند ماه نیز بیشتر تولید کرده‌اند اما با هدف افزایش قیمت‌ها اعلام می‌کنند که کمبود کالا داشته و از توزیع تولیدات خود در بازار جلوگیری می‌کنند.

طحان‌پور با بیان این که ما می‌دانیم کالا در انبارها به اندازه کافی ذخیره شده و به لحاظ مواد اولیه هیچ کمبودی وجود ندارد، تصریح کرد: «برخی تولید‌کنندگان به دنبال ایجاد جو روانی در بازار هستند.»

رئیس اتحادیه‌ لوازم خانگی با تأکید بر این که وظیفه سازمان حمایت، نظارت بر قیمت‌ها است، بیان کرد: «اگر اینقدر سر آن‌ها شلوغ است که نمی‌توانند به این موضوع‌ها و قیمت‌گذاری رسیدگی کنند، چرا نمی‌گذارند اتحادیه‌ها در این زمینه اختیار داشته باشند؟ قطعاً اتحادیه‌ها می‌توانند خیلی از کارها را انجام دهند.»

وی در پاسخ به این سؤال که آیا افزایش تعرفه واردات لوازم خانگی نیز بر افزایش قیمت‌های فعلی در بازار تأثیرگذار بوده است، اظهار کرد: «بعضی از افزایش تعرفه واردات لوازم خانگی سوء‌استفاده کرده‌اند. البته دو برابر شدن تعرفه واردات، حداقل چند ماه بعد تأثیر خود را نشان می‌دهد.» رئیس اتحادیه‌ لوازم خانگی گفت: «وقتی تعرفه واردات لوازم خانگی افزایش پیدا می‌کند، با افزایش قیمت‌ لوازم خانگی وارداتی، تولیدکنندگان داخلی نیز قیمت‌ها را افزایش می‌دهند و در نهایت افزایش تعرفه باعث افزایش قیمت لوازم خانگی تولید داخل می‌شود.» وی با اشاره به افزایش قیمت کالا توسط تولید‌کنندگان داخلی و ثبات قیمت کالاهای خارجی گفت: «متأسفانه توزیع کالا در بازار به صورت مویرگی پیش می‌رود.»

طحان‌پور با اشاره به اینکه بازار کالا در حال حاضر کشش خاصی ندارد، عنوان کرد: «خوشبختانه در سال 92 به دلیل مدیریت خوبی که صورت گرفت، آرامش نسبی بر بازار کالا حاکم بود.» رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تصریح کرد: «کسبه بازار در گرانی کالا نقشی ندارند، زیرا زمانی که تولید‌کننده یک کالا را گران می‌کند، فروشنده و واحدهای صنفی نیز باید قیمت‌ها را افزایش دهند.»/روزنامه ایران


نوشتن دیدگاه

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4.تمامی دیدگاه های منتشر شده در بهترین خبر مورد تایید سایت بهترین خبر نبوده و فقط نظر شخصی کاربران می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

جای عدد خالی را پر کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.