جدیدترین مطالب سایت
خانه » سلامت » سلامت کودکان » ارتباط گروه خونی مادر و زردی نوزاد

ارتباط گروه خونی مادر و زردی نوزاد

بهترین خبر – بیشترین مشکل ناسازگاری گروه‌های خونی زمانی رخ می‌دهد که عمدتا مادران نوزادان گروه خونی O دارند و این در حالی است که نوزاد گروه خونی A یا B دارد.

بهترین خبر

نی نی بان، گروه ترجمه:در این مطلب از راهنمای زردی نوزادان با ناسازگاری گروه‌های خونی ABO که یک نوع رایج و معمولا خفیف بیماری همولیتیک در نوزادان است، آشنا میشوید. عبارت بیماری همولیتیک به این معناست که سلول‌های قرمز خون سریع‌تر از حد معمول می‌شکنند و همین باعث زردی، کم خونی و در موارد شدید منجر به مرگ می‌شود. در دوران بارداری شکست سلول‌های قرمز خون اگر گروه خونی مادر با کودک ناسازگار باشد، ممکن است رخ دهد و اگر این گروه‌های خونی در تماس با یکدیگر قرار بگیرند تشکیل آنتی بادی می‌دهند.

وقتی گروه خونی مادر و نوزاد ناسازگار است
بیشترین مشکل ناسازگاری گروه‌های خونی زمانی رخ می‌دهد که عمدتا مادران نوزادان گروه خونی O دارند و این در حالی است که نوزاد گروه خونی A یا B دارد. نوزادان نارس به احتمال بیشتری با مشکلات ناسازگاری گروه‌های خونی مواجه می‌شوند در حالی که نوزادان ترم و سالم به صورت خفیف تحت تاثیر قرار می‌گیرند. برخلاف بیماری همولیتیک که می‌تواند در نوزادانی که مادرشان گروه خونی منفی دارد رخ دهد، ناسازگاری گروه خونی معمولا در نوزادان اول رخ می‌دهد و در بارداری‌های بعدی شدیدتر نمی‌شود.

ناسازگاری چیست؟
ناسازگاری گروه خونی در شرایط زیر اتفاق می‌افتد:
• مادر نوع O است و نوزاد B، A، یا AB است
• مادر نوع A است و نوزاد AB یا B است
• مادر نوع B است و نوزاد A یا AB است

گروه های خونی را بشناسید
برای کمک به درک ناسازگاری گروه‌های خونی بهتر است به بررسی گروه‌های خونی مختلف بپردازیم. ژنی که شما از پدر و مادر به ارث می‌برید نوع گروه خونی شما را تعیین می‌کند. چهار نوع گروه خونی وجود دارد: O، AB، B، A . هر گروه خونی مجموعه‌ای از مواد شیمیایی را در سطح سلول‌های قرمز خون خود دارد که به آن آنتی‌ژن می‌گویند بنابراین گروه خونی A آنتی‌‌ژن A، گروه خونی B آنتی ژن B، گروه خونی AB هر دو آنتی‌ژن و گروه خونی O هیچ آنتی‌ژنی ندارد. اگر گروه‌های خونی مختلف مخلوط شوند پاسخ ایمنی رخ می‌دهد و فرد برای حمله به آنتی‌ژن خارجی، آنتی بادی تولید می‌کند.

بارداری دشواری ندارد!
در طول دوران بارداری خون مادر و نوزاد به طور کلی ترکیب نمی‌شوند و گردش خون مادر و نوزاد توسط پرده‌های جفت جداگانه نگهداری می‌شود. اما اکسیژن، دی اکسید کربن، مواد مغذی، برخی داروها و برخی ویروس‌ها می‌توانند از پرده‌های جفت عبور کنند. با این حال برخی شرایط وجود دارد که می‌تواند باعث مخلوط شدن دو نوع خون شود مانند سقط جنین، تروما و زمان زایمان و در برخی موارد به علل نامعلومی این اتفاق می‌افتد. این آنتی‌بادی می‌تواند در سراسر پرده‌های جفت نفوذ کرده و به گردش خون جنین وارد شود و در نتیجه باعث تخریب برخی سلول‌های قرمز خون نوزاد شود. این تخریب سلول‌های قرمز باعث افزایش تولید بیش از حد بیلی‌روبین می شود. اگر بیلی‌روبین بیش از حد تولید شود می‌تواند فرایند دفع مواد زائد مختل شده و منجر به یرقان می‌شود. اما به طور کلی تست‌های غربالگری معمولی خون در دوران بارداری ناسازگاری‌ گروه خونی را نشان نمی‌دهد. می‌توان گفت هیچ اقدام پیشگیرانه‌ای نمی‌توان برای این مشکل انجام داد.

باید برای کم خونی بررسی شود
زردی به دلیل بیلی روبین یک رنگدانه زرد است که به پوست نوزاد و سفیدی چشم ظاهر زرد می‌دهد. رنگ نوزاد در هر بار معاینه توسط پزشک بررسی و معاینه می‌شود. برای نوزادانی که ناسازگاری گروه خونی دارند، بعد از چند هفته کم خونی بروز می‌کند. کم خونی به دلیل شکستن سلول‌های قرمز خون از طریق آنتی بادی‌های مادر ایجاد می‌شود این آنتی بادی‌ها می‌توانند برای چند هفته در گردش خون نوزاد باقی بمانند به همین دلیل نوزاد از نظر کم خونی باید مورد آزمایش قرار بگیرد.

آزمایش های بعد از تولد
پس از تولد دو گزینه برای آزمایش ناسازگاری‌ گروه‌هی خونی وجود دارد:
• گرفتن خون بند ناف از تمام نوزادانی که مادری با گروه خونی O و پدری با گروه خونی A یا B یا هردو دارند. تئوری پشت این روش آن است که اگر نوزاد گروه خونی A یا B داشته باشد و تست آن مثبت شود در تست آنتی گلوبولین مستقیم می‌تواند کمک کند نوزاد از نظر زردی زودتر مورد بررسی قرار گیرد.
• روش جایگزین این است که نوزاد در ۲۴ ساعت اول مورد ارزیابی قرار بگیرد تا در صورت مشاهده زردی درمان لازم انجام شود./ نی نی بان


نوشتن دیدگاه

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4.تمامی دیدگاه های منتشر شده در بهترین خبر مورد تایید سایت بهترین خبر نبوده و فقط نظر شخصی کاربران می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

جای عدد خالی را پر کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


IP Blocking Protection is enabled by IP Address Blocker from LionScripts.com.