جدیدترین مطالب سایت
خانه » اخبار روز » تشکر روحانی‌ از هاشمی،خاتمی،احمدی‌نژاد در فرو ریختن ساختمان تحریم

تشکر روحانی‌ از هاشمی،خاتمی،احمدی‌نژاد در فرو ریختن ساختمان تحریم

بهترین خبر – رییس جمهور تصریح کرد که فرو ریختن ساختمان تحریم و دیوار بی اعتمادی در برابر جهان افتخاری نه از آن احزاب و دولت‌ها، بلکه افتخاری از آن ملت بزرگ ایران است.

Roohani

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان صبح امروز(دوشنبه) در مراسم تجلیل از خانواده شهدای هسته ای و افتخارآفرینان برجام، با بیان اینکه امروز روز پرافتخاری برای ایران است اظهار کرد: ‌امروز روز پرافتخاری برای ایران است تا ادای وظیفه نسبت به کسانی که رنج و سختی و مشکلات را به جان خریدند تا رنجی از دوش مردم بردارند داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه هر چه داریم از امام خمینی (ره) داریم خاطر نشان کرد‌: استقلال، سربلندی، عزت و پایمردی و اعتماد به نفسی که امروز داریم همه از امام خمینی(ره) است.

روحانی همچنین به گرامیداشت یاد امام و شهدای دفاع مقدس، و شهدای فن‌آوری صلح آمیز هسته‌ای خاطر نشان کرد‌ : شهدای هسته‌ای عالمانه، آگاهانه و دلاورانه این راه پر خطر را برگزیدند و ذره ای از راه پر خطر خود عقب ننشستند. اگر ده‌ها شهید در این راه می‌دادیم باز هم دانشمندان ما راه عزت و سربلندی را رها نمی‌کردند.

روحانی اظهار کرد:‌ امروز روز شکرگزاری در برابر خدای کریم، حکیم، علیم و عزیز است. من شک ندارم اگر در این صحنه نمایندگان ملت در برابر قدرت‌های جهانی پیروز شدند ، همه ناشی از عنایت خدای متعال ، دعای صالحان و خانواده‌های شهدا بوده است.

روحانی در ادامه صحبت‌های خود به مقاومت، ایستادگی و وحدت مردم در مقاطع تاریخ انقلاب اشاره و اظهار کرد: هر کجا که همه با هم بودیم پیروز شدیم و هر کجا که شیطان توانست حتی برای چند روز میان مردم بزرگ فاصله ایجاد کند سرافکنده شده ایم.

وی تصریح کرد:‌یک ملت منسجم ، متحد و بزرگ و سرافراز همواره افتخار آفرین است.

رئیس جمهور کشورمان در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به فشار کاری بالایی که در ایام مذاکرات هسته‌ای وجود داشت، گفت: روزها و ساعات بسیار دشواری را پشت سر گذاشتیم، به همان اندازه که تصمیم‌گیری در عملیات‌های کربلای 4 و 5 سخت و سرنوشت ساز بود به همان نسبت شب توافق ژنو برای ما سخت بود. در آن شب از ابتدای شب تا 5 صبح با مذاکره کنندگان در تماس بودیم و حرف زدیم، اما راه را گم نکردیم و دراین مسیر خدا ما را تنها نگذاشت.

وی با اشاره به نقش مقام معظم رهبری در مسیر به نتیجه رسیدن توافق هسته‌ای گفت: در کنار لطف خدا و ایستادگی مردم، رهنمودهای مقام معظم رهبری نقشی اساسی در حصول توافق داشت. هر گاه که ما از ایشان درخواست جلسه‌ای داشتیم و مشورت می‌خواستیم ایشان هیچ گاه دریغ نکردند و همه تجربیات خود را در اختیار ما گذاشتند و ما را هدایت کردند. ایشان چارچوب های مشخص و دقیقی پیش پای مذاکره کنندگان قرار دادند و مذاکره کنندگان نیز چنانچه لازم بود شبانه روز تلاش کردند و سختی‌های بسیاری را تحمل کردند تا حرفی از مقام معظم رهبری روی زمین نماند.

رئیس جمهور با بیان اینکه من از وزیر خارجه خواستم که نگذارد حرفی از مقام معظم رهبری روی زمین بماند ادامه داد: ظریف با شهامت ، توانمندی و ایستادگی و کاردانی خود این کار بزرگ را انجام داد .

روحانی با تاکید بر این که اگر رهبری نبود انسجام و وحدت ملی نیز نبود و دستاوردهای ما در حدی که امروز مشاهده می‌کنید نبود و شاید اصلا دستاوردی نداشتیم اظهار کرد: در کنار 3 پایه لطف خدا، مقاومت مردم و رهبری مقام معظم رهبری ، کاردانی کاردانان و افراد با تجربه و همچنین همت و ایستادگی آنها باعث شد که نتیجه پرونده هسته‌ای به آنچه که امروز هست برسد . اگر مردانی با چنین دانش و آگاهی نبودند، این کار بزرگ امکان پذیر نبود.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد:‌ اگر دولت یازدهم هنری داشته هنرش این بوده که توانسته بهترین‌ها را برای این مصاف انتخاب کند و اگر این ها نبودند، کار بسیار سخت می‌شد.

