جدیدترین مطالب سایت
خانه » مذهبی » تنها راه فهم معارف شیعه استفاده از تعالیم عرفاست

تنها راه فهم معارف شیعه استفاده از تعالیم عرفاست

بهترین خبر – یک استاد حوزه علمیه گفت: عرفان موجب فهم بسیاری از مسائل دینی شد.

سایت بهترین خبر

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدحسن وکیلی در همایش نقش عرفان در گسترش تشیع در ایران اظهار کرد: موضوع صحبت ما سیر تاریخی تاثیر عرفان در تعمیق اندیشه شیعی است و منظور ما از عرفان سلسله دریافت‌های باطنی معادل عرفان اسلامی است.

وی ادامه داد: عرفان خارج از تفکرات شیعه نیست و ائمه افراد را در زمینه فقه، کلام و معرفت تربیت می‌کردند و حرف ما در این بحث به آن معناست که عرفان به عنوان یکی از شاخه‌های تعالیم اهل بیت(ع) تاثیرگذار بر بحث کلامی شیعه بوده است و از این جهت مورد توجه و اهمیت است.

وی خاطرنشان کرد: بررسی رابطه عرفان و تشیع به ما نشان می‌دهد تنها راه فهم معارف شیعه استفاده از تعالیم عرفاست و اگر عرفان را از تشیع حذف کنیم در واقع بعد عقلانی و بعد معنوی تشیع را حذف کرده‌ایم.

این استاد حوزه علمیه تصریح کرد: ما مجموعه بزرگی از آیات و روایات را داریم که به برکت عرفان قابل فهم شده است و بزرگان ما تا قبل از ورود عرفان غالبا آن را کنار می‌گذاشتند.به عنوان مثال ما در باب وحدت شخصی وجود، آیات و روایات فراوانی را داریم که تا قبل از ورود عرفان قابل فهم نبوده است و علمای ما با این مفاهیم در قالب ترد و تاویل برخورد می‌کردند.

وی خاطرنشان کرد: به برکت عرفا مفاهیم شیعه که در پرده‌ای از ابهام بود مشخص شد و برای مثال در این زمینه می‌توان گفت که مسائل مربوط به رجوع الی الله تا قبل از ورود عرفا برای عالمان ما قابل فهم نبود. نظام اسماءالله که از مباحث اصلی تفکر شیعه است نیز بدون استفاده از عرفان قابل فهم نبود و در خصوص اهمیت آن همین بس که اگر این مفهوم را اشتباه بفهمیم بسیاری از مسائل مهم را اشتباه می‌فهمیم. این مساله که خداوند نور است و سایر خلقت ظلمات است نیز از جمله مباحثی است که بدون عرفان نمی‌توان به آن راه برد.

وی ادامه داد: متکلمین با موضوع خلقت انسان پیش از دنیا با سبکی برخورد می‌کردند و با انکار با آن‌ها برخورد می‌کردند و نخستین کسی که این موضوع را قابل فهم کرد مرحوم ملاصدرا است. عرفا روایات مربوط به طینت را قبول و آن را تفسیر می‌کنند اما متکلمین شیعه تا قبل از ورود عرفان اعلام می‌کردند که ما این موضع را قبول می‌کنیم اما عقل ما به آن نمی‌رسد.

این استاد حوزه با بیان این‌که «ولایت تکوینی نیز بدون عرفان اساسا معنا ندارد»، تصریح کرد: حتی مخالفان عرفان مثل مکتب تفکیک بدون آن‌که اسم عرفان را بیاورند از مفاهیم مربوط به آن استفاده می‌کنند و به آن استناد می‌کنند که این موارد همگی نشان از اوج اهمیت عرفان دارد.


نوشتن دیدگاه

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4.تمامی دیدگاه های منتشر شده در بهترین خبر مورد تایید سایت بهترین خبر نبوده و فقط نظر شخصی کاربران می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

جای عدد خالی را پر کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.