جدیدترین مطالب سایت
خانه » اخبار روز » اجتماعی » اعتیاد یک بیماری مزمن، پیش‌رونده و عودکننده است

اعتیاد یک بیماری مزمن، پیش‌رونده و عودکننده است

آمار اعتیاد زنان در آستانه دورقمی شدن
بهترین خبر – معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با موادمخدر کشور گفت: نیازمند بازنگری در اقدامات بازدارنده‌ای هستیم که طی سال‌های گذشته تاکنون به شکلی گسترده، انجام شده است و تداوم دارد.

سایت بهترین خبر

اعتیاد یک بیماری مزمن، پیش‌رونده و عودکننده است

بابک دین‌پرست در حاشیه نشست تخصصی کارشناسان فرهنگی و پیشگیری ستادهای مبارزه با موادمخدر استان‌های کشور در شیراز، گفت: برای افزایش اثرگذاری فعالیت‌های پیشگیرانه باید واقعیت‌های اعتیاد را به جامعه منعکس و تصویری دقیق از روند اعتیاد به افراد ارائه داد.

نمی‌توانیم به افراد بگوییم مواد مخدر نشاط‌آور، لذت‌بخش، ارتقا دهنده توان جنسی و … نیست اما باید آنان را آگاه کرد که این تاثیرات کوتاه مدت خواهد بود و بعد از چندماه مصرف مواد مخدر، فرد اسیر اعتیاد شده و شاهد هیچ یک از این اثرات نخواهد بود.

ما هنوز تصویر درستی از پایان اعتیاد برای افراد و جامعه ایجاد نکرده‌ایم، در بیان عوامل موثر بر اعتیاد همواره تاهل، داشتن شغل و میزان تحصیلات را به‌عنوان عوامل بازدارنده مطرح کرده‌ایم اما امروز آمارها نشان می‌دهد بیش از ۲۱ درصد کل معتادان کشور دارای تحصیلات لیسانس و بالاتر هستند، ۶۳ درصدشان متاهل و ۵۳ درصد افراد شاغل هستند.

 باید در این آمارها با دقت و حساسیت نگاه و آنها را تحلیل کرد، نمی‌توانیم بگوییم هیچ اقدامی انجام نشده یا حتی اثربخشی را به شکل کامل نادیده بگیریم، اما باید باور کنیم که اثربخشی اقدامات آنگونه که انتظار داریم نبوده است.

در عین‌حال پدیده اعتیاد و بزه قاچاق موادمخدر را با سایر جرایم و بزه‌های اجتماعی بسیار متفاوت است، در تمام بزه‌ها ما یک بزهکار داریم یک بزه‌دیده، یک متهم یا مجرم داریم و یک‌سمت شاکی و زیان‌دیده، اما در موضوع موادمخدر و خصوصا بحث قاچاق، یک سمت قاچاقچی سودجو قرار دارد و در سمتی اعضای خانواده‌های ما به‌عنوان معتاد که به قاچاق‌چی کمک می‌کنند.

 در جرایم مواد مخدر متاسفانه معتاد مانند ستون پنجم عمل می‌کند حال آنکه بزه‌دیده است. بنابراین فرآیند مبارزه با قاچاق و پیشگیری از اعتیاد، بسیار متفاوت است.

من هم منتقد وضع موجود هستم اما باید واقع‌بینانه به مسئله نگاه کرد، پدیده موادمخدر و اعتیاد را باید به‌درستی شناخت و با دقت شناساند، اعتیاد یک بیماری مزمن، پیش‌رونده و عودکننده است، حتی درکشوری مانند سویس با تمام ظرفیت‌هایش، ماندگاری معتادان پس از ترک بین ۲۵ تا ۲۶ درصد اعلام می‌شود.

به طور میانگین ۴۰ درصد از زندانیان کشور به شکل مستقیم مرتبط با جرایم موادمخدر هستند و ۲۵ درصد نیز به شکل غیرمستقیم با موضوع ارتباط دارند به‌طوریکه ۱۰ درصد جرایم مالی، ۵۵ درصد طلاق‌ها یا ۲۰ درصد جرایم منکراتی ریشه در مواد مخدر دارد.