به گزارش ایسنا، روحانی در ادامه به نقش کارشناسان فنی و رئیس سازمان انرژی اتمی در پیشبرد مذاکرات هسته‌ای اشاره و اظهار کرد:‌ در مسیر راهی که وزارت خارجه طی می‌کرد نیاز داشتیم که سازمان انرژی اتمی که از ابتدا در کنار مذاکره کنندگان بود ، با تمام توان فنی خود وارد مذاکره شود و مشاهده کردیم که از روزی که آقای صالحی در کناردوستان مذاکره کننده قرار گرفت گشایش جدیدی در بخش فناوری آغاز شد.

روحانی ادامه داد: در ادامه مسیر به نقطه‌ای رسیدیم که نیاز به یاری دیگران بود و دراین هنگام وزیر و کارشناسان وزارت دفاع به صحنه آمدند وموضوع بسیار مهمی که آن تهمت ناروایی بود که همواره صهیونیست‌ها و استکبار به ما وارد می‌کردند و نیز گره کور پی ام دی را حل و فصل کردند.

روحانی همچنین به اقدامات تیم اقتصادی دولت به مدیریت نهاوندیان اشاره کرد و گفت:‌اگر اقدامات این تیم نبود ما نمی‌توانستیم با روشی که امروز از تحریم‌های اقتصادی عبور کردیم، عبور کنیم.

روحانی ادامه داد:‌اگر در 30 ماه مذاکره ستاد اقتصادی دولت قادر به مهار تورم نبود و نمی‌توانست که شرایط رشد اقتصادی را از منفی 6.8 به رشد +3دهم درصد برساند و آرامش را به بازار بیاورد، ما در مذاکرات موفق نبودیم.

روحانی همچنین به نقش وزارت اطلاعات و دستگاه های دیگر در روند حصول توافق هسته‌ای اشاره و خاطر نشان کرد:‌اگر نیروهای مسلح امنیت کشور راحفظ نمی‌کردند سربازان رشید ما در بغداد ، سامرا، فلوجه، تکریت و رمادی ایستادگی نمی‌کردند و همچنین اگر در دمشق و حلب به ملت سوریه کمک نمی‌کردند و اگر شهامت ارتش، سپاه، بسیج، ناجا و وزارت اطلاعات نبود امروز امنیتی نداشتیم که بتوانیم به این خوبی مذاکره کنیم.

روحانی با تاکید بر اینکه این افتخارات نه کارحزبی و دولتی بلکه افتخاری ملی است اظهار کرد:‌ بی تردید فرو ریختن ساختمان تحریم و دیوار بی اعتمادی در برابر جهان که من از دو سال پیش ترک‌های آن را مشاهده کردم ، افتخاری نه از آن احزاب و دولت‌ها بلکه افتخاری از آن ملت بزرگ ایران است.

روحانی اظهار کرد: دشمنان ما فکر می‌کردند که با فشار و تحریم می‌توانند ملت را تسلیم کنند اما من در مراسم تحلیف خود به جهانیان خطاب کردم که در برابر ملت ایران باید راه تکریم را برگزینند.

رئیس جمهور با تاکید بر این که تنها دلیل پیروزی در برجام این بود که دشمن راه تهدید و تحریم را کنار گذاشت و راه تکریم و تجلیل از ملت را برگزید گفت: دنیا فهمید که در برابر ملت ایران راه دومی وجود ندارد؛ گرچه آنها می‌خواستند که جنگ را بر ما تحمیل کنند و حتی رئیس جمهور فرانسه نیز گفت که در سال 2012 سران قدرت‌های بزرگ برای ساعت و روز حمله به ایران در حال مشورت بودند اما امروز می‌بینیم که همه آنها برای مشارکت با ایرانیان با یکدیگر مشورت می‌کنند.

روحانی با اشاره به برخی انتقادات به دولت اظهار کرد:‌ بر خلاف آنچه که برخی کودکان می‌گویند آنکه پس از برجام ما برای ملت ایران خواهیم گرفت کالای ساخته شده‌ی خارجی به جای کالای داخلی نیست، بلکه ما سرمایه، فناوری و مشارکت برای تصاحب بازارهای جدید راخواهیم گرفت.

وی با بیان اینکه ملت خواهند دید که دولت یازدهم از روز اول راست گفته است اظهار کرد: به ملت دروغ نگویید، ملت خواهند دید که ما از روز اول راست گفته‌ایم و هر آنچه که به مردم وعده داده‌ایم با یاری خداوند انجام داده و خواهیم داد.

