جدیدترین مطالب سایت
خانه » سلامت » درمان » ابزاری برای حذف تمامی بافت سرطان پستان حین جراحی

ابزاری برای حذف تمامی بافت سرطان پستان حین جراحی

دانشمندان بیمارستان زنان بریگهام واقع در بوستون آمریکا ابزاری ارائه داده‌اند که منجر به حذف تمامی بافت سرطان پستان حین جراحی و جلوگیری از تکرار چنین عمل‌های پزشکی می‌شود.

سایت بهترین خبر

ابزاری برای حذف تمامی بافت سرطان پستان حین جراحی

حدود 40 درصد بیمارانی که جراحی سرطان پستان را از سر می‌گذرانند، نیازمند عمل‌های جراحی بیشتری هستند زیرا جراحان حین نخستین عمل، در حذف تمامی بافت سرطانی ناکام هستند.

هم‌اکنون، محققان ابزار جدیدی ارائه داده‌اند که به جراحان در تشخیص بهتر بافت سرطانی پستان از بافت عادی کمک خواهد کرد و نیاز به جراحی‌های مکرر روی این بافت را کاهش می‌دهد. سامانه ابداعی، تصویربرداری طیف‌سنجی جرمی DESI نام دارد و مولکول‌ها را به یون‌هایی تبدیل می‌کند که دارای بار الکتریکی هستند.

این سیستم می‌تواند چنین مولکول‌های یونی را با استفاده از جرمشان شناسایی کند و با تحلیل جرم یون‌ها، محتوای نمونه بافت را تشخیص دهد. این ابزار، جریان میکروسکوپی حلال بارداری را روی سطح بافت افشانه می‌کند تا اطلاعاتی درباره محتوای مولکولی آن به دست آورد. سامانه سپس تصویر رنگی کدبندی‌شده‌ای ارائه می‌دهد که ماهیت و تراکم سلول‌های تومور را آشکارسازی می‌کند.

محققان از تصویربرداری طیف‌سنجی جرمی DESI برای بررسی توزیع و میزان مواد اسیدی چرب موسوم به لیپیدها در درون بافت سرطانی پستان و بافت عادی 61 نمونه‌موردی استفاده کردند. این نمونه‌ها از 14 بیمار مبتلا به این نوع سرطان گرفته شده بودند.

در این فناوری از نوعی برنامه نرم‌افزاری برای مشخصه‌بندی تومورهای بافت سرطان پستان و شناسایی مرزهای بین بافت سرطانی و سالم استفاده می‌شود.

میزان دقت ابزار ابداعی با استفاده از شیوه‌های پاتولوژی سنتی تایید شده‌اند و یافته‌های دانشمندان امکان گروهبندی بافت‌های نرمال پستان و بافت‌های سرطانی را فراهم می‌کند.

جزئیات این مطالعه در مجموعه مقالات آکادمی علوم ملی امریکا منتشر شد./ایسنا


نوشتن دیدگاه

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4.تمامی دیدگاه های منتشر شده در بهترین خبر مورد تایید سایت بهترین خبر نبوده و فقط نظر شخصی کاربران می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

جای عدد خالی را پر کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.