جدیدترین مطالب سایت
خانه » سلامت » تغذیه » بوي غذا عاملي براي تحريک اشتها، برای لاغر شدن غدا را بو نکشید

بوي غذا عاملي براي تحريک اشتها، برای لاغر شدن غدا را بو نکشید

بوي غذا عاملي براي تحريک اشتهاست و بسياري از افراد عادت دارند که غذا را بو بکشند، اما محققان بر اين باورند که براي جلوگيري از افزايش وزن مي‌توانيد غذا را بو نکشيد.صرف‌نظر از اينکه چقدر مي‌خوريد، بوي مواد غذايي سبب افزايش وزن مي‌شود.
همه ما مي‌دانيم، عطر غذا عامل مهمي در لذت بردن از خوردن است. محققان اين بررسي را روي موش‌ها انجام دادند و دريافتند موش‌هايي که به طور موقت حس بويايي نداشتند، وزن کمتري نسبت به گروه کنترل پيدا کردند. نتايج اين بررسي مي‌تواند روش جديدي براي کاهش وزن در انسان باشد.

اين مطالعه در دانشگاه کاليفرنيا برکلي به سرپرستي پروفسور اندرو دييلين و سلين ريرا انجام شده است.در اين تحقيق از ژن درماني براي از بين بردن حس بويايي در موش‌ها استفاده شد.

در طول اين مطالعه، به دو گروه مورد بررسي رژيم غذايي با چربي بالا داده شد و در حالي که هر دو گروه از يک رژيم غذايي استفاده کرده بودند، موش‌هايي که حس بويايي ضعيفي داشتند، وزنشان ۱۰ درصد افزايش يافت اين در حاليست که همتايان آنها با حس بويايي قوي حدود صددرصد افزايش وزن داشتند.

علاوه بر اين، موش‌هايي که چاق بودند، بعد از اينکه حس بويايي خود را از دست دادند حتي زماني که رژيم غذايي با چربي بالا مصرف کردند،به اندازه موش‌هاي نرمال شدند. در واقع وزن آنها به شکل چربي از بين رفته بود و اندام، عضلات و توده‌هاي استخواني تغييري نداشت همچنين موش‌هايي که عدم تحمل گلوکز داشتند، بعد از اينکه وزنشان نرمال شد تحمل گلوکز پيدا کردند.

اگرچه دانشمندان هنوز در حال تلاش براي فهم اين نکته هستند که در زمان گرسنگي چه اتفاقي مي‌افتد که افراد نسبت به بو حساسيت بيشتري پيدا مي‌کنند و اينکه از دست دادن اين حس مي‌تواند در تغيير وزن تاثير داشته باشد.

ديليين در اين زمينه اظهار کرد: سيستم‌هاي حسي نقش مهمي در متابوليسم دارند.

متاسفانه، از بين بردن حس بويايي در موش باعث افزايش شديد سطوح نئودرنالين، هورمون استرس شد که با سيستم عصبي سمپاتيک ارتباط دارد و افزايش آن منجر به حملات قلبي مي‌شود.

اين بررسي در نشريه Cell Metabolism منتشر شده است.


نوشتن دیدگاه

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4.تمامی دیدگاه های منتشر شده در بهترین خبر مورد تایید سایت بهترین خبر نبوده و فقط نظر شخصی کاربران می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

جای عدد خالی را پر کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.