برنامه‌هایی با کمک سازمان زندان‌ها برای مراقبت از زندانیان معتاد پس از خروج از زندان انجام می‌شود، ایران اسلامی در مبارزه با مواد مخدر، حجم کشفیات مواد مخدر، انجام مطالعات و اجرای برنامه‌های مختلف برای مقابله با قاچاق مواد مخدر و پیشگیری از اعتیاد و درمان معتادان، در سطح جهان پیشتاز است.

 در ایران ۶۳۰۰ مرکز درمان اعتیاد فعال است که ۷۵۰ هزار معتاد را تحت پوشش دارد و ۹۲ درصد از این مراکز توسط سمن‌ها و بخش خصوصی ایجاد شده و اداره می‌شود و ۸۹ درصد کل ۷۵۰ هزار معتاد در این مراکز تحت پوشش هستند.

برخی معتقدند مقابله با ترانزیت مواد مخدر به ما چه ارتباطی دارد و چرا ما هزینه‌های این موضوع را پرداخت کنیم، در سیاست‌های نظام اسلامی، در آموزه‌های دینی و حتی انسانی، اینکه ما در مقابل چنین موضوعی بی‌تفاوت باشیم، منع شده است، از طرفی به هیچ‌عنوان در شان جمهوری اسلامی نیست که دست کمک به سمت سایر کشورها و مجامع برای این مبارزه، دراز کند.

وی در خصوص آمار اعتیاد و معتادان کشور گفت: براساس اطلاعات آخرین طرح شیوع‌شناسی اعتیاد که در سال ۹۰ توسط جهاددانشگاهی کشور اجرا شد، یک میلیون و ۳۲۵ هزار نفر در ایران معتاد هستند که ۹٫۳ درصد از آنان را زنان و ۹۰٫۷ درصد را مردان تشکیل می‌دهند.

البته تحلیل این آمار و مقایسه آن با آمار سال ۸۶ که درصد اعتیاد زنان را ۵ درصد نشان می‌داد، دلیل بر افزایش دو برابری اعتیاد در زنان نیست زیرا شیوه‌های آمارگیری در دو طرح شیوع‌شناسی اجرا شده، متفاوت است.

دین‌پرست البته اذعان‌داشت که شاهد رشد اعتیاد در زنان و جوانان بوده‌ایم اما تاکید کرد که نمی‌توان به‌صرف وجود اعتیاد در برخی سنین، اعلام کرد که سن اعتیاد از کودکی یا نوجوانی یا جوانی است.

هم‌اینک قاچاقچیان از قاچاق موادمخدر سنتی سالانه بالغ بر ۳ میلیارد دلار سود به جیب می‌زنند، تاکنون در ایران ۲۷۰ هزار قاچاقچی دستگیر و بالغ بر ۵۷۰تن موادمخدر کشف شده است اما باید قبول کرد که حداقل ۵۰۰ تن مواد مخدر هم در کشور توزیع و مصرف شده است.

معاون فرهنگی و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد هماهنگی مبارزه با موادمخدر کشور موضوع افزایش گرایش به موادمخدر صنعتی را یکی از دغدغه‌های مهم جامعه دانست و با بیان اینکه هر روز در جهان شاهد ساخت یک ماده مخدر صنعتی جدید هستیم، گفت: امروز NPS ها به‌عنوان یک ماده روانگردان معضل اصلی جهان است زیرا مواد تشکیل‌دهنده این ماده هیچکدام ممنوعیت عرضه را ندارند.

متاسفانه امروز اگر آمار مصرف موادمخدر سنتی در میان معتادان بیشتر ایران بیشتر است، ما ابراز خوشحالی می‌کنیم، زیرا به عوارض و عواقب بسیار بسیار خطرناک موادمخدر صنعتی واقف هستیم.

معاون فرهنگی و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد هماهنگی مبارزه با موادمخدر کشور همچنین از تلاش برای عضویت و حضور نمایندگانی از رسانه‌های مکتوب و خبرگزاری‌ها در کمیته‌های این ستاد خبر داد و ابراز امیدواری کرد که با توجه به تاثیرگذاری فعالیت‌های رسانه‌ای در امر مبارزه با اعتیاد و مواد مخدر، از ظرفیت رسانه‌ای کشور استفاده مطلوب انجام شود./ایسنا


نوشتن دیدگاه

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4.تمامی دیدگاه های منتشر شده در بهترین خبر مورد تایید سایت بهترین خبر نبوده و فقط نظر شخصی کاربران می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

جای عدد خالی را پر کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


IP Blocking Protection is enabled by IP Address Blocker from LionScripts.com.