جدیدترین مطالب سایت
خانه » مذهبی » احادیث » اهمیت شادی و نشاط در اسلام

اهمیت شادی و نشاط در اسلام

درس‌های زندگی / شادی و نشاط

بهترین خبر – یکی از موضوعات اخلاقی که در تعالیم اسلامی بدان تأکید شده است، داشتن شادی و نشاط و ظاهر ساختن آن در رفتار و همچنین ایجاد سرور در غم‌دیدگان و رنج‌دیدگان است.

سایت بهترین خبر

اهمیت شادی و نشاط در اسلام

علی علیه‌السلام در نهج‌البلاغه می‌فرماید: مؤمن کسی است که خوشحالی و سرور او در صورتش نمایان است و غم و اندوهش در دل مکتوم.
از این کلام گهربار دانسته می‌شود که شادی و غم در همه انسان‌ها وجود دارد، اما مؤمن باید آن را در رفتار خود ظاهر ساخته و غم و اندوه را از ظاهر خود بزداید.

همچنین شاد کردن و خوشحال ساختن دیگران، یکی از فضایل بزرگ اخلاقی شمرده شده است. در حدیثی از امام موسی کاظم علیه‌السلام درباره شاد ساختن دیگران آمده است: خدا را در زیر عرش او سایبانی است که ساکن نمی‌شود در آن مگر کسی که به برادرش نیکی کند یا غمی را از دل او بزداید یا در دل او سرور و شادی بیافریند.

به‌راستی زدودن غم و اندوه و ایجاد نشاط و شادی یکی از فضایل اخلاقی است که حتی در بعضی روایات به عنوان کفاره گناهان کبیره مطرح شده است. مثلاً در حکمتی از نهج‌البلاغه آمده است: از کفاره گناهان بزرگ فریادرسی غم‌دیده و شاد ساختن رنج دیده است.

متأسفانه بعضی‌ها تصور می‌کنند داشتن چهره عبوس و درهم کشیده و یا اظهار غم و اندوه از علائم ایمان شمرده می‌شود، در حالی که در احادیث پیشوایان دین به مدارا کردن با خَلق و حُسنِ معاشرت و اظهار شادی و نشاط با عموم مردم تأکید شده است.

در حدیث دیگری از علی‌علیه‌السلام به اهمیت معاشرت نیکو با مردمان تأکید شده است. در نهج‌البلاغه می‌خوانیم: چنان با مردمان معاشرت کن که اگر زنده بودید، مشتاق دیدار شما باشند و اگر مُردید بر سر قبر شما بگریند.

عرفی شیرازی شاعر و نویسنده قرن‌دهم با استفاده از این حکمت‌ها سروده است:

چنان با مردمان سر کن که بعد از مردنت عرفی

مسلمــانت به زمـزم شوید و هنـدو بسـوزاند.

دکتر منصور پهلوان – استاد و مدیرگروه علوم و حدیث دانشگاه تهران


نوشتن دیدگاه

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4.تمامی دیدگاه های منتشر شده در بهترین خبر مورد تایید سایت بهترین خبر نبوده و فقط نظر شخصی کاربران می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

جای عدد خالی را پر کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.