رئیس جمهور با بیان اینکه به لطف خدا ناوگان حمل و نقل ایران را توسعه خواهیم داد اظهار کرد:‌ نخواهیم گذاشت که مردم در هواپیماهای کهنه با ترس و لرز بنشینند و تحقیر شوند . دولت یازدهم ناوگان حمل و نقل هوایی، زمینی و ریلی را توسعه خواهد داد و قطارهای پرسرعت و مدرن برای سلامت و راحتی ملت ایران خواهیم آورد.

روحانی افزود: ‌این‌ها از نتایج توافق است و هر چه می‌خواهند بد بگویند؛ این راه ملت است.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: ‌برخی به ما می‌گویند حال که برجام انجام شده، دولت برای ملت رفاه بیاورد؛ این در حالی است که مگر ما برجام آورده‌ایم؟ برجام را ملت آورده‌اند و ما خادم مردم بودیم. برجام را خدا آورده و همان خدا نیز برای ملت سربلندی و رفاه بیشتری خواهد آورد. ملتی که توانست برجام را بسازد کشور را نیز خواهد ساخت.

به گزارش ایسنا، رئیس جمهور کشورمان در ادامه به اعطای نشان‌های لیاقت و خدمت به اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای و تعدادی از مسئولان کشور اشاره کرد و گفت: امروز ما به ظاهر به برخی از دوستان و به نمایندگی از سایرین نشان و مدال دادیم اما آنهایی که نشان گرفتند وجود و سخنانشان خود مدالی برای ملت است. با این وجود من این نشان‌ها را به عنوان رئیس جمهور ایران و به نمایندگی از اراده ملی به خادمان ملت تقدیم و اهدا کردم.

روحانی همچنین با تاکید بر نفوذ و مقبولیت رهبری ایران در دنیا اظهار کرد: آیا این افتخار نیست که رییس جمهور آمریکا که به ظاهر بالاترین قدرت اقتصادی و نظامی دنیا را در اختیار دارد، در برابر فتوای رهبر انقلاب اسلامی سر فرود بیاورد؟ او گفت که به صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران به خاطر فتوای تاریخی رهبر ایران اعتماد می‌کنیم.

رئیس جمهور اظهار کرد:‌ این ارمغانی است که دنیا هم رهبری رهبر را به خوبی می فهمد و هم فتوا را می‌فهمد و می‌داند فتوا در یک جامعه اسلامی چه جایگاه بلند و بزرگی دارد.و می‌داند که اگر رهبر انقلاب در ایران سخنی گفت و قولی داد دنیا باید به این سخن و قول اعتماد کند.

روحانی ادامه داد: آیا نباید به خاطر این که امروز دنیا فهمید صهیونیست‌ها نسبت به ایران دروغ گفتند و دروغ گویی آنها اثبات شد افتخار کنیم و افتخار کنیم که ملت ایران در تاریخ راستگو بوده و دشمنان ما دروغ گو بوده‌اند.

روحانی اظهار کرد:‌ این یک افتخار است برای جمهوری اسلامی ایران که شورای امنیت برای نخستین بار در تاریخ 70 ساله سازمان ملل 6 قطعنامه فصل هفتم خود را بدون اجرا ملغی اعلام می‌کند.

رئیس جمهور با تاکید بر اهمیت خروج ایران از فصل 7 منشور سازمان ملل خاطر نشان کرد:‌ من در ابتدای مذاکره به اعضای تیم گفتم که شرط من برای توافق، لغو قطعنامه‌های سازمان ملل است و امروز مشاهده می‌کنیم که با ایستادگی ملت ایران این پیروزی برای مردم ما به ارمغان آمد.

روحانی همچنین با تاکید بر این که اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای در تحقق این افتخار ملی انجام وظیفه و فداکاری کرده‌اند اظهارکرد: اعضای این تیم را هیچ سخن ناروایی از مسیر خارج نکرد و آنها هیچگاه ناراحت نشدند و خشم خود را فرو بردند آنها اراده‌شان را آهنین کردند و درتاریخ ملت برگی زرین آفریدند.

روحانی در پایان صحبت‌های خود با تقدیر از علما، مراجع و روسای قوای مقننه و قضاییه خاطرنشان کرد:‌ از دکتر لاریجانی که در روزهای پرفراز و نشیب یاری‌مان کردند و همچنین از شورای امنیت ملی و همچنین سازمان انرژی اتمی، وزارت خارجه و دست اندرکاران و همچنین روسای جمهور پیشین آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی و آقای احمدی‌نژاد به خاطر تلاش‌هایی که در دولت‌هایشان برای خدمت به مردم انجام داده‌اند، تشکر می‌کنم.


نوشتن دیدگاه

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4.تمامی دیدگاه های منتشر شده در بهترین خبر مورد تایید سایت بهترین خبر نبوده و فقط نظر شخصی کاربران می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

جای عدد خالی را پر کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.