جدیدترین مطالب سایت
خانه » اخبار روز » اجتماعی » احتمال رفع فيلتر شدن فيسبوك

احتمال رفع فيلتر شدن فيسبوك

بهترین خبر – وزير ارتباطات تاكيد كرد: فيلترينگ شبكه‌هايي مانند فيس‌بوك و توئيتر قبل از دولت يازدهم صورت گرفته و اكنون در اين زمينه برخي نمايندگان دولت به‌طور شفاهي صحبت‌هايي را مطرح كرده‌اند.

سایت بهترین خبر

رفع‌فیلتر فیس‌بوک در 3 استان کلید خورد

سال‌هاست كه بحث فيلترينگ جزو مهمي از مباحث مربوط به حوزه ‌آي‌تي به‌حساب مي‌آيد و موافقان و مخالفان متعددي دارد. فيلترينگ شبكه‌هاي اجتماعي اتفاقي بود كه در دولت‌های نهم و دهم رخ داد.

با اين وجود دولت فعلي چندان با اين امر موافق نبوده است. در نخستين واكنش به فيلترينگ شبكه‌هاي اجتماعي در ايران حسن روحاني، رئيس‌جمهور، در جريان سفر به آمريكا در گفت‌وگو با شبكه ان.بي.سي آمريكا، در بخشي از اين مصاحبه در پاسخ به سوال مجري برنامه درباره اينكه آيا مردم ايران مي‌توانند به توئيتر و فيس‌بوك دسترسي داشته باشند، گفت: نظر دولت اين است كه مردم بايد دسترسي داشته باشند.

اين در حالي است كه در دو، سال اخير شبكه‌هاي اجتماعي موبايلي مانند تلگرام، واتس‌آپ و وايبر هم بر جمع شبكه‌هاي اجتماعي قبلي افزوده شده‌اند و ميزان مشاركت ايرانيان در اين شبكه‌ها هم بيش از حد تصور بوده است. محمود واعظي به عنوان نخستين و اصلي‌ترين كسي كه در معرض سوال دلايل فيلتر شدن يا نشدن اين شبكه‌ها قرار مي‌گرفته است تا امروز هميشه اذعان كرده است: دولت يازدهم هيچ تصميمي درباره فيلترينگ شبكه‌هاي اجتماعي موبايلي نداشته و حتي با تشكيل كارگروهي درصدد رفع فيلتر شبكه‌هاي فيلتر شده قبلي مانند فيس‌بوك و توئيتر است.

بايد صفحات آموزنده فيس‌بوك در دسترس باشد
بعد از اظهارات روحاني، سال گذشته، محمدعلي اسفناني، عضو كارگروه تعيين مصاديق محتواي مجرمانه فضاي مجازي در مصاحبه‌اي اظهار داشت: در صورتي‌ كه ايرادات گذشته فيس‌بوك كه منجر به فيلتر شدن آن شده بود برطرف شده باشد، مي‌توان نسبت به رفع فيلتر آن نيز اقدام كرد. وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز چندي پيش اظهاراتي درباره اين شبكه‌ اجتماعي داشت كه تقريبا به صفحه نخست اكثر روزنامه‌هاي كشور راه يافت.

علي جنتي درباره برداشته شدن فيلترينگ شبكه اجتماعي فيس‌بوك و دسترسي راحت به آن گفت: نه تنها فيس‌بوك بلكه بايد ساير شبكه‌هاي اجتماعي نيز قابل دسترسي باشند همان‌طور كه الان هستند اما بايد قيد «غيرقانوني» برداشته شود. با اين وجود وزير اتباطات تا يك ماه پيش با اشاره به پيشنهاد اين وزارتخانه براي تغيير سياست‌هاي فيلترينگ شبكه اجتماعي فيس‌بوك گفته بود: در صورت وجود زيرساخت‌هاي فني پيشنهاد تغيير مدل فيلترينگ فيس‌بوك و ديگر سايت‌هاي اينترنتي را داريم به نحوي كه مردم بتوانند خودشان پليس اينترنت شوند و از آن درست استفاده كنند. محمود واعظي ماه گذشته گفته بود بايد صفحات آموزنده شبكه اجتماعي فيس‌بوك در دسترس باشد و نيز مدل فيلترينگ براساس محتوا باشد تا مردم بتوانند از محتواي مفيد اين شبكه اجتماعي استفاده كنند.

اين احتمال وجود دارد که فيس‌بوك رفع فيلتر شود
در آخرين خبر وزير ارتباطات روز گذشته درباره اينكه چندي پيش يكي از اعضاي كارگروه تعيين مصاديق مجرمانه رايانه‌اي اين‌گونه اعلام كرده بود كه اين احتمال وجود دارد كه با ارسال نامه درخواستي از سوي وزارت ارتباطات، شبكه اجتماعي فيس‌بوك رفع فيلتر شود، گفت: اين صحبت‌ها از سوي يكي از اعضاي اين كميته مطرح شده و به معناي نظر كلي كارگروه مربوطه نيست. محمود واعظي ادامه داد: وزارت ارتباطات زماني وارد عمل مي‌شود كه بيش از 50 درصد اطمينان داشته باشد كه نتيجه مثبتي حاصل مي‌شود. درباره اين موضوع نيز اگرچه برخي نمايندگان دولت به‌طور شفاهي صحبت‌هايي را مطرح كرده‌اند اما هنوز به‌طور رسمي مطلبي ارسال نشده است.

واعظي با تاكيد بر اينكه در اين زمينه كارگروه تعيين مصاديق مجرمانه رايانه‌اي تصميم‌گيرنده است و فعاليت مجدد اين شبكه‌ها بستگي به تجديدنظر اين كارگروه دارد، يادآور شد: اين مساله تنها به وزارت ارتباطات مربوط نمي‌شود چرا كه ما تنها يك عضو در اين كميته داريم. وزير ارتباطات با اشاره به طرح فيلترينگ هوشمند متذكر شد: تلاش داريم اين طرح هرچه سريع‌تر اجرايي شود و با عملياتي شدن فيلترينگ هوشمند، شايد كارگروه تعيين مصاديق مجرمانه رايانه‌اي در اين حكم تجديد نظر كند. او در ادامه متذكر شد: شبكه‌هاي اجتماعي همان‌طور كه فوايدي به دنبال دارند ممكن است آسيب‌هايي را نيز همراه خود داشته باشند اما وظيفه دولت آن است كه اين فوايد را براساس نياز مردم و ارتباط آنها افزايش داده و در مقابل جلوي آسيب‌ها و تهديدها را بگيرد.

او همچنين اظهار كرد: براي اين كار تلاش‌هاي متعددي صورت گرفته است اما در نخستين گام لازم است كه مردم را آگاه كنيم كه بدانند بدون كمك آنها مبارزه با آسيب‌هاي شبكه‌هاي اجتماعي امري سخت و دشوار مي‌شود، البته اين موضوع به آن معنا نيست كه ما وظايف خود را انجام ندهيم.


نوشتن دیدگاه

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4.تمامی دیدگاه های منتشر شده در بهترین خبر مورد تایید سایت بهترین خبر نبوده و فقط نظر شخصی کاربران می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

جای عدد خالی را پر کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.