جدیدترین مطالب سایت
خانه » اقتصادی » بانک و بیمه » برخی بانک ها با شیوه های ابداعی نرخ سود ها را کاهش نداده اند

برخی بانک ها با شیوه های ابداعی نرخ سود ها را کاهش نداده اند

بهترین خبر – با وجود مصوبه شورای پول و اعتبار برای کاهش نرخ سود و عزم جزم دولت برای ادامه روند کاهش نرخ سود بانکی در سال جدید، برخی بانک ها با شیوه های ابداعی خود، مصوبه های دولت برای کاهش نرخ سود را دور زده و با نوآوری و خلاقیتی که از خود نشان می دهند، نه تنها نرخ سود را کاهش نداده اند، بلکه توانسته اند اندکی نیز نرخ های سود را افزایش دهند.

سایت بهترین خبر

شورای پول و اعتبار پس از ماه ها تلاش توانست، در اواخر سال 94 رقم جدیدی برای کاهش نرخ سود بانکی در نظر گیرد. آن گونه که اعضای شورا اعلام کردند، مقرر شده است از ابتدای سال 95 بیشترین میزان نرخ سود بانکی 18 درصد محاسبه شود، ولی این مصوبه که هنوز مرکب آن خشک نشده، با نوآوری بانک ها روبه رو شده و بانک ها با حفظ ظاهر کار، کارهای دیگری برای جذب مشتریان خود انجام می دهند.

البته این نخستین بار نیست که بانک ها مصوبات شورای پول و اعتبار و بخشنامه های بانک مرکزی را دور می زنند؛ البته شاید اگر این دور زدن ها برای کمک به مشتریان بود، می شد درباره آن به گونه ای دیگر فکر کرد، ولی این فرایند بانک ها تنها برای سود بیشتر و پولسازی از سرمایه های مردم است.

به گفته کارشناسان، مشکل‌ساز اصلی در این چرخه، مؤسسات مالی و اعتباری غیر مجاز هستند؛ مؤسساتی که غیرقانونی عمل می کنند و به هیچ صراطی مستقیم نیستند و نظارت بانک مرکزی نیز برای آنها محلی از اعراب ندارد؛ چیزی که محمدرضا پور ابراهیمی، عضو شورای پول و اعتبار و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز بر آن صحه می گذارد و با تأیید آن می گوید: متأسفانه چون کنترلی روی این مؤسسات نیست، باعث شده است تا بانک های مجاز نیز دنبال رو اینها شوند، چون احساس می کنند در این بازار به هم ریخته، سر آنها نیز بی کلاه مانده است؛ بنابراین، با ترفندهای گوناگون به دنبال راهکاری برای کسب سود بیشتر هستند.

پورابراهیمی گفت: بانک هایی که قرار بود مصوبه را اجرا کنند، یا اجرا نکرده اند و یا به شکلی این مصوبات را دور زده اند و با انواع روش ها از جمله جایزه دادن و محاسبات غیر مستقیم، عملا همان نرخ هایی که از قبل وجود داشت و حتی در پاره ای از موارد با نرخ های بالا مصوبات بانک مرکزی و شورای پول اعتبار را دور زده اند.

البته بانک مرکزی امیدوار است، این اوضاع سر و سامان یابد، ولی مسئولان بانک اعتقاد دارند که درمان این بیماری حدود شش ماه زمان نیاز دارد.

سیف بر این باور است که معضل نرخ سود بانکی در حال حل شدن است و قرار است در روزهای آینده، اخبار خوبی در این باره به گوش برسد؛ اما از سوی دیگر اعلام می کنند که شعب بانک هایی که هنوز به مصوبات کاهش نرخ سود عمل نکرده اند، زیاد هم مقصر نیستند، زیرا گویا نامه رسان های بانک ها به پای شبکه شتاب نرسیده اند.

جالب اینجاست که مسئولان بانک مرکزی در طرف دیگر داستان خود از بیماری جدید در نظام پولی و بانکی سخن به میان می آورند و اعلام می کنند، برخی بانک ها با اقدامات جذاب اما غیر قانونی در خصوص نرخ سود، مشتریان را به سپرده گذاری ترغیب و نظم بازار پول را مختل می کنند.

با این حساب باید منتظر ماند و دید، تشخیص اطبای بانک مرکزی چه زمانی قطعی خواهد شد و اینکه آیا نظام پولی و بانکی بیماری رو به بهبودی است، یا به بیماری جدیدی مبتلا شده است. این گونه که برمی آید، نان قرض دادن بانک ها به یکدیگر و نحوه تأیید سپرده های قانونی بانک ها نزد بانک مرکزی، حال نظام بانکی را روز به روز وخیم تر کرده است.

در این زمینه، محمدرضا پور ابراهیمی می گوید: اکنون بانک ها به جای اینکه به مردم وام دهند، به خودشان وام می دهند و کسری های خود را برای اجتناب از جرایم بانک مرکزی این گونه جبران می کنند، ولی معلوم نیست در این میان چگونه برخی افراد خبر از کاهش نرخ سود می دهند و معلوم نیست برنامه دولت و بانک مرکزی در سال جدید برای کاهش نرخ سود بانکی به زیر 18 درصد به چه نحو خواهد بود؟!

این روزها نظام بانکی بیمار کشور، سرنخ بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور است؛ بانک هایی که برای کسب سود بیشتر از بنگاهداری تا خرید و فروش ملک و ارز و سکه و هیچ کار دیگری دریغ نکرده اند. گویا تنها راه شکوفایی تولید و خروج از رکود، سر و سامان دادن به بانک ها و کاهش نرخ های نجومی است./ تابناک


نوشتن دیدگاه

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4.تمامی دیدگاه های منتشر شده در بهترین خبر مورد تایید سایت بهترین خبر نبوده و فقط نظر شخصی کاربران می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

جای عدد خالی را پر کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.